Nexø

Nexø

Jest to drugie pod względem wielkości miasto wyspy Bornholm, mieszka w nim ok. 4000 mieszkańców.

W Nexø znajduje się największy na wyspie port rybacki, który miał wpływ na rozwój miasta poprzez powstałe w pobliżu portu zakłady przetwórstwa ryb. Obecnie większość tych zakładów nie istnieje, a w dawnych halach przemysłowych utworzono m.in. Fitness Club i Skate Park.

W mieście rozwinięty jest bardzo dobrze handel, zwłaszcza w sezonie turystycznym.

port w Nexø
panorama Nexø
kościół w Nexø
historia miasta Nexø

Historia miasta Nexø

Prawa miejskie otrzymało Nexø w 1346 roku od arcybiskupa Pedera z Lundu. Miasto przeżyło wiele tragedii, począwszy od najazdów szwedzkich w XVII i XVIII wieku, poprzez wielki pożar, który w roku 1756 zniszczył sporą część zabudowań. 

W 1901 roku miasto otrzymało kolejowe połączenie z Rønne, kolej służyła mieszkańcom przez prawie 60 lat.

W ostatnich dniach II wojny światowej. 7 i 8 maja 1945 roku rosyjskie lotnictwo zbombardowało doszczętnie miasto. Zniszczone domostwa zastąpione zostały darem od szwedzkiego sąsiada – osiedlami 300 domków drewnianych w Rønne i Nexø i stoją na wyspie do dziś dzień. Pozostał też cmentarz żołnierzy armii sowieckiej w Allinge, z których wielu - wycieńczonych podczas działań wojennych - zmarło podczas ponad rocznego pobytu na wyspie.

Obecnie miasto rozwija się głównie dzięki turystyce. W sezonie letnim, prawie codziennie w porcie cumują polskie jednostki oraz w wybrane dni polski prom pasażerski z Kołobrzegu.

Co warto zobaczyć w Nexø

 

Kościół Nexø kirke - z XIV wieku został przebudowany w XVIII wieku. Szachulcowa wieża kościelna pochodzi XVI wieku, ale sama iglica o cebulowatym kształcie pokryta miedzią pochodzi z 1910 roku. W 1985 roku kościół został odrestaurowany . Ołtarz i posadzka wokół niego wykonane są, z miejscowego różowego piaskowca.

Nexø Museum - mieści się w budynku z 1796 roku. Muzeum zawiera zbiory regionalne i związane z żeglugą i ratownictwem morskim.

Izba Pamięci Martina Andersena - Martin Andersen Nexøs Mindestuer - autor napisał m.in. powieść "Pelle Zdobywca", muzeum znajduje się na ulicy Ferskesøstræde 36.

Muzeum Bornholmskich Kolei Żelaznych - De Bornholmske Jernbaner Museum - wśród eksponatów m.in. archiwalne zdjęcia, wagony kolejowe, drezyna i inne eksponaty związane z tematyką kolejki bornholmskiej.

Park motyli - Bornholms Sommerfuglepark - cieplarnia, w której oglądać można przepiękne motyle, ptaki, ryby, a wszystko to wśród tropikalnej roślinności.

Szwedzki Port - Naturalny port, w którym szwedzcy rybacy przebywali latem, gdy polowali na ławice śledzia w Morzu Bałtyckim.

Wędzarnia w NexøNexø Gamle Smokeri oferuje szeroki i różnorodny asortyment produktów wędzonych, które palą się każdego dnia w ogniu. Nowe produkty wyjmowane są z pieców codziennie o godz. 11.00, Można tu przeżyć i poczuć cudowną atmosferę starej tradycji.

Atrakcje w okolicy Nexø

 

Bodilsker - w miejscowości tej znajduje się kościół romański Bodils kirke. Na przykościelnej dzwonnicy zauważyć można ciemny kamień w kształcie kapelusza. Jak mówi legenda w Pedersker mieszkał straszliwy troll, który nie mógł znieść dźwięku bijących dzwonów i rzucił w nie głazem. Gdy nie trafił zdenerwował się jeszcze bardziej i rzucił w nie swoim kapeluszem, który skamieniał i na zawsze pozostał na ścianie dzwonnicy.

DOJAZD

Miejscowość znajduje się ok. 5 km na zachód od Nexø

Balka - plaża Balka - tutaj zaczynają się szerokie piaszczyste plaże, które są idealnym miejscem wypoczynku dla rodzin z małymi dziećmi. Okolica jest również odwiedzana przez miłośników sportów wodnych, zwłaszcza windsurferów i kitesurferów. Ścieżka rowerowa Nexø - Balka wybudowana została w miejscu, gdzie dawniej znajdowały się tory kolejki bornholmskiej. Przy ścieżce rowerowej znajduje się rezerwat ornitologiczny - Hundsemyre.

DOJAZD

Trasa rowerowa Svaneke - Dueodde

Snogebæk - dzięki urokliwemu usytuowaniu miasteczka stało się ono atrakcją turystyczną. Znajduje się tu huta szkła Glashytte, gdzie można przyjrzeć się, jak ze szkła powstają dekoracje i funkcjonalne naczynia. W małej wędzarni skosztować można wędzone śledzie i inne rybne specjały. A dla amatorów słodyczy atrakcją okazać się może wytwórnia czekolady (Kjærstrup Chocolate by Hand), wszystko w niej wyrabia się ręcznie, a smakołyków można oczywiście skosztować. Boisen Okologisk Is to ekologiczna wytwórnia lodów. Warto wstąpić do kawiarenki mieszczącej się przy wytwórni i spróbować wspaniałych lodów. W Snogebæk wybudowano w 1889 roku pomost łączący ląd z niewielką przystanią rybacką.

DOJAZD

Trasa rowerowa Svaneke - Dueodde

Dueodde - to najbardziej popularna wśród turystów miejscowość wypoczynkowa. Znajdują się tu trzy kempingi, schronisko młodzieżowe, hotele. Plaże Dueodde uważane są za jedne z piękniejszych w Europie. Dawniej piasek z tych plaż wykorzystywano do wyrobu klepsydr. Dno morza jest płaskie, woda czysta, dlatego co roku zjeżdżają tutaj tłumy turystów. Po nadmorskich wydmach można spacerować, a wielu turystów to właśnie wśród wydm znajduje spokój i odrobinę prywatności. W Dueodde stoi 47-metrowa latarnia morska Dueodde Fyr. Po pokonaniu prawie 200 schodów z balkonu widokowego podziwiać można przepiękny widok na południową część wyspy.

DOJAZD

Trasa rowerowa Svaneke - Dueodde

Trasa rowerowa Dueodde - Ronne

Tweet
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram