wspinaczka na Bornholmie

Wspinaczka na wyspie Bornholm

Z pewnością nikomu Dania nie kojarzy się jako kraj typowo wspinaczkowy. Nie ma tu czego szukać miłośnik wspinaczki typowo sportowej, ponieważ na wyspie nie znajdziemy ani jednego spita. Wszystko opiera się na własnej asekuracji, można używać nawet haków.

W głównej miejscowości wyspy Ronne działa szkoła wspinaczkowa Klatre-Centeret (adres: Nyvey 8, 3700 Ronne ).

Wspinaczka
skałkowa

Bornholm jest jedynym miejscem w całej Danii gdzie występuje granit. Mamy tu do dyspozycji niewielkie skałki i kamienie, coś dla miłośników małych form, rozrzucone niemal po całej wyspie, jak i ściany skalne dochodzące do 30 metrów.

Najciekawsze obszary wspinaczkowe to klify w okolicy Jons Kapel, Helligdomsklipperne oraz przy zamku Hammershus. Poza tym interesujący jest kamieniołom Hammerso.

wspinaczka skałkowa
 

Jaskinie na Bornholmie rozwinęły się w granitowych klifach nadmorskich. Mają od kilku do 70 metrów długości. Są to prawie że proste szczeliny, bez żadnych rozgałęzień. Korytarze, których szerokość najczęściej waha się od 1,5 - 3 metrów, są przy tym bardzo wysokie nawet do 10 metrów. Większość jaskiń w czasie sztormów jest zalewana lub ciągle stoi w nich woda.

Największy i najbardziej interesujący obiekt Jaskinia Wilgotna (Vade Ovn) liczy sobie 70 metrów długości i leży w klifie pod zamkiem Hammershus. Niestety jest w całości zalana wodą. Ze względu na ciasnotę da się ją przepłynąć tylko na niewielkim pontonie.

Pod zamkiem położony jest jeszcze jeden obiekt Jaskinia Sucha (Torre Ovn) ale liczy on tylko 6 metrów długości.

Tym którzy chcą suchą stopą zwiedzić jakąś duńską jaskinie lepiej wybrać się na klif Helligdomsklipperne po północno-wschodniej stronie wyspy. Tu mamy trzy obiekty Jaskinie Czarną (Sorte Ovn), do której prowadzi metalowa zejściowa drabinka i drogowskaz. Liczy sobie ona 38 metrów długości.

Również schodkami za drogowskazem dochodzimy do 23 metrowej jaskini, znowu nazwanej Torre Ovn, a z boku znajduje się dostępna tylko z wody Vade Ovn (dla niej długości nie udało mi się ustalić).

To powtarzanie nazw jaskiń sprawiające kłopot w zorientowaniu się o którą chodzi występuje także przy innych duńskich obiektach. Ostatnie trzy niewielkie jaskinie o długościach odpowiednio 5, 5 i 10 metrów znajdują się przy klifie Jons Kapel i są znane jako Jaskinie Jona (Jon Ovn).

Obszary wspinaczkowe

 

OBLODZONE SKAŁY KLIFY KAMIENIOŁOMY
Ekkodalen Gudhjemområdet Almeløkkebruddet
Hammershus boulders Hammershuskysten Bjergbakkebruddet
Holkadalen Haraldshavn Dalegårdsbruddet
Kleven Helligdommen Dyreparken
Kodal Hestekløve Hammerbruddet
Majdal Jons kapel Klinten
Paradisdalen Kongestolsområdet Klippeløkken
Ravnedal Kælderbakken Knarregård
Ringedalen Lindesdal Moseløkken
Tamperdal Mulekysten Præstebo
  Randkløve Vangbruddet
  Røstad  
  Stammerhalle og Troldeskoven  
  Svaneke Boulder  
  Sæne Forstand  
  Vangkysten  
  Æggehønen  
  Ørnebjergkysten  

Miejsca wspinaczkowe na mapie

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram