NaturBornholm

NaturBornholm

NaturBornholm to nowoczesne centrum nauki, którego celem jest popularyzacja wiedzy o geologicznej przeszłości i współczesnej przyrodzie Bornholmu.

Jest wyposażone w multimedialne ekspozycje, posiada ofertę dla turystów indywidualnych, grup zorganizowanych i szkolnych.

Honorowym patronem NaturBornholm jest Jego Wysokość Książę Henryk.

Budynek

NaturBornholm oddano do użytku 16 maja 2000 roku. Obiekt o powierzchni 3800 m² jest jednym z największych na wyspie.

Został zaprojektowany przez Henninga Larsena w stylu minimalizmu skandynawskiego. Fasadę wykonano z gabionów wypełnionych bonholmskim granitem.

Budynek rozdziela przeszklony, nawiązujący do doliny szczelinowej korytarz, symbolicznie łączący historię i kulturę Aakirkeby z unikatową naturą wzgórza Klintebakken.

muzeum Naturbornholm
uskok geologiczny
Otoczenie

Obiekt zbudowano w sąsiedztwie wzgórza Klintebakken, przez które przebiega granica geologiczna. Strefa uskoku powstała 200 mln lat temu w efekcie trzęsienia ziemi. Jego odsłonięty fragment, strefę kontaktową między mającym 1,7 miliarda lat gnejsem, a liczącym 545 milionów lat piaskowcem Nexø, można obserwować tylko w tym miejscu w Europie.

Obok, w nieczynnym kamieniołomie Størby, znajduje się liczący 535 mln lat piaskowiec Balka. O morskim pochodzeniu tej skały świadczą dobrze zachowane skamieniałe riplemarki falowe i odciski meduz będące jednym z trzech opisanych stanowisk na świecie.

Ze względu na wartość geologiczną cały teren objęto ochroną w 1989 roku. Przy parkingu NaturBornholm znajdują się skały Bavnet. Obecność rytów naskalnych z epoki brązu w zachodniej części Bavnet dowodzi, że jest to dawne miejsce kultu sprzed około 4000 lat.

DOJAZD 

NaturBornholm mieści się w Aakirkeby, przy Grønningen 30

Rowerem: trasa rowerowa Rønne - Nexø

Autobusem: z Nexø, autobus linii 5; z Rønne, autobus linii 6

Tweet
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram