Aakirkeby

Aakirkeby

Jedynym miastem na Bornholmie bez portu jest śródlądowe Aakirkeby. To miasto, które ma prawie 2000 mieszkańców.

 Jest małym miasteczkiem i nazywane jest "miastem kwiatowym" ze względu na wyjątkowo pięknie obsadzone kwiatami domy i ogrody.

Aakirkeby
Aakirkeby - miasto kwiatów
rynek w Aakirkeby
Aakirkeby miasteczko

Aakirkeby- kwiatowe miasto

Aakirkeby znajduje się około 20 minut jazdy od Ronne, pośród pól i lasów, przy drodze do Nexo. Po wybudowaniu na skrzyżowaniu wyspy głównych szlaków handlowych Bornholmu, Aakirkeby szybko stało się ważnym centrum handlowym na wyspie.

Rynek Aakirkeby znajduje się w pobliżu Aakirke - kościół w stylu romańskim. Handlowcy z wyspy zawsze gromadzili się tutaj w dni targowe, aby oferować swoje towary. Nawet dzisiaj, niedawno odrestaurowany plac lśni teraz nowym blaskiem. Brązowe stado gęsi, które rzeźbiarz Paul Ranslet podarował miastu, jest szczególnie piękne i charakterystyczne dla tego miasta.

Istnieją niezliczone możliwości działań i wycieczek po mieście i jego okolicach.

Tak więc piękno okolic Aarkirkeby można odkrywać na przykład konno. Kilka stadnin koni w okolicy oferuje wycieczki konne i wakacje jeździeckie. Przejazdy często prowadzą do pobliskiego lasu Almindingen. Zakwaterowanie w okolicach Aakrikeby oferuje szereg ładnych i ładnie urządzonych domów wakacyjnych.

Co warto zobaczyć

Aa kirke - najważniejsze miejsce w Aakirkeby - to kościół w stylu romańskim. Kościół ten posiada charakterystyczną podwójną wieżę, a wewnątrz obejrzeć można romańską chrzcielnicę oraz renesansowy ołtarz.

Kościół Rosenkranskirke - Kościół Różańca Świętego - jedyny na wyspie kościół katolicki, msze odprawiane są w języku duńskim i niemieckim.

Mozaika Bornholmu - mapa w kształcie Bornholmu, ułożona ze skał tworzących skorupę wyspy - mozaikę obejrzeć można na rynku w Aakirkeby.

Bornholms Automobilmuseum - muzeum motoryzacji, z pewnością atrakcją pośród eksponatów będzie m.in. Rolls-Royce, Harley Davidson, a także Fiat 125p - muzeum mieści się przy Grammegadsvej 1

NaturBornholm - nowoczesny obiekt, w którym poznać można historię naturalną Bornholmu, florę i faunę wyspy. Szczególnie polecane dla rodzin z dziećmi, ponieważ większość wystaw ma charakter edukacyjny i multimedialny. Także teren wokół centrum zasługuje na wzmiankę, szczególnie granica geologiczna Tornquista-Teisseyer'a - jest ona w tym miejscu bardzo dobrze widoczna, to jedyne takie miejsce w Europie. Najprawdopodobniej tarcia w strukturze geologicznej Tornquista-Teisseyer'a spowodowały odczuwalne w Szwecji trzęsienie ziemi, które miało miejsce 16 grudnia 2008 roku. (Grønningen 30)

Atrakcje w okolicy Aakirkeby

Pedersker - mała osada, w której obejrzeć można romański kościół Peders kirke oraz wiatrak typu holenderskiego z 1847 r. Na farmie Grubbegard utworzono muzeum ciągników, pojazdów i silników.

DOJAZD

Pedersker leży 8 km na południowy - zachód od Aakirkeby

Slusegard - mała miejscowość położona na 55° szerokości geograficznej północnej i 15° długości geograficznej wschodniej, czas słoneczny pokrywa się tu z czasem zegarowym. Miejsce to oznaczono kamiennym blokiem wbudowanym w ziemię. W pobliżu tego miejsca znajduje się najstarszy na Bornholmie młyn wodny - wybudowany ok. 1800 roku.

DOJAZD

Slusegard leży 10 km na południe od Aakirkeby

Almindingen - kompleks leśny położony w środkowej części wyspy, zajmuje powierzchnię 2400 ha. Pierwotna forma lasu została wycięta, ponieważ drewno było jedynym dostępnym na wyspie materiałem opałowym. W 1800 roku rozpoczęto jego powtórne zalesianie - po tym jak teren ogrodzono 8 km murem ochronnym. Almindingen stanowi największe skupisko jezior na wyspie, największe z nich to Bastemose. Najwyższy punkt wyspy - wzniesienie Rytterknaegten - również znajduje się w Almindingen. Jego wysokość to "aż" 162 m n.p.m. - trzecia wysokość w całej Danii. Na szczycie Rytterknaegten wybudowano Wieże Królewską, do której w latach późniejszych dobudowano balkon i z niego podziwiać można panoramę Bornholmu.

DOJAZD

Trasa  rowerowa Melsted - Aakirkeby

Dolina Echa - Ekkodalen to dobrze zachowana dolina szczelinowa, w której każdy nawet najbardziej cichy dźwięk niesie się echem wśród skał. Obok doliny znajduje się duży parking, gdzie można zaparkować samochód lub rower.

Gamleborg i Lilleborg - mury obronne dwóch leśnych warowni. Pierwszą warownię wybudowali wikingowie, a druga należała do króla Danii. W Almindingen wytyczono trzy piesze szlaki dzięki którym turyści mogą poznać zakątki tajemniczego lasu.

DOJAZD

Trasa rowerowa Melsted - Aakirkeby

Tweet
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram