Aakirkeby


AAKIRKEBY

Aakirkeby

informacje i historia miasta

Miasto w Danii, trzecie co do wielkości na wyspie Bornholm. Dawna stolica Bornholmu (w XVIII w. przeniesiona do Rønne)z siedzibą sądu bornholmskiego do roku 1776. Do 1970 stolica Aakirkeby Kommune.

Nazwę można przetłumaczyć jako „miasto kościoła nad strumieniem” (Aa lub Å – strumień). Centralnym punktem miasta (prawa miejskie od 1346, choć dokumenty ze Skanii wspominają o statusie miejskim już w XII wieku) jest kościół Aa Kirke pw. św. Jana z 1150 roku, do dziś największa budowla sakralna na wyspie. Wykonano go częściowo z zielonego piaskowca, widocznego miejscami do dziś. W środku chrzcielnica z początku XII wieku wykonana przez Sigrafa oraz renesansowy ołtarz Jacoba Krembergsa z Lund.

Oprócz Aa Kirke w mieście znajduje się jedyny na Bornholmie kościół katolicki – Rosenkranskirke z 1932.

Znajduje się tu również popularne muzeum Naturbornholm oraz Bornholms Automobilmuseum. Przez Aakirkeby przebiega droga krajowa nr 38, łącząca Rønne z Nexø. Od początku XX wieku istniało również połączenie kolejowe z tymi miastami w ramach Bornholmskich Kolei Żelaznych. Linia do Nexø została zlikwidowana w 1953, zaś do Rønne w 1968. Miasto posiadało też własny port w dzisiejszej miejscowości Boderne, jednak w XVIII wieku został on zasypany naniesionym przez morze piaskiem.

Co zwiedzić

w Aakirkeby

Dokąd się udać

w okolicy Aakirkeby
Tweet
BORNHOLM


Bornholms Museum

orllo

Nasi Partnerzy

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram