Svaneke

Svaneke

Svaneke jest najbardziej na wschód wysuniętym miastem Bornholmu, prawa miejskie otrzymało w XIV wieku.

Jest ono położone na pagórkowatym, skalnym terenie z bezpośrednim dostępem do morza od strony wschodniej. Skalista linia brzegowa przy Svaneke jest bardzo urozmaicona, z wieloma zatoczkami i cypelkami.

Najwyższe wzniesienie w mieście wynosi 25 m npm.

Obecnie rozwój i dobrobyt Svaneke zawdzięcza przetwórstwu rybnemu i turystyce. W mieście każda sobota przed południem, a latem również piątki są dniami targowymi. Specjalna atmosfera miasta przyciąga wielu artystów sztuki użytkowej, którzy mają tu swoje galerie.

Z uwagi na to, że miasto zachowało swój dawny charakter, Svaneke otrzymało w 1975 roku nagrodę Europejskiego Złotego Medalu, ponieważ zachowane domy, a nawet całe ulice wyglądają jak z XVI i XVII wieku.

W Svaneke znajduje się lokalny browar Bryghuset jedyny na wyspie, piwo waży się według starych receptur oraz "fabryka karmelków" Svaneke Bolcher - najczęściej i najchętniej odwiedzane miejsce w mieście. Oprócz tego, że można je skosztować, to warto również przyjrzeć się procesowi ich produkcji.

Wielu Duńczyków uważa Svaneke za jedno z najładniejszych miast Danii.

Svaneke
rogeri Svaneke
kościół w Svaneke

historia Svaneke

Historia Svaneke

Svaneke z rybackiej osady stało się miastem z prawami kupieckimi w XV wieku. Największy rozwój miasta zaczął się w średniowieczu i Svaneke zawdzięcza go bogatym połowom śledzi na Bałtyku i ich handlowi.

Gdy zasoby śledzi w Bałtyku zaczęły się zmniejszać, bogaci kupcy ze Svaneke wykupili leżące w pobliżu gospodarstwa rolne i zaczęli zajmować się rolnictwem bez zmiany zamieszkania. W ten sprytny sposób nie musieli płacić podatków królowi duńskiemu.

XIX wiek zatrzymał rozwój miasta, kolej żelazna nigdy nie została doprowadzona do Svaneke. Nadzieje na rozwój handlu tą drogą nie spełniły się, a zbudowany nowy port i stocznia nie odniosły sukcesu. Stocznia została zlikwidowana.

Co warto zobaczyć
 

W Svaneke zachowało się wiele budynków z XVIII i XIX wieku o konstrukcji szachulcowej, najwięcej w okolicy portu.

Budynek hotelu Østersøen został zbudowany w 1839 roku jako budynek mieszkalny i magazyny. Stary dom kupiecki z XVIII wieku został przebudowany na 21 uroczych apartamentów wakacyjnych. Dziedziniec pośrodku starego domu to przepiękny ogród z drzewami figowymi, palmami i basenem.

Siemsens Gaard został zbudowany w 1749 roku w formie czworokątnego dworu. Hotel Siemsens Gaard znajduje się w porcie Svaneke. Hotel mieści się w starym 3-piętrowym sklepie spożywczym z widokiem na port. Stary sklep spożywczy otacza najpiękniejszy ogród różany.Obecnie pozostały tylko 3 skrzydła dworu.

Svaneke Kirke - miejscowy kościół, część zachowanych fragmentów budowli pochodzi z 1350 roku. Z wieży kościoła na miasteczko spogląda symbol miasta - łabędź.

Atrakcje w Svaneke

Duża z pięcioma kominami wędzarnia ryb zbudowana w 1919 roku i czynna do dzisiaj.

Wieża ciśnień, zbudowana w formie piramidy w 1952 roku według projektu znanego duńskiego architekta Jørna Utzona (projektant budynku Opery w Sydney w Australii). Wieża już jest nieczynna i stanowi ciekawy zabytek architektury najnowszej.

W pobliżu wieży w kierunku na Gudhjem stoi, prawdopodobnie najstarszy wiatrak Danii. Pochodzi on z 1629 roku.

Inny wiatrak- młyn Svenemøllen pochodzi z 1858 roku. Dojść do niego należy od ulicy Storegade.

Svaneke Bolcheriet - wytwórnia cukierków.

Atrakcje w okolicy Svaneke
 

Østermarie - 8 km na zachód od Svaneke, znajduje się mała miejscowość z ruinami średniowiecznego kościoła z pierwszej połowy XII wieku i obok ruin zbudowanego w 1891 roku obecnego kościoła. Ruiny kościelne są uznane za zabytek ze względu na szczegóły architektoniczne i techniczne, przydatne do badań archeologicznych. Obecny kościół zbudowany jest w stylu neoromańskim z bloków granitowych. Kazalnica i chrzcielnica zostały przeniesione ze starego kościoła.

DOJAZD

Østermarie oddalone jest ok. 8 km na zachód od Svaneke

Louisenlund - 5 km na zachód od Svaneke, w kierunku na Østermarie, znajduje się największe na Bornholmie zbiorowisko kamieni kultowych człowieka prehistorycznego, kamieni bauta ( menhirów ). W lasku między drzewami ustawionych jest ok. 50 olbrzymich kamieni. Dawniej było tych kamieni tutaj więcej. Niektóre kamienie przekraczają 2,5 m wysokości. W roku 1851 miejsce to odwiedził król duński, Frederik VII i nazwał go imieniem ukochanej żony, Luizy. Louiselund oznacza lasek Luizy.

DOJAZD

5 km na zachód od Svaneke, w kierunku na Østermarie

Listed - ok. 1 km na pn.-zach. od Svaneke nad morzem leży stara osada rybacka. Zachowały się tam stare domy o konstrukcji sztachulcowej. Port w Listed miał duże znaczenie w połowie śledzi na Bałtyku już w średniowieczu.

DOJAZD

Trasa rowerowa Allinge - Svaneke

Aarsdale - 4 km na południe od Svaneke, osada rybacka z portem rybackim z 1869 roku. Na stałe mieszka w niej ok. 500 mieszkańców. Jednorodzinne stare, kryte strzechą domy o konstrukcji sztachulcowej wkomponowane w zadbane ogródki tworzą uroczą atmosferę. Naturalnym elementem krajobrazu są wędzarnie śledzi. Aarsdale dumne jest z młyna- wiatraka z 1872 roku. Młyn ten jest czynny do dzisiaj i można tutaj kupić świeżo zmieloną mąkę. Młyn jest czterokondygnacyjny, ośmiokątny. Młyn można zwiedzać.

DOJAZD

Trasa rowerowa Svaneke - Rønne lub Rønne - Aarsdale

Paradisbakkerne czyli Rajskie Pagórki. W wyniku działań lodowca, na tym terenie, powstały doliny szczelinowe i wygładzone przez lądolód skalne wzniesienia. By ułatwić spacer po Rajskich Pagórkach przygotowano 3 szlaki turystyczne. Szlaki zostały dobrze opisane oraz oznaczone. Spacerując wybraną trasą obejrzeć można m.in. ogromny głaz narzutowy Rokkesten, jeziorko Grydesø oraz ruiny osady Gamleborg.

DOJAZD

Trasa rowerowa Rønne - Aarsdale

Joboland - (Brændesgardshaven) otwarty w 1933 roku jest najstarszym parkiem rozrywki w Danii. Na 6 ha powierzchni zarówno dorośli jak i dzieci znajdą coś dla siebie. A jest w czym wybierać - wśród wielu atrakcji basen (woda podgrzewana do 22°C), zjeżdżalnie wodne, górska kolejka, mini Zoo, gokarty i wiele więcej.

DOJAZD

Park położony jest ok. 3 km od Svaneke

Ibsker mała osada, w której znajduje się romański kościół Ibs kirke - należy on do najstarszych budowli Bornholmu - został zbudowany w XII wieku. To właśnie w pobliżu miejscowości Ibsker (w Sorte Muld) znaleziono Guldgubber - złote figurki z VI wieku, które oglądać można w Muzeum Bornholmu w Rønne.

DOJAZD

Trasa rowerowa ze Svaneke w kierunku Aarsdale - po drodze napotkamy drogowskazy, które prowadzące do Ibsker.

Tweet
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram