Svaneke

Svaneke jest najbardziej na wschód wysuniętym miastem Bornholmu.

Jest ono położone w pagórkowatym, skalnym terenie z bezpośrednim dostępem do morza od strony wschodniej. Skalista linia brzegowa przy Svaneke jest bardzo urozmaicona, z wieloma zatoczkami i cypelkami.

Najwyższe wzniesienie w mieście wynosi 25 m npm.

Obecnie rozwój i dobrobyt zawdzięcza Svaneke przetwórstwu rybnemu i turystyce. W mieście każda sobota przed południem, a latem również piątki są dniami targowymi. Specjalna atmosfera miasta przyciąga wielu artystów sztuki użytkowej, którzy mają tu swoje galerie.

W Svaneke jest lokalny browar i "fabryka karmelków". Wielu Duńczyków uważa Svaneke za jedno z najładniejszych miast Danii.


Historia miasta Svaneke
Svaneke z rybackiej osady stało się miastem z prawami kupieckimi w XV wieku. Największy rozwój miasta zaczął się w średniowieczu i Svaneke zawdzięcza go bogatym połowom śledzi na Bałtyku i ich handlowi.

Gdy zasoby śledzi w Bałtyku zaczęły się zmniejszać, bogaci kupcy ze Svaneke wykupili leżące w pobliżu gospodarstwa rolne i zaczęli zajmować się rolnictwem bez zmiany zamieszkania. W ten sprytny sposób nie musieli płacić podatków królowi duńskiemu.

XIX wiek zatrzymał rozwój miasta, kolej żelazna nigdy nie została doprowadzona do Svaneke. Nadzieje na rozwój handlu tą drogą nie spełniły się, a zbudowany nowy port i stocznia nie odniosły sukcesu. Stocznia została zlikwidowana.

Co warto zwiedzić w Svaneke
W Svaneke zachowało się wiele budynków z XVIII i XIX wieku o konstrukcji szachulcowej. Najwięcej zachowało się ich w okolicy portu.

Budynek hotelu Hotel Østersøen został zbudowany w 1839 roku jako budynek mieszkalny i magazyny. Zanim w 1889 roku dobudowano piętro do budynku, był w nim gościniec (karczma).

Simensens Gård był zbudowany w 1749 roku w formie czworokątnego dworu. Obecnie pozostały tylko 3 skrzydła dworu.

Smidtegården(Rasch Gård) pochodzi z XVIII wieku.

Przy rynku (Torvet) leży kilka starych dworów: np.: Holstgården.

Atrakcje w Svaneke
Kościół , jego najstarsza część pochodzi z XIV wieku.

Na ulicy Vagtbodgade stoi budynek zbudowany z dużych kamieni polnych w 1841 roku. Budynek służył jako składnica prochu.

Obok stoi duża z pięcioma kominami wędzarnia śledzi zbudowana w 1919 roku i czynna do dzisiaj.

Utzons Vandtårn / wieża ciśnień, zbudowana w formie piramidy w 1952 roku według projektu znanego duńskiego architekta Jørna Utzona (projektant budynku Opery w Sydney w Australii). Wieża już jest nieczynna i stanowi ciekawy zabytek architektury najnowszej.

W pobliżu wieży w kierunku na Gudhjem stoi, prawdopodobnie najstarszy wiatrak Danii. Pochodzi on z 1629 roku.

Inny wiatrak- młyn Svenemøllen pochodzi z 1858 roku. Dojść do niego należy od ulicy Storegade.

Joboland / wesołe miasteczko dla całej rodziny.

Atrakcje w pobliżu
Østermarie - 8 km na zachód od Svaneke, mała miejscowość z ruinami średniowiecznego kościoła z pierwszej połowy XII wieku i obok ruin zbudowanego w 1891 roku obecnego kościoła. Ruiny kościelne są uznane za zabytek ze względu na szczegóły architektoniczne i techniczne, przydatne do badań archeologicznych. Obecny kościół zbudowany jest w stylu neoromańskim z bloków granitowych. Kazalnica i chrzcielnica zostały przeniesione ze starego kościoła.

Louisenlund - 5km na zachóch od Svaneke, w kierunku na Østermarie, znajduje się największe na Bornholmie zbiorowisko kamieni kultowych człowieka prehistorycznego, kamieni bauta (menhirów ). W lasku między drzewami ustawionych jest ok. 50 olbrzymich kamieni. Dawniej było tych kamieni tutaj więcej. Niektóre kamienie przekraczają 2,5 m wysokości. W roku 1851 miejsce to odwiedził król duński, Frederik VII i nazwał go imieniem ukochanej żony, Luizy. Louiselund oznacza lasek Luizy.

Listed - ok. 1 km na pn.-zach. od Svaneke nad morzem leży stara osada rybacka. Zachowały się tam stare domy o konstrukcji sztachulcowej. Port w Listed miał duże znaczenie w połowie śledzi na Bałtyku już w średniowieczu.

Årsdale - 4 km na południe od Svaneke, osada rybacka z portem rybackim z 1869 roku. Na stałe mieszka w niej ok. 500 mieszkańców. Jednorodzinne stare, kryte strzechą domy o konstrukcji sztachulcowej wkomponowane w zadbane ogródki tworzą uroczą atmosferę. Naturalnym elementem krajobrazu są wędzarnie śledzi. Årsdale dumne jest z młyna- wiatraka z 1872 roku. Młyn ten jest czynny do dzisiaj i można tutaj kupić świeżo zmieloną mąkę. Młyn jest czterokondygnacyjny, ośmiokątny. Młyn można zwiedzać.


 

Tweet
BORNHOLM


Bornholms Museum

orllo

Nasi Partnerzy

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram