Trasa rowerowa Allinge / Svaneke

długość trasy

Długość:
31,8 km

suma wjazdów

Wjazdy:
240 m

suma zjazdów

Zjazdy:
240 m

czas przejazdu

Czas:
2 h 45 min

Opis trasy

 

Trasa rowerowa biegnie północnym wybrzeżem Bornholmu, kilkanaście metrów od morza. Są tu długie, męczące podjazdy, ale rekompensują je piękne widoki na wybrzeże. Po drodze mijamy wspaniałe skaliste wybrzeże i miasteczka.

Trasa rozpoczyna się w letniskowej miejscowości Allinge, znanej ze względu na swoje atrakcyjne położenie w północnej części Bornholmu. Wraz z siostrzaną miejscowością Sandvig, Allinge tworzy jedno z najważniejszych centrów turystycznych wyspy.

Dalej trasa prowadzi do Sandkås i Tejn dwóch małych nadmorskich miejscowości. W Tejn znajduje się mała wędzarnia oraz wiatrak z obracanym korpusem - na wyspie są trzy tego typu wiatraki. Dalej droga prowadzi do najbardziej znanego miejsca Bornholmu - Helligdommen. Turyści przyjeżdżają tu podziwiać formacje skalne Heligdomsklipperne. Muzeum Sztuki Bornholmu zachwyca swoją niepowtarzalną architekturą, należy zwiedzić muzeum podziwiając prace bornholmskich artystów.

Kolejny przystanek to Gudhjem - najbardziej malownicze miasteczko na wyspie. Uwielbiają je zarówno turyści, których po mieście spaceruje wielu, jak i artyści. W Gudhjem znajduje się wiele galerii, w których artyści sprzedają swoje prace. Za Gudhjem w miejscowości Melsted znajduje się Muzeum Rolnictwa (Landbrugsmuseet). W skansenie organizowane są sezonowe zajęcia np. udział w żniwach czy nauka przygotowywania soków itd. Następny przystanek to urocza miejscowość rybacka - Listed. Warto zatrzymać się tu na chwilę, usiąść w porcie i podziwiać fantastyczne krajobrazy, przy ładnej pogodzie doskonale widać stąd archipelag Ertholmene.

Ostatni punkt trasy rowerowej to cudowna miejscowość Svaneke, która została uhonorowana Europejskim Złotym Medalem za zachowanie charakteru  i historii miasta m.in. z uwagi na ponad 200-letnie domki. Znajduje się tu również jedna z kilku słynnych wędzarni na Bornholmie.

Allinge – Tejn (3,7 km) | Tejn – Gudhjem (10,7 km) | Gudhjem – Melsted (0,9 km) | Melsted – Saltuna (3,6 km) | Saltuna – Bølshaven (5,5 km) | Bølshaven – Svaneke (4,9 km)

Nawierzchnia trasy

Nieutwardzona: 1,73 km | Żwir: 909 m | Betonowa: 4,81 km | Asfalt: 23,8 km | Nieznany: 661 m

Punkty na trasie:

Helligdomsklipperne | Port Gudhjem | Wiatrak Gudhjem | Plaża Kobbeå | Port w Listed | Wędzarnia w Svaneke

 
Helligdomsklipperne Helligdomsklipperne

Nazwa pochodzi od faktu, że już za czasów pogańskich, miejsce to uznawano za miejsce święte, a wodzie bijącej ze znajdującego się wśród skał źródła, Helligdomskilden przypisywano cudowne właściwości.

 

Port Gudhjem Port Gudhjem

Gudhjem posiada dwa porty, jest tą osadą rybacką, która zaczęła jako pierwsza na Bornholmie wędzić: śledzie i eksportować je.

Wiatrak Gudhjem Wiatrak Gudhjem

Wiatrak Gudhjem ( Gudhjem Mølle ) znajduje się na szczycie wioski Gudhjem na duńskiej wyspie Bornholm. Holenderski młyn o rozpiętości żagla 24 metry i jest największym wiatrakiem w Danii. Służył od 1893 do 1962 r., kiedy został wycofany z eksploatacji.

Plaża Kobbeå Plaża Kobbeå

Plaża Kobbeå oferuje piaszczystą plażę z kamieniami i molo w kąpielisku. Ta kamienna plaża jest szczególnie popularna wśród mieszkańców.

Port w Listed Port w Listed

Port Listed był pierwszym portem, położonym na północnym wybrzeżu, lecz początkowo służył tylko rybakom a dopiero później mieli do niego wstęp żeglarze.

Wędzarnia w Svaneke Wędzarnia w Svaneke

Duża z pięcioma kominami wędzarnia ryb zbudowana w 1919 roku i czynna do dzisiaj.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram