latarnie morskie na Bornholmie

Latarnie morskie na Bornholmie

Na Bornholmie jest kilka latarni morskich, które są teraz zautomatyzowane. Ze względu na centralne położenie wyspy na Morzu Bałtyckim konieczne było budowanie latarni morskich w różnych punktach Bornholmu, aby ułatwić żeglugę na morzu. Przede wszystkim latarnie morskie Hammer i Hammerodde - obie na północnym krańcu wyspy - pokazują wielu statkom bezpieczną trasę wokół klifów północnego Bornholmu. Wyspa oferuje także imponującą latarnię Dueodde na południowym krańcu Bornholmu – jest to najwyższa latarnia morska w Danii. Niektóre latarnie na Bornholmie są już częściowo wyłączone z eksploatacji, ale nadal są dobrą okazją do zrobienia im zdjęcia. Niektóre z nich są otwarte dla turystów i można je zwiedzać.

Latarnia morska Christiansø

Latarnia morska Christiansø

Na wyspach grochowych na wschód od Bornholmu na wyspie fortecznej Christiansø na murach dużej wieży fortecznej zbudowanej w 1684 roku, zbudowano w 1805 roku latarnię morską. W miesiącach letnich latarnia jest otwarta dla zwiedzających za opłatą. Wieża ma 16 metrów wysokości – a wysokość światła to 29 metrów wysokości. Zasięg wynosi 18 mil morskich.

Pozycja latarnii 55 ° 19,24 N 15 ° 11,23 E

Światło FI [Blk] W 5s (0,5 + 4,5)

Latarnia morska Dueodde

Latarnia morska Dueodde

Biało-niebieska latarnia Dueodde to najwyższa latarnia morska na Bornholmie, ma 48 metrów wysokości. Samochód można zaparkować na głównym parkingu Dueodde i podążając drogą na zachód po kilku minutach dotrzemy do latarni morskiej. Osoby, które nie boją się wejścia do stromej wieży i wspinaczki po 196 schodach, zostaną nagrodzone wspaniałym widokiem. Na południu u podnóża wieży rozciąga się szeroki pas wydm i wrzosowisk. Następnie pas trawy i plaża. We wszystkich innych kierunkach Dueodde leży w rozległym lesie sosnowym z hotelem, domkami wakacyjnymi, restauracjami i sklepami. Jeśli widoczność jest dobra, można spojrzeć na północ i zobaczyć najwyższy punkt na Bornholmie Rytterknægten. Dość nowocześnie wyglądająca wieża została oddana do użytku w 1962 r. i przebudowana na automatyczną w 1977 r. Wysokość światła wynosi 48,5 metra, zasięg wynosi 20,5 mil morskich.

Pozycja latarnii 54 ° 59,52 N 15 ° 4,47 E

Światło: WGS84 FI (3) [Gp Blk] W 10s (0,5 + 1,25 + 0,5 + 1,25 + 0,5 + 6)

DOJAZD

Trasa rowerowa Svaneke – Dueodde

Trasa rowerowa Dueodde - Ronne

Latarnia Duedede Syd

Latarnia Dueodde Syd

Stara latarnia morska Dueodde Syd znajduje się bezpośrednio pod latarnią morską Dueodde. Wysokość budynku wynosi 16 metrów i jest tylko nieco wyższy niż otaczające go sosny. Wysokość światła wynosiła 16 metrów. Latarnia została oddana do użytku w 1880 r. i zelektryfikowana od 1949 r. Po wycofaniu z eksploatacji w 1962 r. usunięto sprzęt oświetleniowy, w tym lustro, i dodano balkon. Latarnia morska Dueodde Syd nie jest dostępna dla zwiedzających.

Dueodde Nord

Dueodde Nord

Stara latarnia morska Dueodde Nord również już nie działa. Granitowa wieża, która została zbudowana w 1880 roku, nie jest dostępna dla publiczności. Po wycofaniu jej z eksploatacji w 1962 roku usunięto z niej jej lusterka. Wieża o wysokości 39 metrów miała wysokość światła 47 metrów. W 1947 roku została przełączona na zasilanie elektryczne.

Latarnia morska Hammer Odde

Latarnia morska HammerOdde

Latarnia Hammerodde jest również nazywana „małym światłem”, znajduje się w najbardziej wysuniętym na północ punkcie wyspy Bornholm. Jest integralną częścią i popularnym motywem fotograficznym podczas wycieczki po północnym krańcu Bornholmu - Hammerknuden. Hammerodde została zbudowana jako uzupełnienie latarni Hammer i została oddana do użytku w 1895 roku. W porównaniu do Hammer, Hammerodde ma znacznie lepszą lokalizację, ponieważ znajduje się bezpośrednio na północnym krańcu wyspy. Biała latarnia morska z czerwonym dachem i kwadratową podstawą ma własną morską stację pogodową. Z tej latarni morskiej steruje się elektronicznie wszystkimi latarniami na wyspie. Ta latarnia nie jest dostępna dla zwiedzających. Wysokość światła wynosi 21 metrów, wysokość budynku 12 metrów. Latarnię można zobaczyć w odległości 18 mil morskich.

Pozycja: 55 ° 17,89 N 14 ° 46,42 E

Światło: WGS84 FI (2) [Gp Blk] W 10s (0,25 + 2,25 + 0,25 + 7,25)

Koło latarnii prowadzi piękna, widokowa trasa wokół Hammerknuden.

Adres: Hammer Odde Fyr 2, 3770 Allinge.

Latarnia morska Hammeren

Latarnia morska Hammer

Latarnia morska Hammer to najstarsza latarnia morska na Bornholmie. Imponująca konstrukcja stoi na masywnym granitowym podłożu Hammerknuden na północnym krańcu wyspy. Latarnia została wykonana z granitu pochodzącego z ogromnego płaskowyżu Hammeren, na którym stoi. Z wieży latarni rozciąga się imponujący widok. Ze względu na bardzo masywną konstrukcję jest również nazywana Store Fyr, czyli duża latarnia morska. Okrągła latarnia morska została uruchomiona w 1871 roku. Krótko po budowie stało się jasne, że lokalizacja latarni morskiej nie była optymalna. Nisko wiszące chmury i mgła sprawiały, że czasami nie nadawała się do wysyłki światła. Dlatego w 1895 roku postanowiono zbudować mniejszą latarnię morską Hammerodde bezpośrednio na szczycie Hammer. Nadal w jej pobliżu widać, skąd robotnicy usunęli granitowe bloki do jej budowy , gdzie powstało jezioro deszczowe Kristalsøen. Latarnia Hammer ma 21 metrów wysokości, gdy widoczność jest dobra, odwiedzający mają niepowtarzalny widok na południowe wybrzeże Szwecji, a patrząc na południe widać ruiny zamku Hammershus oraz na fantastyczny widok na całą wyspę. Soczewka Fresnal latarni Hammer jest ręcznie cięta i została sprowadzona z Francji. Dzisiaj Hammer nie jest już aktywna. Latarnia morska została wyłączona w 1990 r. ze względu na niekorzystne położenie. Wieża jest teraz obsługiwana przez właścicieli na własny koszt. Nie ma to jednak znaczenia w przypadku żeglugi wokół wyspy Morza Bałtyckiego. Zwiedzanie tarasu widokowego jest bezpłatne.

Pozycja: 55 ° 17,14 N 14 ° 35,39 Ø

Adres: Fyrvej, 3770 Allinge.

Koło latarni prowadzi piękna, widokowa trasa wokół Hammerknuden.

Latarnia Hammerhavn

Latarnia Hammerhavn

Latarnia morska Hammerhavn została zbudowana w 1893 roku i od tamtej pory wskazuje drogę do portu Hammerhavn, który znajduje się kilkaset metrów na północ od Hammershus. Wysokość światła latarni to 12 m.

Pozycja: 55 ° 16,68 N 14 ° 45,46 E

Światło: WGS84 ISO WRG 2s G64-73 W73-77 R77-86

DOJAZD

Trasa rowerowa: Ronne - Allinge

Latarnia morska Rønne Bagfyr

Latarnia morska Rønne Bag

Przy wejściu na prom w porcie w Ronne widać z daleka charakterystyczną białą latarnię. Stoi ona nad basenem portowym. Wieża ma ośmioboczny kształt, jest wykonana z żelaza i jest kopią latarni morskiej w porcie Ystad w południowej Szwecji. Latarnia morska działała do 1989 roku i służyła jako światło kierunkowe przy wejściu do portu. Działa od 1880 roku. Wysokość światła wynosiła 24 metry, a sama wieża ma 12 metrów wysokości.

Pozycja: 55 ° 6,01 N 14 ° 41,83 E

DOJAZD

Trasa rowerowa: Ronne – Allinge

Trasa rowerowa: Dueodde – Ronne

Trasa rowerowa: Ronne – Heligdomen

Trasa rowerowa: Ronne - Arsdale

Trasa rowerowa: Ronne - Nexo

Latarnia morska Rønne

Latarnia morska Rønne

Pod białą latarnią morską na starym molo stoi druga latarnia w Rønne. Jest to niewielka granitowa wieża o wysokości 9 metrów i wysokości światła 11 metrów. Latarnia, która została uruchomiona w 1930 roku, nie jest już używana.

Latarnia morska Svaneke

Latarnia morska Svaneke

Latarnia morska Svaneke, zainaugurowana w 1920 roku, znajduje się na półwyspie Sandkås na południe od portu w Svaneke. Kwadratowa wieża ma 18 metrów wysokości i można ją zobaczyć z daleka dzięki czerwonemu dachowi. Wysokość światła jest na 20 metrach, a zasięg na 19 mil morskich. Wieża jest nieczynna od 2010 roku. W 1947 roku, podobnie jak większość reszty wyspy, wieża została zelektryfikowana. Dziś latarnia morska została nowocześnie odrestaurowana i przekształcona w dom wakacyjny - wyjątkowe miejsce na wakacje.

Pozycja: 55 ° 7,91 N 15 ° 9,17 E

DOJAZD

Trasa rowerowa Svaneke – Dueodde

Trasa piesza: Svaneke – Nexo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram