Trasa rowerowa Dueodde / Rønne

długość trasy

Długość:
39,1 km

suma wjazdów

Wjazdy:
130 m

suma zjazdów

Zjazdy:
130 m

czas przejazdu

Czas:
2 h 16 min

Opis trasy

 

Trasa zaczyna się w Dueodde, gdzie warto zatrzymać się na dłużej, pokonać 196 schodów prowadzących na górę 48-metrowej latarni morskiej Dueodde i podziwiać południowe wybrzeże Bornholmu (wstęp na latarnię jest płatny).

Jadąc w kierunku Rønne, po drodze skręcamy w lewo do starej farmy Slusegård, gdzie znajdują się dwie ważne atrakcje Bornholmu – zabytkowy młyn wodny Slusegårdens Mølle oraz punkt geograficzny - granitowy kamień oznaczający miejsce, gdzie spotykają się 55 równoleżnik szerokości geograficznej północnej i 15 południk długości geograficznej wschodniej.

Jadąc dalej drogą Strandvejen mijamy najdłuższą rzekę na Bornholmie Øle A i skręcamy w lewo do Øster Sømarken, miejscowości która składa się tylko z małego portu „Bakkerne Havn” z kilkoma chatkami dla rybaków, wokół których ustawiono wędzarnię i kilka domów. Jest też tutaj przepiękna plaża.

Następnie wracamy na trasę prowadzącą do Rønne i na zakręcie zobaczymy kolejne często odwiedzane miejsce - kościół Pederskirke, zbudowany w stylu romańskim około 1150 r.

Kolejną atrakcją na trasie rowerowej jest stary młyn KirkeMølle - holenderski młyn nazywa się młynem kościelnym, ponieważ znajduje się niedaleko Pederskirke.

Jadąc dalej trasą rowerową zajeżdżamy do małej wioski rybackiej Arnager w pobliżu lotniska Bornholm , kilka kilometrów na wschód od stolicy wyspy Rønne. Jest to prawdopodobnie najstarsza wioska na Bornholmie. W lecie jest tu wielu wczasowiczów, którzy cenią sobie spokojną atmosferę wioski. Arnager może z dumą nazywać się „miejscem z najdłuższym drewnianym mostem w Danii”.

Mała wioska rybacka Arnager oferuje odwiedzającym nie tylko port i związany z nim drewniany most, ale także wędzarnię przy wjeździe do wioski. Jest to firma rodzinna, która prowadzi również niewielką restaurację. Można tam dostać wszystkie wędzone dania z Bornholmu.

Trasę kończymy w porcie w Rønne, które jest stolicą wyspy.

Nawierzchnia trasy

Betonowa: 635 m | Asfalt: 37,5 km | Nieznany: 1,11 km

Punkty na trasie:

Latarnia morska w Dueodde | Slusegårdens Mølle | Punkt geograficzny | Øster Sømarken | Pederskirke | KirkeMølle | Arnager | Wędzarnia w Arnager | Port w Rønne

 
Latarnia morska w Dueodde Latarnia morska w Dueodde

Biało-niebieska latarnia Dueodde to najwyższa latarnia morska na Bornholmie, ma 48 metrów wysokości.

 

Slusegårdens Mølle Slusegårdens Mølle

Zabytkowy młyn wodny Slusegårdens Mølle, który znajduje się na farmie Slusegård.

Punkt geograficzny Punkt geograficzny

Granitowy kamień oznaczający miejsce, gdzie spotykają się 55 równoleżnik szerokości geograficznej północnej i 15 południk długości geograficznej wschodniej

Øster Sømarken Øster Sømarken

Nadmorska miejscowość z przepiękną plażą.

Pederskirke Pederskirke

Kościół Pederskirke, zbudowany w stylu romańskim około 1150 r.

KirkeMølle KirkeMølle

Stary młyn KirkeMølle - holenderski młyn nazywa się młynem kościelnym, ponieważ znajduje się niedaleko kościoła Pederskirke.

Arnager Arnager

Wioska rybacka Arnager w pobliżu lotniska Bornholm

Wędzarnia w Arnager Wędzarnia w Arnager

Wędzarnia przy wjeździe do wioski. Jest to firma rodzinna, która prowadzi również niewielką restaurację.

Port w Rønne Port w Rønne

Port w Rønne, największy port na wyspie Bornholm.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram