Almindingen

Almindingen

Bajkowy las Bornholmu

Almindingen, jest to duży obszar leśny w centrum Bornholmu. Jest jednym z najbardziej popularnych miejsc dla Bornholmczyków na ich wyspie. Ale nie tylko miejscowi, również odwiedzający Bornholm doceniają spokój i dziki charakter tego bajkowego lasu. Las na północ od Aakirkeby jest jednym z największych obszarów leśnych w Danii .

las Almindingen

Las Almindingen nie jest pochodzenia naturalnego, powstał około 1800 roku. Jest jednak przykładem zróżnicowanej natury Bornholmu. Przed ponownym zalesieniem obszar ten był wykorzystywany jako pastwisko dla bydła wyspiarzy, stąd nazwa, która oznacza „całe życie”. Naturalny raj o powierzchni 3800 hektarów jest dziś nie tylko piątym co do wielkości w Danii (niektóre źródła mówią nawet o trzecim co do wielkości), ale także najpiękniejszym lasem. Bujna zieleń określa powierzchnię tego obszaru.

Na środku małych wzgórz i dolin można również znaleźć ukryte leśne jeziora i torfowiska. Duże nierówne bloki, strome skały i malownicze polany występują naprzemiennie, szczególnie po stronie zachodniej. Las składa się z niezliczonych dobrze oznakowanych i idyllicznych szlaków turystycznych.

Można też usiąść na jednej z wielu wzniesionych wież widokowych i wypatrywać zwierzyny leśnej. Wieże widokowe znajdują się również na dwóch dużych torfowiskach w lesie, Bastemose i Swinemose. Szczególną cechą wieży Bastemose jest konstrukcja przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Tak więc każdy naprawdę może cieszyć się tą zapierającą dech w piersiach florą i fauną.

Ekkodalen

Almindingen przecina kilka dolin. Szczególną atrakcją jest Ekkodalen (Dolina Echa) , największa dolina na Bornholmie, w której można poczuć zapierające dech w piersiach echo. Według mieszkańców, najlepsze echo można usłyszeć około 20 metrów za źródłem Hansa Christiana Ørsteda, które znajduje się przy wejściu do Ekkodalen.

Częściowo zarośnięte zielenią skały w dolinie o długości 1 km wznoszą się stromo w lewo i prawo do 20 m. Na skraju doliny jest kilka miejsc, z których roztacza się wspaniały widok na okolicę. Ekkodalen jest popularnym miejscem, w którym Bornholmczycy organizują liczne pikniki. Wiosną łąki kwitną białą konwalią.

Ryterknagten

W centrum lasu Almindingen krajobraz wznosi się na 162 metry nad poziomem morza. Rytterknægten jest najwyższym punktem na wyspie. W sierpniu 1851 r. na cześć wizyty duńskiego króla Fryderyka VII i jego żony Louise Hrabiny Danner na wyspie wzniesiono pomnik „Króla” - 13-metrową wieżę, zbudowaną z granitowych kamieni, przy wejściu do niej znajduje się upamiętniająca to tablica.

Ponieważ jednak drzewa w okolicy wieży nadal rosły i ograniczały widok, wieża musiała zostać powiększona o 9-metrową stalową konstrukcję w 1899 roku. Wieża jest otwarta dla zwiedzających przez cały rok, wstęp jest bezpłatny. Do maksymalnej wysokości 184 m nad poziomem morza prowadzi 118 stopni.

Widok z „najwyższego punktu Danii” zapiera dech w piersiach. W szczególnie pogodne dni można patrzeć daleko w morze.

żubry na Bornholmie

Żubry to nowa atrakcja w Almindingen, które zamieszkuje na ogrodzonym terenie lasu od lata 2012 roku. Zwierzęta zostały wypuszczone z hodowli w Polsce na wyspie Bornholm, w celu zwiększenia liczebności tamtejszej populacji. Chociaż zwierzęta są bardzo nieśmiałe, z wież widokowych można czasami zobaczyć małe stado.

Zamki Almindingen

Pozostałości starych zamków na Bornholmie w Lilleborg i Gamleborg są również ukryte w zaroślach.

Podczas, gdy olbrzymi kompleks Gamleborg ze swoim kwadratowym zamkiem o wymiarach 100 x 270 m można rozpoznać tylko po pozostałościach muru, to resztki zamku Lilleborg wyróżniają się wyraźnie na wolnym wzgórzu i witają kierowców w drodze ze wschodu na zachód przez centrum wyspy.

DOJAZD

 Rowerem: trasa rowerowa Melsted - Aakirkeby lub Rønne - Årsdale

Autobusem: z Rønne, autobusy linii 4, 9

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram