Jeziora na Bornholmie
 

Jeziora i torfowiska na Bornholmie

Na duńskiej wyspie Bornholm znajdują się jeziora o różnych rozmiarach i różnym pochodzeniu. Na wyspie znajdują się również małe rzeki i strumienie oraz duże obszary torfowiskowe.

Woda jest bardzo ważna dla Bornholmu. Liczba jezior słodkowodnych nie jest jednak zbyt duża w porównaniu do kontynentalnej części Danii.

W epoce lodowcowej masy lodowcowe przemieszczały się na południe nad wyspą, pozostawiając falisty profil dna z elewacjami i granitowymi masywami. W tym czasie, zwłaszcza na północy wyspy, jeziora morenowe powstały w wyniku topnienia lodu.

Małe jeziora i torfowiska na Bornholmie

Małe jeziora i torfowiska na Bornholmie

Wiele mniejszych jezior śródlądowych na Bornholmie przekształciło się w torfowiska.

Dotyczy to szczególnie niektórych jezior w rejonie Almindingen, największego obszaru leśnego na wyspie. Inne jeziora są bujne w trawę i trzciny, ale także w lilie wodne. Roślinność całkowicie pokrywa mniejsze obszary wody.

Røsø, które znajduje się na terenie zalesionej plantacji Rø i jest zbiornikiem, porasta niewielka róża stawowa. Jezioro stało się nie tylko cenne z botanicznego punktu widzenia. Roślinność tworzy optymalne obszary odosobnienia dla ryb słodkowodnych zamieszkujących jezioro, które można znaleźć w zwiększaniu różnorodności biologicznej.

Dla wędkarzy, którzy nie chcą koncentrować się wyłącznie na słonej wodzie na Bornholmie, jezioro jest uważane za interesujące, ale nie jest to łatwy obszar.

Hammerso jezioro

Jeziora wędkarskie na Bornholmie

Małe jeziora leśne, takie jak Asedamme w Almindingen, dostępne są również dla wędkarzy. Spokój i wyjątkowa atmosfera krajobrazu pozwalają całkowicie oderwać się od codzienności podczas wędkowania na Bornholmie. Innym popularnym jeziorem, w którym można wędkować na wyspie Bornholm jest Krasmoza. Średniej wielkości jezioro na wrzosowisku w pobliżu Klemensker.

Lista wszystkich jezior wędkarskich na Bornholmie:

Åsedam: szczupak i płoć

Dammemose: szczupak, raki i węgorz

Ratchet Mose: szczupak i pstrąg tęczowy w lecie

Krasmose: szczupak, lin i węgorz

Hammersø: szczupak, okoń i węgorz

Rubinsøen: szczupak i okoń

Safirsøen: okoń, płoć, karp, pstrąg potokowy

Smaragdsøen: pstrąg morski, szczupak i okoń

Snorrebakkesøen: szczupak, okoń

Stenbrudssøen: sandacz, lin i pstrąg tęczowy w lecie

Zobacz: Wędkarstwo na Bornholmie

Hammerso- jedyne górskie jezioro w Danii

Hammersø & Opalsø

Wędkarze doceniają również Hammersø u podnóża płaskowyżu Hammeren. Wydłużone jezioro jest uważane za największe jezioro na Bornholmie. Położone jest niedaleko wybrzeża Morza Bałtyckiego na północy Bornholmu, pomiędzy wzniesieniami Langebjerg i granitowymi skałami Hammeren i ma prawie 700 m długości i szerokość około 150 m.

Opalsø jest tuż obok. Oba są sztucznymi jeziorami. Są to pozostałości po dawnych kamieniołomach granitu i po ich zamknięciu zostały zalane słodką wodą. Dziś nie można tam łowić ryb. W Opalsee zainstalowana jest linia zip, po której można zjechać z płaskowyżu, a następnie wylądować w jeziorze. Udział w tej zabawie wymaga trochę odwagi.

Rubinsø, Smaragdsø I Safirsø

Rubinsø, Smaragdsø i Safirsø

Inne jeziora na Bornholmie również powstały w wyniku działalności człowieka. Na przykład podczas wydobywania węgla kamiennego na południe od Hasle natrafiono na żyłę głębokowodną, ​​która odtąd zaopatruje w wodę jezioro Rubinsø.

Pobliskie Smaragdsø i Safirsø powstały również w wyniku wydobycia minerałów na wyspie Bornholm. Jeziora te zawdzięczają swoje nazwy kolorom, w których migoczą, gdy świeci słońce.

Poszczególne jeziora mają nawet swoje nazwy, takie jak Stenbrudsøen, który powstał podczas zalania starego kamieniołomu. W XIX wieku wydobywano tutaj złoża granitu i gnejsu. Dziedzictwo wydobycia obejmuje jeziora, z których niektóre mają duże głębokości z przeważnie nieregularnymi strukturami glebowymi.

 

Panorama 360° Jezioro Hammerso

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram