wędkarstwo na Bornholmie

Bornholm. Wędkarskie El Dorado

Bornholm to prawdziwa kraina obfitości dla wędkarzy. Położenie wyspy sprawia, że idealne warunki do wędkowania panują tu przez cały rok.

Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych porad, które pomogą w bezpiecznych i owocnych poszukiwaniach ryby marzeń.

Bornholm - królestwo troci i dorsza

Bornholm ma znakomitą ofertę dla wędkarzy. Wybrzeże wyspy jest jednym z najlepszych łowisk troci wędrownej w Europie. Ryby można łowić z brzegu, brodząc w wodzie, a także z nadmorskich skał. Łowiąc z brzegu, mamy ogromną szansę na połów nawet kilkunastu troci w trakcie tygodnia pobytu na Bornholmie (najlepsze miesiące to marzec, kwiecień, listopad i grudzień.

Oprócz troci wędrownej na wyspie Bornholm możemy z powodzeniem łowić belony (również z brzegu- najlepszy miesiąc maj), łososie ( trolling z przewodnikiem) oraz dorsze. Na dorsze najlepiej wypłynąć w głąb morza łódką lub kutrem. Podstawową i najskuteczniejszą metodą połowu łososia jest głęboki trolling z downriggerem.

Obok mapa łowisk z brzegu morskiego oraz śródlądowych na Bornholmie.

wędkowanie na Bornholmie
 
wędkarstwo morskie na Bornholmie

Połowy morskie z jednostek wędkarskich

Wielką popularnością wśród Polaków cieszą się połowy z kutra rybackiego na okazałe trocie, łososie, a przede wszystkim dorsze. Wielu armatorów oferuje takie trwające od 2 do 5 dni rejsy.

Wypływając bezpośrednio z Kołobrzegu, za jedną dobę na statku zapłacimy ok. 250 zł. Warto udać się w taki rejs z przyjaciółmi, jako że kuter rybacki jest wówczas miejscem, w którym załoga spędza ze sobą cały dzień. Pamiętajmy, że udany połów zależy przede wszystkim od umiejętności szypera.

Połowy z brzegu morskiego

Wybrzeże Bornholmu liczy 140 kilometrów i bez względu na kierunek wiatru, zawsze znajdzie się tu idealne miejsce na połów dorszy, łososi czy troci.

Na niektórych łowiskach najlepiej łowić jesienią i wiosną, inne dostarczają więcej troci zimą. Ale warto również wziąć udział w letnich połowach. Z kilku nadmorskich miejsc na Bornholmie można złowić troć wędrowną w chłodne poranki i wieczory. Bardziej szczegółowe wskazówki dotyczące samego łowienia ryb, takie jak kolory i rozmiary przynęty, jak wybrać miejsce przybrzeżne, co jest ważne można przeczytać poniżej.

 

połowy z brzegu Bornholm

trolling na Bornholmie

Połowy śródlądowe

Bornholm słynie z jezior i stawów pełnych szczupaków, okoni, pstrągów, sandaczy i węgorzy. W niewielkich strumieniach wyspy można liczyć na trofea w postaci pstrągów morskich, np. przy ujściu Blykobbe Å w okresie od stycznia do kwietnia.

Jeśli chcemy powędkować w jeziorach, możemy to zrobić bezpłatnie w jeziorze Åsedam (szczupak), Snorrebakkesøen (szczupak i okoń), Sdr. Borgedal czy w Rø Plantage (pstrąg strumieniowy i in.).

Wszystkie inne jeziora są prywatne i za połów będziemy musieli zapłacić.

Trolling

Wielką atrakcją Bornholmu są trollingowe połowy łososi. Charakterystyczne dla trollingu przy Bornholmie jest bardzo głębokie prowadzenie przynęt, nawet na głębokości 60 m.

Główne ośrodki trollingowe są zlokalizowane na wschodnim wybrzeżu w Listed, Melsted i na północy w Allinge. Można w nich skorzystać z pomocy przewodnika i wypożyczyć specjalistyczną łódź.

Wiosną odbywają się międzynarodowe zawody Trolling Master Bornholm, których bazę stanowi Gudhjem na północnym wybrzeżu.

wędkarstwo z kutra na Bornholmie

Galeria
Wędkarstwo

Wędkarstwo

Wędkarstwo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram