Praktyczne informacje

Praktyczne informacje - ogólnie

Kiedy wybrać się na Bornholm?

Czas podróży na Bornholm ograniczony jest dla większości polskich turystów rozkładem rejsów z Polski na wyspę.

Pełnia sezonu na Bornholmie to lipiec i pierwsza połowa sierpnia. By uniknąć tłumów, warto być tam nieco wcześniej (bądź później). W środku lata temperatura powietrza na wyspie może sięgnąć 30°C, przeważnie bywa kilka stopni mniej. Czasami lata są jednak chłodne, z relatywnie dużymi opadami deszczu. Temperatura wody wokół wyspy osiąga 20–22°C, a w płytszych zatokach do 23°C.

Wiele atrakcji turystycznych otwartych jest jedynie w okresie letnim.

Waluta na Bornholmie:

Walutą jest duńska korona (DKK), która dzieli się na 100 øre. W obiegu znajdują się banknoty o nominałach 1000, 500, 200, 100 i 50 DKK, oraz monety o wartościach 20, 10, 5, 2 i 1 DKK (te trzy ostatnie z charakterystyczną dziurką) oraz 50 i 25 øre.

Uwaga: ceny w sklepach są przy płaceniu zaokrąglane do najbliższego 25 øre. Dania (poza Szwecją i UK) zachowała jeszcze swą narodową walutę, lecz również Euro jest bez problemu  wymienialne w duńskich bankach i większości sklepów (lecz po dużo gorszym kursie) .

waluta na Bornholmie

Wymiana pieniędzy:

Banki są otwarte w dni powszednie w godz. 9.30-16.00 (w Rønne  w czwartki do godz.18.00), za wymianę pobierana jest każdorazowo opłata 35 DKK. Istnieje wiele bankomatów na większość kart kredytowych, którymi można też płacić w większych sklepach i restauracjach oraz na większości  stacji benzynowych  (każdorazowe jej użycie kosztuje 30 DKK).

Wielu przybyłych uważa, że kursy wymiany w polskich kantorach są korzystniejsze od kursu duńskich banków. Turyści przybyli katamaranem  do Nexø mogą dokonać wymiany po korzystnym kursie w Torvets Kiosk  w porcie w Nexø.

Woda pitna:

Woda z bornholmskich kranów jest tak czysta, że nadaje się do bezpośredniego picia, bez uprzedniego przegotowania.

Ułatwienia dla osób niepełnosprawnych:

Bornholm jest miejscem przyjaznym dla osób niepełnosprawnych.

Niewiele jest tutaj barier architektonicznych –  np. krawężniki przy przejściach dla pieszych są niskie, drzwi do sklepów, banków, urzędu pocztowego itp. automatycznie otwierane, a budowle piętrowe, na przykład Centrum Handlowe Snellemark w Rønne i Muzeum Sztuki w Rø wyposażono w windy dostosowane dla osób niepełnosprawnych.

Autobusy miejskie w Rønne to pojazdy niskopodłogowe, autobusy kursujące po wyspie niestety nie. Kierowca autobusu jest zobowiązany do udzielenia pomocy przy wstawianiu  i wystawianiu wózka, podobnie jak kierowcy taksówek.

Na plaży w Balka zbudowano kilka lat temu drewniany chodnik umożliwiający "dojazd" do samej wody z wózkami dziecięcymi bądź inwalidzkimi.  Wiele ścieżek rowerowych jest wyasfaltowanych, co ułatwia poruszanie się po nich również osobom mniej sprawnym. Także większość hoteli oraz wiele domków wakacyjnych dba o swoich gości, budując łatwe do pokonania podjazdy minimalizując przeszkody w poruszaniu się po terenie hotelowym.

wwiezienie zwierząt domowych na Bornholm

Wwóz zwierząt domowych:

Wwóz psów i kotów do Danii jest dozwolony pod warunkiem, że zostały zaszczepione przeciw wściekliźnie najpóźniej na miesiąc przed przekroczeniem granicy duńskiej. Zaświadczenie należy okazać przy przekroczeniu granicy.

Jak dojechać na Bornholm?

Promem na Bornholm

Promem na Bornholm

Podróżującym samochodem polecamy dojazd do Sassnitz w Niemczech lub podróż z przesiadką.

Przez okrągły rok dostaniemy się na wyspę przez Szwecję, Niemcy bądź Kopenhagę. Najszybciej dostaniemy się do Rønne katamaranem z Ystad – w 1 godz. 20 min. Regularne promy pokonują tę trasę w 2 godz.

Samolotem na Bornholm

Samolotem na Bornholm

Z Warszawy do Kopenhagi lata LOT, SAS i Norwegian. Ze stolicy Danii do Rønne dolecimy liniami DAT (Danish Air Transport). Samoloty DAT kursują w sezonie sześć razy dziennie między Kopenhagą a Rønne (lot trwa 35 min)

Latem można też dolecieć z Bornholmu do miejscowości Billund, np. aby odwiedzić LegoLand. Lecąc z DAT, warto zarezerwować taksówkę bezpośrednio z lotniska do miejsca zakwaterowania.

Samochodem na Bornholm

Samochodem na Bornholm

Bornholm nie jest połączony z kontynentem żadnym mostem, osoby zmotoryzowane mogą dostać się na wyspę wyłącznie promem samochodowym. W lecie najłatwiej skorzystać z połączenia bezpośredniego Sassnitz – Rønne armatora Færgen lub połączyć wyjazd na Bornholm ze zwiedzaniem np. południowej Szwecji i ewentualnie Kopenhagi.

Warto też rozważyć rejs ze Świnoujścia do szwedzkiego Ystad którymś z promów Unity Line, a następnie przeprawę z Ystad na Bornholm linią Færgen.

Tweet
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram