Gudhjem

Miasteczko Gudhjem położone jest w północnej części wyspy Bornholm.

Miasto zbudowane jest na granitowej skale, która poprzez swoje wzniesienia nadaje miastu "górski charakter" .

Gudhjem posiada dwa porty, jest tą osadą rybacką, która zaczęła jako pierwsza na Bornholmie wędzić: śledzie i eksportować je.

Charakterystyczne kominy wędzarni śledzi są zauważalne w krajobrazie miasta. Czynne są one w sezonie letnim.


Historia miasta Gudhjem
Dokładnie nie wiadomo, kiedy Gudhjem dostał prawa miejskie, ale źródła historyczne podają, że "w 1585 roku w mieście był sąd".

W XVII wieku ludność miasta najpierw prawie wymarła wskutek zarazy, ale zaraz potem przybyli do niego duńscy wojenni uciekinierzy wypędzeni przez wojska szwedzkie z obszarów Skåne i Blekinge (teraz tereny Szwecji).

Wybudowanie duńskiej wojskowej twierdzy na pobliskich skałach (wyspie) i nazwanej Christiansø pomogło miastu w jego rozwoju. Przesiedleńcy w zamian za prawo zamieszkania w Gudhjem mieli zaopatrywać  twierdzę w niezbędne towary.

W Gudhjem w 1872 roku z wielkim trudem, wysadzając skały, zbudowano duży port. Port był później wielokrotnie powiększany. Port zaopatrzony jest w bramę, którą zamyka się w czasie sztormów na Bałtyku.

W 1902 roku został zbudowany drugi port, który służy łodziom rybackim i mniejszym statkom bez względu na pogodę. W końcu XIX wieku zaczęli do Gudhjem przybywać turyści i tak jest do dzisiaj, kiedy od wiosny do jesieni odwiedzają miasto turyści z bliska i z daleka.

Co warto zwiedzić w Gudhjem
W Gudhjem zachowało się wiele budynków z XVIII i XIX wieku:

Dom na ulicy Ejnar Mikkelsen Vej 36 jest jednym z najstarszych domów w Gudhjem i pochodzi z XVIII wieku.

Dom na ulicy Sct. Jørgensgade 3 pochodzi również z XVIII wieku.

Dom zwany "Maans Pærs Huz" na ulicy Ejnar Mikkelsen Vej 4 został zbudowany w roku 1858.

Kaffeslottet / Pałac Kawowy, na ulicy Duebakken 2, zbudowany w 1912 roku przez hurtownika kawy. Materiały do budowy budynku zostały wtórnie wykorzystane ze zwalonego starego dworca w Kopenhadze. W budynku mieści się teraz galeria sztuki- Gudhjem Museum  na ulicy Stationsvej. Muzeum regionalne ze zbiorami obrazów malarzy mieszkających w Gudhjem. Sam budynek był zbudowany jako dworzec kolejowy w 1916 roku.

Atrakcje w Gudhjem
Oluf Høst Museet, na ulicy Løkkegade 35, muzeum poświęcone malarzowi Olufowi Høst, który w tym domu przez wiele lat mieszkał i tworzył.

Gudhjem Mølle, największy wiatrak w Danii pochodzący z 1893 roku, służący jako młyn do 1962 roku.

Gudhjem Kirke , kościół zbudowany został w 1893 roku na miejscu starej kaplicy z XIV wieku. Reszki kaplicy znajdują się z tyłu kościoła . Trzy skrzydłowy ołtarz pochodzący z kaplicy znajduje się teraz w kościele.

Atrakcje w pobliżu Gudhjem
Gråmyr - jeziorko, w przylegającym do miasta lesie-parku znajduje się urocze jeziorko ze złotymi rybkami i nenufarami.

Melsted - 1 km na wsch. wzdłuż linii brzegowej, osada, gdzie w okolicy portu rybackiego znajduje się mała piaszczysta plaża.

Melstedgård /muzeum rolnictwa w starym gospodarstwie z dawnymi rasami zwierząt.

Helligdomsklipperne /Święte Skały - ok. 6 km pn.-zach., krajobraz skalny utworzony z różnorodnych minerałów skalnych, które w nierównym stopniu z czasem podlegały erozji tworząc głębokie szczeliny. Skały te dawniej były miejscem pielgrzymek do świętego źródła.

Bornholms Kunstmuseum /Muzeum Sztuki Bornholmu, zostało zbudowane w 1993 roku przy Hellidomsklipperne. Muzeum zawiera malarstwo i rzeźbę od XIX. Szczególne miejsce zajmują dzieła artystów związanych z Bornholmem, począwszy od XX wieku.

Østerlars - 6 km na płd., mała miejscowość znana z największego na Bornholmie okrągłego kościoła. Kościół został zbudowany ok. 1150 roku. Dawniej spełniał on również rolę obronną. Masywna budowla wzmocniona siedmioma zewnętrznymi podporami służyła jako wieża obronna. Na samym dole był kościół, na piętrze miejsce na magazyn i schron dla ludności, a z najwyższego piętra wychodziły otwory obserwacyjne i strzeleckie.

Bornholms Middelaldercenter / Bornholmskie Centrum Średniowiecza jest rekonstrukcją średniowiecznego dworu i zabudowań wiejskich. Program zajęć centrum koncentruje się na zajęciach ludzi w tamtych czasach i wciągnięciu do zabawy przybyłych turystów.


 

Tweet


Bornholms Museum

Nasi

Partnerzy

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram