Gudhjem

Gudhjem

Miasteczko Gudhjem położone jest w północnej części wyspy Bornholm u stóp góry Bokul. Miasto zbudowano na granitowej skale, która poprzez swoje wzniesienia nadaje miastu "górski charakter" . Gudhjem posiada dwa porty, jest tą osadą rybacką, która zaczęła jako pierwsza na Bornholmie wędzić: śledzie i eksportować je. Danie „Słońce nad Gudhjem” to wędzony śledź z cebulą, jajkiem i rzodkiewką podawany na kromce żytniego chleba. W dzień przesilenia letniego można zaobserwować nad wodą zarówno wschód, jak i zachód słońca, stąd też może nazwa tej potrawy.

Ze szczytu góry (50 m n.p.m.) rozpościera się widok na kwitnące ogrody, białe kominy wędzarni, pomarańczowe dachy domów oraz na potężny wiatrak górujący nad miasteczkiem. Na horyzoncie przy bezchmurnym niebie zobaczyć można dość dobrze archipelag Ertholmene. Te właśnie widoki sprawiają, że w Gudhjem mieszka wielu artystów, którzy swoje prace wystawiają w miejscowych galeriach.

Gudhjem jest typowym, tętniącym życiem, miasteczkiem turystycznym. Można tutaj posłuchać muzyki na żywo, są też restauracje, sklepy, kino, kryty basen i galerie. Można również podziwiać sztukę rzemieślniczą w muzeach, czy też wziąć udział w warsztatach hutniczych. W okolicy Gudhjem znajdują się ciekawe szlaki piesze, w tym trasa przez wioskę biegnąca wzdłuż uliczek, ścieżkami i schodami – wręcz kipiąca atmosferą niczym z rejonu Morza Śródziemnego. Można również wybrać się na spacer na zachód i wschód od portu. Usytuowane , urokliwe miasteczko, pełne klimatycznych zakątków, przyciąga tłumy turystów.

Gudhjem
panorama Gudhjem
młyn w Gudhjem
historia Svaneke

Historia miasta Gudhjem

Osada, która powstała w średniowieczu szybko rozwinęła się i stała jednym z najważniejszych punków wymiany handlowej na Bornholmie. Kupcy z Hanzy przybywali na wyspę, do Gudhjem przede wszystkim po śledzie. W XVII wieku ludność miasta najpierw prawie wymarła wskutek zarazy, ale zaraz potem przybyli do niego duńscy wojenni uciekinierzy wypędzeni przez wojska szwedzkie z obszarów Skåne i Blekinge (teraz tereny Szwecji). Wybudowanie duńskiej wojskowej twierdzy na pobliskich skałach (wyspie) i nazwanej Christiansø pomogło miastu w jego rozwoju. Przesiedleńcy w zamian za prawo zamieszkania w Gudhjem mieli zaopatrywać twierdzę w niezbędne towary.I to właśnie w Gudhjem powstała pierwsza duża wędzarnia a było to w XIX wieku - od tamtego czasu z pewnością wiele się zmieniło, ale nie receptura wg której ryby są przygotowywane - ta wykorzystywana jest do dziś.

W Gudhjem w 1872 roku z wielkim trudem, wysadzając skały, zbudowano duży port. Port był później wielokrotnie powiększany. Port zaopatrzony jest w bramę, którą zamyka się w czasie sztormów na Bałtyku. W 1902 roku został zbudowany drugi port, który służy łodziom rybackim i mniejszym statkom bez względu na pogodę. W końcu XIX wieku zaczęli do Gudhjem przybywać turyści i tak jest do dzisiaj, kiedy od wiosny do jesieni odwiedzają miasto turyści z bliska i z daleka.

Gudhjem podobnie jak inne miasta otrzymało połączenie kolejowe - utworzono je w roku 1916 i dzięki niemu można było dojechać koleją do Rønne, Nexø i Aakirkeby. Połączenie działało do roku 1952.

Co warto zobaczyć w Gudhjem

 

Wiatrak typu holenderskiego - największy na Bornholmie - utworzono w nim kameralną restaurację gdzie można skosztować bornholmskich specjałów największy wiatrak w Danii pochodzący z 1893 roku, służący jako młyn do 1962 roku. Wiatrak Gudhjem ( Gudhjem Mølle ) znajduje się na szczycie wioski Gudhjem na duńskiej wyspie Bornholm. Holenderski młyn o rozpiętości żagla 24 metry i jest największym wiatrakiem w Danii. Służył od 1893 do 1962 r., kiedy został wycofany z eksploatacji.

Gudhjem Røgeri - wędzarnia, w której oprócz sztandarowej potrawy czyli wędzonego śledzia warto spróbować także śledzia w curry, filetów z makreli z różnymi dodatkami i inne smakołyki, a to wszystko wystawione jest na stole zwanym bufet rybny (Fiskebuffet)

Glasrøgeri - huta szkła artystycznego - można zobaczyć jak powstają szklane drobiazgi, w sklepiku można także kupić wyroby ze szkła jako pamiątki z pobytu

Karamel Kompagniet - wytwórnia karmelków, kolejna manufaktura, w której oprócz obejrzenia procesu powstawania karmelków, można je na miejscu zakupić

Gudhjem Station (Stationsvej) - dawny budynek stacji kolejowej - mieści się w nim muzeum, w którym wystawiane są prace wykonane przez bornholmskich rzemieślników. Obejrzeć można przedmioty ze skóry, szkła.

 Christiansøturystyczny rejs, na wyspę. Każdego ranka o godzinie 10.00, kiedy łódź płynie w kierunku Christianso, można posłuchać muzyki na żywo w porcie Gudhjem. To miejscowi spotykają się każdego ranka i śpiewają kilka piosenek, życząc łodzi bezpiecznej podróży.

Thor do Helligdommen - rejs statkiem, z pokładu którego turyści mogą podziwiać wspaniałe formacje skalne zwane Święte Skały - czyli Helligdomsklipperne

Atrakcje w okolicy Gudhjem

 

Østerlars to miejscowość, gdzie znajduje się największy kościół - rotunda na wyspie Bornholm. Østerlars kirke składa się z trzech kondygnacji i początkowo służył jako budowla obronna. Wewnątrz obejrzeć można malowidła ścienne, ołtarz w stylu renesansowym oraz kamienną chrzcielnicę kamienną. Wejście do kościoła jest płatne. W kościele często organizowane są koncerty muzyki organowej, ale także koncerty skrzypcowe.

DOJAZD

Miejscowość położona ok. 7 km od Gudhjem

 

Baltic Sea Glass - usytuowana w pięknej scenerii huta szkła artystycznego - największa na wyspie - w której prześledzić można cały proces tworzenia szklanych przedmiotów. Wyrabiane w pracowni szklane cudeńka zakupić można na miejscu, w sklepiku.

DOJAZD

Trasa rowerowa Allinge - Svaneke 

Muzeum Rolnictwa w Melsted - urokliwa nadmorska miejscowość Melsted, gdzie mieści się Muzeum Rolnictwa - Landbrugsmuseet. To skansen, w którym oglądać można zabudowania gospodarcze i mieszkalne, maszyny rolnicze, a także wziąć udział w organizowanych zajęciach m.in., przygotowywanie przetworów i soków, udział w żniwach itp.

DOJAZD

Trasa rowerowa Allinge - Svaneke 

Bornholmskie Centrum Średniowiecza mieści się ok. pół kilometra od kościoła Østerlars kirke. To atrakcja głównie dla dzieci, które wchodząc do średniowiecznego grodu poznają życie jego mieszkańców. W sezonie letnim na terenie centrum odbywa się Jarmark Średniowieczny.

DOJAZD

Bornholmskie Centrum Średniowiecza znajduje się 5 km od Gudhjem

Helligdomsklipperne - Święte Skały Heligdommen - formacje skalne, należą do najbardziej malowniczej części bornholmskiego wybrzeża.

Nabrzeże Helligdomsklipperne najlepiej oglądać z pokładu łodzi turystycznej, która wypływa z Gudhjem. Podczas rejsu podziwiać można ukryte w skałach groty oraz malownicze formacje skalne nabrzeża m.in. Tørre Ovn (Suchy Piec), Våde Ovn (Mokry Piec), Lyseklippen (Świetlista Skała). Do formacji skalnych można dotrzeć również pieszo - ścieżka poprowadzona jest za budynkiem muzeum Sztuki Bornholmskiej (Bornholms Kunstmuseum). Na miejscu zobaczyć można m.in. grotę skalną o głębokości 55 m - Sorte Gryde (Czarny Kocioł).

DOJAZD

Trasa rowerowa - Allinge - Svaneke 

Saltuna - tu mieści się rodzinna galeria Hvide Hus, w której kupić można ciekawe pamiątki z Bornholmu, a także w malowniczym ogrodzie napić się kawy, czy spędzić czas na świeżym powietrzu.

DOJAZD

Trasa rowerowa Allinge - Svaneke 

Wodospad Døndalefaldet - Døndalen to dolina szczelinowa, w której po skałach spływa największy w Danii wodospad Døndalefaldet. Jego urok podziwiać można tylko po okresie wzmożonych opadów, gdyż wtedy jest naprawdę okazały. Gdy jest sucho wodospad zmienia się w strużkę wody, co spowodowane jest niskim poziomem wód gruntowych wyspy.

DOJAZD

Dolina Døndalen znajduje się ok. 6 km na północny-zachód od Gudhjem, w pobliżu Rø

Trasa rowerowa Rønne - Helligdommen  lub Allinge - Svaneke 

Tweet
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram