Rønne- stolica Bornholmu

Rønne

Informacje O Stolicy Bornholmu

Na zachodzie wyspy Bornholm leży portowe miasto Rønne - stolica wyspy. Jest to największe miasto na Bornholmie, z nieco mniej niż 14 000 mieszkańców, jest domem dla około jednej trzeciej populacji wyspy. 

Wiele zabytków, malownicze stare miasto i piękne plaże zachęcają turystów do odwiedzenia - Rønne, które jest filarem wyspy. Mieści się w nim kino, teatr (powstał w 1823 r.), kryty basen, stadion, konsulaty.

Miasto ma największy i najważniejszy port na Bornholmie, do którego docierają również promy z Sassnitz, Køge i Ystad. Rønne ma najlepiej rozwiniętą sieć sklepów i największą ofertę kulturalną.

stolica wyspy Bornholm
Ronne
Bornholm Ronne
historia Ronne

Historia Ronne

Budowę miasta rozpoczęli kupcy niemieccy związani z Hanzą  w 1327 roku, i w tym samym roku miasto Rønne otrzymało prawa miejskie. Na znaczeniu miasto zyskało w XVIII wieku, dzięki morskiej wymianie handlowej i z tego powodu rozpoczęto rozbudowę portu, który rozwijał się w bardzo szybkim tempie, dzięki uruchomieniu w 1866 roku stałego połączenia ze szwedzkim miastem Ystad.

Kiedy w 1906 roku rozpoczęła się budowa kolei, Rønne otrzymało połączenie z Nexø, a później także z Allinge. Świadectwem czasów, kiedy pomiędzy Rønne a Nexø kursował pociąg jest dawny budynek stacji kolejowej, gdzie teraz mieści się restauracja Perronen.

W czasie II wojny światowej wojska niemieckie stacjonowały na wyspie, a Bornholm miał być punktem strategicznym dla niemieckich działań wojennych, ale w ostateczności plany te nie powiodły się. Do dzisiaj w okolicach Dueodde, w lasach przy plaży znajdują się niedokończone stanowiska bojowe.

Pod koniec wojny, 7 i 8 maja 1945 roku, radzieckie lotnictwo zbombardowało miasto, co doprowadziło do znacznych zniszczeń. Pomimo ogromnych strat, dzięki pomocy od Szwedów, miasto zostało odbudowane (w tym samym czasie zostało zbombardowane, a następnie odbudowane Nexø - drugie co do wielkości miasto Bornholmu). Do dzisiaj w Rønne można zobaczyć drewniane domki, które zostały podarowane mieszkańcom przez Szwedów.

Co warto zobaczyć

Stara kuźnia portowa - znajduje się przy porcie, to czerwony dom z muru pruskiego z pomalowanymi na niebiesko bramami i okiennicami. Ten historyczny budynek został zbudowany w 1735 roku, jako magazyn do przechowywania amunicji. W 1843 r. został sprzedany portowi, a następnie wykorzystany jako sklep. Dziś od czasu do czasu jest uruchamiana i odbywają się w niej pokazy dla turystów.

Latarnia morska - charakterystyczną białą latarnię morską widać z daleka. Została wybudowana w 1880 r. nad basenem portowym i jest kopią latarni morskiej w porcie Ystad w południowej Szwecji. Latarnia morska działała do 1989 roku i służyła jako światło kierunkowe przy wejściu do portu.

Sct. Nicolaus Kirketo kościół Św. Mikołaja, który został zbudowany na początku XIII wieku. Bielony budynek wystaje daleko nad okoliczne domy i dlatego jest prawdopodobnie pierwszym budynkiem, który przyciąga wzrok po wejściu do portu w Rønne. Został gruntownie odrestaurowany na początku XX wieku. Biała, charakterystyczna budowla przyciąga wzrok podróżnych dopływających do Rønne.

Perronen - stary budynek dawnej stacji kolejowej, w którym obecnie znajduje się restauracja.

Bornholms Museum - gdzie możemy poznać historię wyspy i jej mieszkańców od czasów prehistorycznych. Przy budynku muzeum, w ogrodzie jest schron z czasów II wojny światowej, obszerna ekspozycja z tamtych czasów uzupełnić może wiedzę na ten temat dla wszystkich zainteresowanych.

Mały domek w Rønne - dom o powierzchni 25 metrów kwadratowych przy Vimmelskaftet 11 jest najmniejszym domem w Rønne. Ma charakterystyczne niebieskie drzwi, do których prowadzą małe, drewniane schodki, domek jest częścią jednego z ładniejszych miejsc w Rønne.

Erichsens Gård - mieści się przy Laksegade i jest to zachowany w doskonałym stanie dom należący do kupca Thomasa Erichsena. Mieszkał on tam razem ze swoją rodziną. W domu jest wyposażenie z XIX wieku a wokół domu jest mały ogród, w którym w letnim sezonie organizowane są imprezy kulturalne.

Hjorts Stentøj - to muzeum ceramiki przy ulicy Krystalgade. Wyrabiane są w nim gliniane przedmioty, które można kupić w muzealnym sklepiku. Kupując bilet wstępu jednocześnie do tych trzech muzeów uzyskuje się zniżkę.

Forvarsmuseum - to muzeum, w którym można oglądać eksponaty m.in. z czasów II wojny światowej. Na terenie muzeum znajduje się również zachowana w dobrym stanie wieża obronna z 1679 r.

Atrakcje w okolicy Ronne

Arnager - to mała wioska rybacka, która znajduje się na południowym wybrzeżu duńskiej wyspy Bornholm, w pobliżu lotniska, kilka kilometrów na wschód od stolicy wyspy Ronne . Tylko około 150 osób mieszka w miejscowości, prawdopodobnie najstarszej wiosce na Bornholmie. W lecie jest wielu wczasowiczów, którzy cenią sobie spokojną atmosferę wioski. Arnager może z dumą nazywać się „miejscem z najdłuższym drewnianym mostem w Danii”.

DOJAZD

Trasa rowerowa Dueodde - Rønne

Nyker - to małe miasteczko na północny wschód od stolicy wyspy, Rønne. Okrągły kościół Nyker Kirke z 2 piętrami jest najmniejszym z czterech okrągłych kościołów na Bornholmie. Został zbudowany pod koniec XIII wieku, co czyni go najmłodszym okrągłym kościołem. W kościele w holu znajduje się piękny kamień runiczny. Centralny filar kształtuje wnętrze kościoła na parterze. Zdobią go freski z czasów budowy kościoła. W środku znajduje się ozdobna drewniana ambona, ołtarz z pięknymi żyrandolami, złota lampa sufitowa i trzy kolorowe mozaikowe okna. Po utracie wojskowego charakteru powiększono w nim okna. Dziś bielone wnętrze jest bardzo jasne i przyjazne.

DOJAZD

Miejscowość znajduje się ok. 6 km od Rønne

 Trasa rowerowa Rønne - Helligdommen

Nylars - kolejny okrągły kościół na wyspie znajduje się w Nylers na południowym zachodzie Bornholmu w pobliżu Rønne. Wielu turystów opisuje ten kościół, zbudowany około 1160 roku, jako najpiękniejszy z czterech okrągłych kościołów na Bornholmie. Jednocześnie kościół ten jest uważany za najlepiej zachowany okrągły kościół. Wnętrze tego kościoła wydaje się szczególnie imponujące. Piękne freski na środkowym filarze pokazują różne sceny ze stworzenia Adama i Ewy, a także upadek człowieka i wypędzenie z raju. Te wapienne obrazy pochodzą z około 1250 roku. Można też podziwiać nowoczesną szklaną mozaikę. W przedsionku kościoła znajdują się dwa kamienie runiczne, z których jeden pochodzi z 1050 r. Na wyspie Bornholm można znaleźć wiele innych interesujących kamiennych tablic. Średnica wewnętrzna trzypiętrowego okrągłego kościoła wynosi jedenaście metrów.

DOJAZD

Nylars leży ok. 7 km na wschód od Rønne

 Trasa rowerowa Rønne - Nexø

Tweet
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram