nurkowanie na Bornholmie

Nurkowanie na Bornholmie

Duńska wyspa Bornholm słynie ze znakomitych warunków, które zadowolą każdego nurka. Wrażenie robi nie tylko podwodny krajobraz w okolicach wyspy, ale także ciekawe ukształtowanie morskiego dna, jaskinie, rafy wśród bazaltowych skał czy bogata fauna i flora.

Znajdziemy tu miejsca osłonięte od wiatru, gdzie praktycznie nie występują wysokie fale a woda jest naprawdę przejrzysta. Wyspa umożliwia nurkowanie w każdą pogodę, bowiem zawsze znajdziemy zawietrzną stronę, która ma dogodne zejście z brzegu i brak mocnych prądów.

Podwodna roślinność

Wody wokół Bornholmu są bardzo czyste, ze względu na brak przemysłu na wyspie oraz dbałość Duńczyków o środowisko. Duże wrażenie wywiera tutejszy podwodny krajobraz. Rozległe kobierce morskiej flory o barwach od bordowej przez żółtą, aż po jaskrawo-zieloną, to tutejsza norma.

Wody cechują się dużą przejrzystością (10 – 15 m), dno jest skaliste, schodzące półkami w dół. Występuje zróżnicowana roślinność, od zarośli morszczynów pęcherzykowatych, występujących od 0 do 6 – 8 m, przez niżej występujące (7 – 15 m) krasnorosty, a zwłaszcza widliki.

Między morszczynami spotyka się małe krewetki z rodzaju garnela. Poniżej, na poziomie około 20 m, dno jest piaszczyste, choć obficie usiane kamieniami i grzbietami podwodnymi. Można spotkać stronie i skarpa, będące czasem nie do odróżnienia od otaczającego piasku. 

Wraki Bornholmu

 

Dla doświadczonych nurków Bornholm oferuje nurkowanie wrakowe.

Niewątpliwą atrakcją jest osiadły na północ od Hammerode , chiński masowiec Fu Shan Hai. Jest to największy wrak spoczywający w wodach północnej Europy. W okolicy wyspy znajduje się też wiele mniejszych jednostek.

mapa wraków na Bornholmie

Najciekawsze miejsca do nurkowania

Hammerknuden rundt – dzienna wycieczka dookoła północnego wybrzeża Bornholmu, max. 14m.

Sandvig – rafa, max. 6m.

Allinge – piękny kanion, możliwość obserwowania płastug, max. 16m.

Nas – rafa, max. 6m. Tejn – rafa, max. 10m.

Pengekisten – kolorowa przygoda, max. 8m.

Bolshavn – idealne miejsce na nocne nurkowanie, max. 8m.

Listed – musisz zobaczyć tą rafę, max. 18m.

Hullehavn – kaniony, max. 30m.

Opalsoen/Rubinsoen – dla odmiany nurkowanie w słodkiej wodzie, jeziora w centrum wyspy, max. 12m.

Ertholmene – unikalne ścienne nurkowanie, max. 30m.

mapa miejsc do nurkowania na Bornholmie
Galeria
Nurkowanie

Nurkowanie

Nurkowanie

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram