Atrakcje na Bornholmie
atrakcje na Bornholmie

Kąpiele słoneczne i morskie

Możliwe są na wielu mniejszych i większych plażach i kąpieliskach, z których największą i najlepszą jest ciąg piaszczystej, czyściutkiej plaży od Balka do Dueodde, uważanej za najlepszą plażę nad Bałtykiem.

Znajdujący się tam piasek jest tak drobny, że w dawnych czasach używano go w zegarach - klepsydrach, a samo wejście do wody jest bardzo łagodne i przyjazne dzieciom.

Wybudowano tam drewniany chodnik umożliwiający "dojazd" do samej wody z wózkami dziecięcymi bądź inwalidzkimi.

piesze wędrówki

Doskonałym pomysłem na spędzenie czasu może być piesza wędrówka dookoła wyspy. Dla amatorów spacerów utworzono ścieżki piesze oznakowane tablicami z napisem: Kyststi.

Prawie 150 km trasy poprowadzono przez najbardziej malownicze zakątki wybrzeża Bornholmu. Południe wyspy to szerokie, piaszczyste plaże, a północny kraniec to fantastyczne, wysokie klify.

Wycieczki rowerowe

Wyspa to także raj dla rowerzystów, gdzie ponad 200 km ścieżek rowerowych zapewnia nie tylko bliższe poznanie wyspy, ale i solidną porcję ruchu.

Większość z nich pokryta jest nawierzchnią asfaltową lub szutrową. Jedna trzecia tras rowerowych znajduje się w miejscu zlikwidowanych torowisk kolejki bornholmskiej.

Trasy znajdują się w bezpiecznej odległości od ruchu drogowego, dlatego zwiedzanie Bornholmu na rowerze jest przyjemne dla całych rodzin.

Pola golfowe i Joboland

Skaliste i pofałdowane tereny na których znajdują się pola golfowe kuszą miłośników tego sportu. W sierpniu organizowany jest na wyspie turniej golfowy Bornholm Open.

Na Bornholmie znajdują się trzy osiemnastodołkowe pola golfowe o różnym stopniu trudności i różnym ukształtowaniu terenu. Przy polach golfowych są wypożyczalnie, w których można wypożyczyć kompletny sprzęt golfowy.

Miłośnicy golfa mogą skorzystać z 3 świetnie utrzymanych pól golfowych, Bornholms Golf Klub w Ronne, Nexo Golf Club niedaleko plaży Dueodde, Nordbornholms Golf Klub w Ro, przyciągających graczy z całej Europy.

Wielką atrakcją dla dzieci większych i tych bardziej dorosłych jest olbrzymi park zabaw i wypoczynku Brændesgårdshaven z dużym aquaparkiem, restauracją i koncertami muzycznymi. Cieszy się on zrozumiałą popularnością.

Wędkowanie i Żeglarstwo

Największą atrakcją wędkarską na Bornholmie są połowy ryb łososiowatych. W kwietniu organizowany jest "Dzień troci". Sezon ich połowów to wiosna, jesień i zima, podpływają one wtedy na wody przybrzeżne.

Czysta woda okalająca wyspę kryje w sobie obfitość wielu gatunków ryb, m.in. coraz bardziej popularnego łososia bałtyckiego i dorsza.

Ilość i jakość portów bornholmskich na ponad 140 km wybrzeżu zachęca wielu żeglarzy do przybycia na Bornholm.

Muzea i koncerty

Bornholm to jedyne miejsce w Danii, gdzie można uprawiać wspinaczkę skałkową. Klify nie są tak wysokie, jak wiele innych miejsc na świecie, ale istnieją wspaniałe możliwości wspinaczki, nawet dla ekspertów. Można się wspinać np. na nadmorskie klify z najpiękniejszymi widokami, w opuszczonych kamieniołomach i wąskich szczelinach.

Nurkowanie na Bornholmie jest czymś wyjątkowym, można nurkować w przybrzeżnych wodach z klifami i jaskiniami.

Ponadto w pobliżu wybrzeża znajduje się wiele wraków i wystarczy przepłynąć ok. 15 minut, aby znaleźć jedne z najlepiej zachowanych wraków w Danii.

Muzea i koncerty

Do odwiedzin zapraszają też liczne bornholmskie muzea, galerie, warsztaty mieszkających na wyspie wielu artystów i twórców rzemiosła artystycznego oraz nowo otwarty kompleks NaturBornholm, prezentujący historię i bogactwo przyrody Bornholmu.

Przez całe lato na Bornholmie odbywają się również koncerty muzyki poważnej, jazzowej i rockowej oraz festyny i pchle targi.

Tweet
BORNHOLM


Bornholms Museum

orllo

Nasi Partnerzy

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram