Hasle

Hasle położone jest na zachodnim brzegu wyspy.

Tereny w okolicy Hasle zawsze były uważane za urodzajne, stąd rozwinięte rolnictwo w tej części Bornholmu.

Wybrzeże jest piaszczyste i nadaje się do kąpieli morskich. Na północ od miasta wybrzeże jest skaliste.


Historia miasta Hasle
Hasle znane było już w średniowieczu (1149 rok) jako osada rybacka. Prawa miasta kupieckiego dokładnie nie wiadomo kiedy otrzymało, ale wiadomo, że miało je już w roku 1555.

Mieszkańcy Hasle w 1658 roku bardzo aktywnie wzięli udział w powstaniu przeciwko okupującym Bornholm i wtedy wschodnią Danię (dzisiaj południowa Szwecja) wojskom szwedzkim. Bornholmczycy wypędzili wtedy Szwedów z wyspy i od tamtej pory Bornholm należał już tylko do Danii.

W XVII i XVIII wieku, jak również w czasie I i II wojny światowej wydobywano w okolicy Hasle węgiel brunatny. W końcu XIX wieku przy okazji wydobywania węgla natrafiono na złoża gliny, którą wykorzystano do produkcji cegły. Pozostałością po wykopaliskach węgla i gliny są liczne jeziorka w lasach na południe od Hasle.

Hasle ma stosunkowo duży port, który potrzebny był w czasie, gdy transportowano węgiel brunatny i cegłę na Zelandię. Znajduje się też tutaj przystań żeglarska. Obecnie coraz większą rolę odgrywa w mieście turystyka.

Co warto zwiedzić w Hasle
W Hasle zachowało się wiele starych domów i dworków o drewnianej konstrukcji nośnej (mur pruski). Stare wąskie uliczki wyłożone są kostkami brukowymi z miejscowego granitu.

Najwięcej najstarszych domów położonych jest na ulicach Sandløkkegade, Julegade i Grønnegade.

Na ulicy Havnegade stoi stary dworek "Karetmagergård", gdzie dawniej robiono karety..

Atrakcje w Hasle
Hasle Sildrøgeri /wędzarnia śledzi położona w południowej części miasta jest ożywionym muzeum. W sezonie letnim codziennie przed południem można posmakować świeżo wędzonego śledzia z surowym żółtkiem kurzym podanym z ciemnym żytnim duńskim chlebem.

Ten bornholmski specjał nazywany jest "Słońcem nad Gudhjem" /"Sol over Gudhjem", albo w innych miejscowościach niż Gudhjem nazywa się go "Słońcem nad Bornholmem".

Kościół z XV wieku w stylu gotyckim.

Atrakcje w pobliżu Hasle
Hasle Lystskov - na południe od Hasle leży zalesiony w połowie XIX wieku teren z licznymi jeziorkami powstałymi w zagłębieniach po wydobyciu węgla brunatnego i gliny. Teren został zalesiony, aby powstrzymać piaski nadmorskie, które przemieszczały się na wschód wyspy na uprawne pola.

Sorthat-Muleby - 3 km na południe od Hasle, miasteczko przedzielone rzeczką Muleby Å. Jest to miasto-sypialnia dla Rønne i dla Hasle.

Jons Kapel /Kaplica Jona - 5 km na północ, formacja skalna dochodząca do 40m npm., z grotami skalnymi. Sama grota o nazwie Jons Kapel wyżłobiona jest w wolno stojącej skale "Jons Kirke" /Kościół Jona. Legenda bornholmska opowiada, że Jon był misjonarzem, który został wysłany na Bornholm, żeby nawrócić Bornholmczyków na chrześcijaństwo. Jon zamieszkał w grocie zwanej teraz Jons Kapel. Bornholmczycy ciekawi przybysza przychodzili do jego groty, a Jon opowiadał im biblijne historie. Ciekawych z czasem było tak dużo, że nie mogli pomieścić się w grocie i dlatego Jon musiał przenieść się wysoko na skałę i stamtąd nauczał. W tym miejscu w późniejszych czasach została wyrzeźbiona w skale kazalnica.

Helligpeder - 2 km na północ od Hasle, mała osada rybacka z malowniczym portem rybackim i jachtowym, z domami na skałach wysokiego wybrzeża.

Klemensker - 6 km na wschód od Hasle, miasteczko ze średniowiecznym rodowodem, którego największy rozwój przypada na koniec XIX wieku, kiedy to na Bornholmie zbudowano kolej żelazną. Klemensker było wtedy ważnym węzłem kolejowym. Po zlikwidowaniu dróg żelaznych na wyspie na miejscu torów kolejowych zbudowano ścieżki rowerowe i odtąd Klemensker jest miejscem spotkań i odpoczynku rowerzystów przemierzających Bornholm z zachodu na wschód i z północy na południe. Warto zwrócić uwagę na granitowy kościół z 1882 roku.

W dawnych zabudowaniach rolniczych "Bjørnegård" ma miejsce muzeum traktorów i maszyn.


 

Tweet
BORNHOLM


Bornholms Museum

orllo

Nasi Partnerzy

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram