Hasle

Hasle

Hasle to miasto i dawna gmina na zachodnim wybrzeżu bałtyckiej wyspy Bornholm w Danii . Tereny w okolicy Hasle zawsze były uważane za urodzajne, stąd rozwinięte rolnictwo w tej części Bornholmu. Wybrzeże jest piaszczyste i nadaje się do kąpieli morskich. Na północ od miasta wybrzeże jest skaliste. Dzięki przyjemnej scenerii, wędzarniom , galeriom i portowi miasto przyciąga wielu turystów.

Hasle posiada zabudowę podobną do innych miasteczek na wyspie: kolorowe, niskie domki, wąskie uliczki. Ważnym miejscem miasta jest port i znajdujący się tam rząd nowoczesnych, piętrowych budynków usytuowanych przy samej marinie.

Jednak najbardziej charakterystycznym widokiem dla Hasle są białe kominy wędzarni widoczne już przy wjeździe do miasteczka. Wędzarnia w Hasle jest największą wędzarnią na wyspie - w jednym z budynków można poznać historię rybołówstwa bornholmskiego oraz przyjrzeć się procesowi wędzenia. Wędzarnia usytuowana jest na wysokiej skarpie, nad samym morzem.

Hasle
miasto Hasle
Bornholm-miasto Hasle
historia Hasle

Historia miasta Hasle

Hasle znane było już w średniowieczu (1149 rok) jako osada rybacka. Prawa miasta kupieckiego dokładnie nie wiadomo kiedy otrzymało, ale wiadomo, że miało je już w roku 1555.

Mieszkańcy Hasle w 1658 roku bardzo aktywnie wzięli udział w powstaniu przeciwko okupującym Bornholm i wtedy wschodnią Danię (dzisiaj południowa Szwecja) wojskom szwedzkim. Bornholmczycy wypędzili wtedy Szwedów z wyspy i od tamtej pory Bornholm należał już tylko do Danii.

W XVII i XVIII wieku, jak również w czasie I i II wojny światowej wydobywano w okolicy Hasle węgiel brunatny. W końcu XIX wieku przy okazji wydobywania węgla natrafiono na złoża gliny, którą wykorzystano do produkcji cegły. Pozostałością po wykopaliskach węgla i gliny są liczne jeziorka w lasach na południe od Hasle.

Co warto zobaczyć w Hasle

 

Kościół w Hasle - zabytkowa budowla z ok. 1460 roku, wewnątrz obejrzeć można bogato zdobiony ołtarz z ok. 1510 roku, a na cmentarzu przy kościele stoi niemal 2-metrowy kamień runiczny.

Rynek miasta  - stoi tutaj tablica upamiętniająca bohaterów powstania przeciwko Szwedom.

Pływające kąpielisko w Hasle - jest to imponująca betonowa konstrukcja idealnie wkomponowana w portowy krajobraz. Wydzielone są dwa niewielkie baseny, dookoła obudowane drewnianymi podestami, które zachęcają do wypoczynku. Drewniane schody na różnych poziomach oraz zwieńczenie konstrukcji schodami o długości 7 m, które kończą się kilka metrów nad poziomem wody - są też doskonałym miejscem by podziwiać zachodzące nad Hasle słońce. Pływające kąpielisko połączone jest z nabrzeżem 25-metrową pływającą promenadą, która prowadzi do przebieralni i łazienek. W budynku znajduje się również sauna. 

Wędzarnia w Hasle -  jest największą wędzarnią na wyspie Bornholm- w jednym z budynków mieści się muzeum, gdzie można poznać historię rybołówstwa bornholmskiego.

Port - Hasle ma stosunkowo duży port, który potrzebny był w czasie, gdy transportowano węgiel brunatny i cegłę. Znajduje się też tutaj przystań żeglarska. W okolicy znajdują się hotele, restauracje, domy letniskowe i obiekty kempingowe.

Galeria w Hasle - Hala artystyczna Grønbechs Gård mieści się w starym, dużym, domu kupca Grønbechs Gård. Tutaj możemy podziwiać najlepsze dzieła sztuki i rzemiosła z Bornholmu.

Atrakcje w okolicy Hasle

 

Kultippen - hałdy powstałe w wyniku usypywania materiału skalnego z kopalni węgla, która znajdowała się w pobliżu (teraz jezioro Rubinso). Na szczycie hałd ustawiono wagoniki, które pracowały w kopalni węgla. Warto znaleźć to miejsce także ze względu na walory estetyczne - widok z hałd na morze i daleki horyzont jest niezapomniany.

DOJAZD

Trasa rowerowa Rønne - Allinge

Jezioro Rubinsø - sztuczne jeziorko w miejscu gdzie dawniej była kopalnia węgla. Były one eksploatowane do końca II wojny światowej, potem wyrobisko zaczęło napełniać się wodą i tak powstało jeziorko o pięknej nazwie - Rubinowe - swoja nazwę zawdzięcza specyficznej barwie wody.

DOJAZD

Jeziorko znajduje się ok. 1 km na południe od Hasle 

Klemensker - miasto znane przede wszystkim smakoszom sera pleśniowego Sct. Clemens Danablu bo właśnie w miejscowej mleczarni jest on produkowany. Oprócz sera w Bornholms Andelsmejeri powstają ekologiczne produkty takie jak: jogurt, mleko, żółty ser.

DOJAZD

Klemensker znajduje się 8 km na wschód od Hasle. 

Helligpeder i Teglkås - małe osady rybackie, położone ok. 3 km na północ od Hasle. Ze względu na specyficzny klimat powinny być jednym z najważniejszych miejsc wartych odwiedzenia dla każdego turysty. Przydomowe wędzarnia w Helligpeder są prawdopodobnie najstarsze na wyspie.

Szlak turystyczny wiodący wzdłuż malowniczego klifowego wybrzeża z Teglkås do Jons Kapel (trasa ma ok. 1 km).

Jons Kapel - Kaplica Jona - to skała, z której mnich Jon przemawiał do Bornholmczyków i nawracał ich na chrześcijaństwo - tak mówi legenda. Warto jednak zejść po 108 drewnianych schodkach, wspiąć się na skałę i podziwiać widoki.

DOJAZD

Trasa rowerowa Rønne - Allinge 

Rutsker - to najwyżej położona miejscowość Bornholmu. Na wzniesieniu 130 m n.p.m. wybudowano ok. 1200 roku romański kościół Ruts kirke. Pastorem w tym kościele był jeden z uczestników powstania w Hasle - Povl Anker.

DOJAZD

Droga Hasle - Rutsker

Tweet
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram