Trasa rowerowa Rønne / Allinge

długość trasy

Długość:
27,8 km

suma wjazdów

Wjazdy:
160 m

suma zjazdów

Zjazdy:
150 m

czas przejazdu

Czas:
2 h 07 min

Opis trasy

 

Trasa biegnie zachodnim wybrzeżem wyspy. Zaczyna się ona w porcie stolicy Bornholmu Rønne. Będąc tutaj warto zwiedzić: Rynek, Muzeum Bornholmu, Erichsens Gård, Hjorths Stentøj.

Kolejny etap to Kullatippan - hałdy z gliny i piasku, które były wywożone tutaj z byłej kopalni węgla, obecnie jezioro Rubinsø. Nie rosną tutaj żadne rośliny z powodu bardzo kwaśnego środowiska - wysokiej zawartości siarki w glebie. Przy Kullatippan znajduje się plaża, na której cyklicznie występują przypływy powodujące bardzo wysokie fale, przed wejściem na nią znajduje się tablica ostrzegająca przed tym zjawiskiem.

Dalej na północ, docierając do miasteczka Hasle warto się zatrzymać ze względu na malowniczo położony port i wędzarnie. Za Hasle rozpoczyna się najpiękniejszy odcinek tej trasy rowerowej, szlak prowadzi bowiem tuż nad morzem do maleńkich miejscowości Helligpeder i Teglkås.

Dalej trasa prowadzi w kierunku Vang, gdzie można obejrzeć zabytkowy młyn wodny (Vandmølle). Tam też znajduje się Jons Kapel, jest to 20 metrowej wysokości skała, z której jak głosi legenda - mnich Jon próbował nawracać niewiernych Bornholmczyków na chrześcijaństwo. Za skałą znajduje się imponująca 40-metrowa ściana granitowego klifu, przy dobrej pogodzie możemy stąd dojrzeć wybrzeże Szwecji.

Trzymając się dalej trasy mijamy dwa słynne jeziora na Bornholmie – Hammersø i Opalsøen, następnie docieramy do rezerwatu przyrody - Slotslyngen, gdzie rosnące na skalistym terenie wrzosy tworzą kolorowe dywany.

Kolejnym etapem jest jedno z najciekawszych miejsc na Bornholmie - ruiny zamku Hammershus.

Trasę kończymy w letniskowej miejscowości Allinge, znanej głównie ze względu na swoje atrakcyjne położenie w północnej części Bornholmu. Wraz z siostrzanym Sandvig - Allinge tworzy jedno z najważniejszych centrów turystycznych wyspy.

Rønne - Hasle (10,9 km) | Hasle - Teglkås (4.5 km) | Teglkås - Vang (4,2 km) | Vang - Sandvig (6 km) | Sandvig - Allinge (2.1 km)

Nawierzchnia trasy

Nieutwardzona: 12,3 km | Żwir zagęszczony: 131 m | Kostka brukowa: 194 m | Betonowa: 3,55 km | Asfalt: 11,6 km | Nieznany: 186 m

Punkty na trasie:

Port w Rønne | Kullatippan | Wędzarnia w Hasle | Port w Hasler | Port w Helligpeder | Port w Teglkås | Vandmølle | Kaplica Jona - Jons Kapel | Jeziora Hammersø i Opalsøen | Slotslyngen | Hammershus | Allinge

 
Rønne Port w Rønne

Port w Rønne - stolicy Bornholmu, jest największym portem Bornholmu obsługującym ruch promowy oraz handlowy

 

Kullatippan Kullatippan

Podczas II wojny światowej usuwano glinę i piasek z warstw węgla w głębi lądu w obecnym jeziorze Rubinsø, ładowano je na wywrotki i wywożono na plażę

Wędzarnia w Hasle Wędzarnia w Hasle

Wędzarnia w Hasle posiada bardzo długą tradycję. Nigdzie na wyspie nie zobaczymy w jednym miejscu więcej kominów - jest ich 13 od 5 wędzarni. Część wędzarni została przekształcona w muzeum.

Port w Hasle Port w Hasle

Port w Hasle jest centrum kajakowym, gdzie przy nabrzeżu można wypożyczyć kajaki. Są tu także liczne sklepiki i restauracje, zabytkowa wędzarnia oraz Columbus – nowe muzeum morskie usytuowane w miejscu, gdzie kanał łączy się z basenem portowym.

Port w Helligpeder Port w Helligpeder

Małe osada rybacka, położona ok. 3 km na północ od Hasle. Ze względu na specyficzny klimat powinna być jednym z najważniejszych miejsc wartych odwiedzenia dla każdego turysty. Przydomowe wędzarnia w Helligpeder są prawdopodobnie najstarsze na wyspie.

Port w Teglkås Port w Teglkås

Kolejna mała osada rybacka, położona ok. 3 km na północ od Hasle.

Vandmølle

Młyn pomimo 200 lat - został zbudowany w 1811 r. - przetrwał do czasów obecnych, przez ostatnie ponad 100 lat nie jest używany do swoich celów.

Kaplica Jona - Jons Kapel Kaplica Jona - Jons Kapel

Jons Kapel („Kaplica Jana”) to urwisko skalne w Danii na zachodnim wybrzeżu Bornholmu, około 7 kilometrów na północ od Hasle.

Jeziora Hammersø i Opalsøen Jeziora Hammersø i Opalsøen

Wydłużone jezioro jest uważane za największe jezioro na Bornholmie. Opalsø jest tuż obok. Oba są sztucznymi jeziorami. Są to pozostałości po dawnych kamieniołomach granitu i po ich zamknięciu zostały zalane słodką wodą.

Slotslyngen Slotslyngen

Slotslyngen (wrzosowisko zamkowe) zostało nazwane na cześć zamku Hammershus, jest dużym i bardzo zróżnicowanym obszarem przyrodniczym.

Hammershus Hammershus

HAMMERSHUS to ruiny jednego z największych średniowiecznych zamków Północnej Europy. Zamek położony na skalistym wzniesieniu i dobrze widoczny od strony morza, od czasów średniowiecza stanowi punkt orientacyjny Bornholmu.

Allinge Allinge

Malownicze porty Allinge - Sandvig położone są na północno – wschodnim krańcu wyspy Bornholm. Te dwa, niegdyś osobne miasteczka rozrastając się stworzyły wspólnotę Allinge - Sandvig. Oba te miasta mają swoje porty.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram