Ruiny Zamku

Hammershus

HAMMERSHUS to ruiny jednego z największych średniowiecznych zamków Północnej Europy. Zamek położony na skalistym wzniesieniu i dobrze widoczny od strony morza, od czasów średniowiecza stanowi punkt orientacyjny Bornholmu.

Hammershus był w centrum dramatycznych i krwawych wydarzeń historii wyspy. Zamek przez stulecia pełnił rolę twierdzy, ośrodka władzy administracyjnej i więzienia. Swoje znaczenie utracił ostatecznie w 1743 roku.

W roku 1822 Hammershus został objęty ochroną, a około roku 1900 opuszczony i odrestaurowany.

Historia Zamku

Hammershus

Najstarsza część fortecy została prawdopodobnie zbudowana na początku XII w. W celu utrwalenia kontroli nad wyspą przez arcybiskupa Lund (który wówczas stanowił część Danii), którą nabył na mocy traktatu z królem Svendem III Grathe z Danii.

Całkiem nowe badania i wykopaliska zdają się potwierdzać fakt, że zamek był gotowy około roku 1300, a powinien go zbudować Jens Grand - arcybiskup w Lund w latach 1289-1302. Przez następne 500 lat Hammershus był bastionem różnych władców wyspy.

Hammershus był kilkukrotnie przebudowywany i rozbudowywany.

Ruiny zamku Hammershus

Przekazywanie zamku

Do połowy XV wieku Korona i kościół walczyły ze sobą. Bornholm pozostał ważnym pionkiem w grze, dlatego król odbierał zamek Hammershus, a wraz z nim kilka razy przejmował kontrolę nad Bornholmem.

Za każdym razem wyspa zostawała przekazywana arcybiskupowi, po raz ostatni przez króla Valdemara IV Atterdaga w 1362 roku. Tym razem jednak biskup uznał prawo Korony do żądania powrotu Hammershus.

Dopiero w 1522 r. Król Christian II skorzystał z tego prawa i poprosił o oddanie zamku.

Hammershus - stara twierdza

W latach 1660-61 córka duńskiego króla Christiana IV, Leonora Christina i jej mąż, Corfitz Ulfeldt, zostali uwięzieni w zamku za zdradę. Nie udała się im dramatyczna ucieczka po ścianach i klifach. Hammershus zachował swoją rolę w obronie Bornholmu aż do końca XVII wieku, kiedy obrona najbardziej wysuniętego na wschód terytorium Danii przeszła na obronę Christiansø i Rønne.

W 1743 r. Hammershus został ostatecznie opuszczony jako warownia, a mieszkańcy Bornholmu mogli zbierać materiały budowlane z terenu do 1822 r.,od kiedy ruiny zamku zostały umieszczone w krajowym rejestrze historycznym.

Centrum Turystyczne Hammershus
Centrum Turystyczne Hammershus

Poznaj Zamek Hammershus w nowy sposób z centrum dla odwiedzających w Hammershus. Z centrum dla zwiedzających widać Hammershus w panoramicznym widoku.

Niedawno otwarta "BobbaBella" to rodzinna restauracja prowadzona przez załogę restauracji Michelin Kadeau i Nordlandet. Centrum dla zwiedzających ma również fascynującą wystawę, na której można przeczytać niesamowitą historię ruin zamku. W marcu 2018 r. otwarto Centrum Turystyczne Hammershus.

Centrum dla zwiedzających zbudowane jest w taki sposób, że łączy się z krajobrazem położonym około 200 m na wschód od Hammershus i oddzielone jest od zamku wąwozem.

W centrum dla zwiedzających można zobaczyć wystawę o Hammershus. Wystawa powstała we współpracy z Muzeum Południowo - Wschodniej Danii i daje możliwość poznania niesamowitej historii, jaką przechowują ruiny zamku.

Cały projekt wpisuje się doskonale w duńską szkołę projektowania budynków i jest perłą architektury na Bornholmie.

 

DOJAZD

Rowerem: trasa rowerowa Rønne - Allinge
Autobusem: z Nexø, autobus linii 7; z Rønne, autobusy linii 1, 2, 7

 

Wirtualny spacer 360°

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram