Na stromym skalistym wzgórzu ... na północnym krańcu Bornholmu znajduje się imponująca średniowieczna forteca Hammershus. To idealne miejsce dla całej rodziny.
Są to największe ruiny zamku w Europie Północnej. Najpopularniejsza atrakcja na Bornholmie - miejsce, w którym można rozpalić wyobraźnię i ożywić historię.

Najstarsza część fortecy została prawdopodobnie zbudowana na początku XII w. W celu utrwalenia kontroli nad wyspą przez arcybiskupa Lund (który wówczas stanowił część Danii), którą nabył na mocy traktatu z królem Svendem III Grathe z Danii.

Całkiem nowe badania i wykopaliska zdają się potwierdzać fakt, że zamek był gotowy około roku 1300, a powinien go zbudować Jens Grand - arcybiskup w Lund w latach 1289-1302.

Przez następne 500 lat Hammershus był bastionem różnych władców wyspy. Hammershus był kilkakrotnie przebudowywany i rozbudowywany.


Przekazywanie zamku
Do połowy XV wieku Korona i kościół walczyły ze sobą. Bornholm pozostał ważnym pionkiem w grze, dlatego król odbierał zamek Hammershus, a wraz z nim kilka razy przejmował kontrolę nad Bornholmem. Za każdym razem wyspa zostawała przekazywana arcybiskupiowi, po raz ostatni przez króla Valdemara IV Atterdaga w 1362 roku. Tym razem jednak biskup uznał prawo Korony do żądania powrotu Hammershus. Dopiero w 1522 r. Król Christian II skorzystał z tego prawa i poprosił o oddanie zamku.


Hammershus - stara twierdza
W latach 1660-61 córka duńskiego króla Christiana IV, Leonora Christina i jej mąż, Corfitz Ulfeldt, zostali uwięzieni w zamku za zdradę. Nie udała się im dramatyczna ucieczka po ścianach i klifach.

Hammershus zachował swoją rolę w obronie Bornholmu aż do końca XVII wieku, kiedy obrona najbardziej wysuniętego na wschód terytorium Danii przeszła na obronę Christiansø i Rønne. W 1743 r. Hammershus został ostatecznie opuszczony jako warownia, a mieszkańcy Bornholmu mogli zbierać materiały budowlane z terenu do 1822 r.,od kiedy ruiny zamku zostały umieszczone w krajowym rejestrze historycznym.

Centrum Turystyczne Hammershus
Poznaj Zamek Hammershus w nowy sposób z centrum dla odwiedzających w Hammershus. Z centrum dla zwiedzających widać Hammershus w panoramicznym widoku. Niedawno otwarta "BobbaBella" to rodzinna restauracja prowadzona przez załogę restauracji Michelin Kadeau i Nordlandet. Centrum dla zwiedzających ma również fascynującą wystawę, na której można przeczytać niesamowitą historię ruin zamku.

W marcu 2018 r. Otwarto Centrum Turystyczne Hammershus. Centrum dla zwiedzających zbudowane jest w taki sposób, że łączy się z krajobrazem położonym około 200 m na wschód od Hammershus i oddzielone jest od zamku wąwozem. W centrum dla zwiedzających można zobaczyć wystawę o Hammershus. Wystawa powstała we współpracy z Muzeum Południowo-Wschodniej Danii i daje możliwość poznania niesamowitej historii, jaką przechowują ruiny zamku. Cały projekt wpisuje się doskonale w duńską szkołę projektowania budynków i jest perłą architektury na Bornholmie.Bornholms Museum
Nasi

Partnerzy

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram