Żeglowanie po wodach Bornholmu

Położenie Bornholmu wzdłuż linii uskoku fennoskandzkiego sprawia, że krajobrazy wyspy są wyjątkowe i wyjaśnia powstanie naturalnych zatoczek, w których obecnie usytuowane są bornholmskie porty.

Na obszarze 15 kilometrów od dowolnego portu na Bornholmie można zobaczyć wszystkie rodzaje skandynawskiego krajobrazu. Sama linia uskoku, odsłonięta w muzeum NaturBornholm, pozwala jedną nogą stanąć na podłożu skandynawskim, a drugą na skałach nizin europejskich, młodszych od podłoża skandynawskiego o 1,2 miliarda lat. To wyjaśnia, dlaczego północ Bornholmu to malownicze skaliste wybrzeże, gdy tymczasem południe wyspy oferuje kilometry piaszczystych plaż.

Ten żeglarski raj dopełnia ponad 20 wspaniałych przystani usytuowanych na wyspie: żeglarze mają do wyboru niezwykłe porty miejskie, idylliczne osady rybackie i przystanie położone w pięknych krajobrazowo miejscach.

żeglarstwo na Bornholmie

Bornholm

wyspa smakoszy

Ostatnio Bornholm zyskał też renomę wyspy smakoszy, oferującej niezliczone lokalne specjały, a jego mieszkańcy robią wszystko, żeby zachęcić gości do powrotu w kolejnych latach.

Nie wolno też zapominać, że Bornholm ma więcej słonecznych godzin w roku niż jakiekolwiek inne miejsce w Danii. Zdecydowanie warto odwiedzić Bornholm, którego brzegi (o łącznej długości 140 km) są oddalone od Szwecji, Niemiec, Polski czy kontynentalnej części Danii o nie więcej niż jeden dzień żeglugi.

Najbardziej typowe bornholmskie porty są „wyrzeźbione” w skale, przycupnięte u stóp osad i ozdobione białymi kominami wędzarni, w których „srebro morza” (śledzie) przemienia się w „złoto Bornholmu”.

Bornholm może się także pochwalić nowoczesnymi, świetnie wyposażonymi marinami, portami rybackimi i unikalnymi „portami przybrzeżnymi” (usytuowanymi w pewnej odległości od wybrzeża).

Odwiedź

Christiansø i Frederiksø

Tereny w głębi wyspy również oferują liczne możliwości aktywnego spędzania czasu i atrakcje turystyczne, takie jak ślady życia dawnych mieszkańców lub przybyszów z minionego tysiąca lat, ciekawe miejsca czy warsztaty rękodzieła równomiernie rozmieszczone na wyspie. To tylko niektóre z możliwości oferowanych przez Bornholm.

Żadna wyprawa na duńską wyspę nie jest kompletna bez wycieczki na archipelag Ertholmene, położony 10 mil morskich na północny wschód od Bornholmu. Znajduje się tam naturalny port uformowany między wyspami Christiansø i Frederiksø, pełniący rolę pierwszej na świecie bazy morskiej, której celem była obrona Danii przed szwedzką marynarką.

W obecnych czasach na wysepkach żyje jedna z najbardziej niezwykłych, pięknych i dobrze zachowanych społeczności w Europie, tworzona przez około stu mieszkańców. Wszyscy zamieszkują zabytkowe budynki i przyczyniają się do istnienia miejsca, które zapewnia gościom przeżycia, jakich nie da się opisać – trzeba ich po prostu doświadczyć!

Atrakcje na Bornholmie

dla dzieci i dla dorosłych

Bornholm, to także ciche zatoczki z piaszczystymi plażami – wspaniałe miejsca do zarzucenia kotwicy. Albo pionowe klify w naturalnych portach i zatokach, gdzie można przycumować do skały i urządzić grilla, rozsiewając smakowite zapachy, unoszące się z dymem ku niebu. Od skalistego wybrzeża na północy po piaszczyste plaże na południu, wszędzie czekają wspaniałe atrakcje – dla dzieci i dla dorosłych, na każdą pogodę, choć długie godziny słońca na pewno rozjaśnią każdą morską przygodę!

Zapraszamy na Bornholm!

 

 

źródło https://issuu.com

 

 

Galeria
Żeglarstwo

Żeglarstwo

Żeglarstwo

Żeglarstwo

Żeglarstwo

Żeglarstwo

Żeglarstwo

Żeglarstwo

Żeglarstwo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram