Allinge - Sandvig

Allinge - Sandvig

Niewielkie miasteczka na północy Bornholmu
Malownicze porty Allinge - Sandvig położone są na północno – wschodnim krańcu wyspy Bornholm. Te dwa, niegdyś osobne miasteczka rozrastając się stworzyły wspólnotę Allinge - Sandvig. Oba te miasta mają swoje porty. 

Allinge i Sandvig można nazwać  centrum turystyki na Bornholmie. 

Allinge
miasto Sandvig
Bornholm-miasta Allinge i Sandvig
historia miast Allinge i Sandvig

Historia miast Allinge - Sandvig

Allinge - Sandvig to niegdyś dwie mniejsze, oddzielne wioski rybackie, które powstały w czasach średniowiecznych. Od tego czasu bliźniacze miasta rozwinęły się na swój własny, charakteryzujący się dwoma najważniejszymi dziedzinami na wyspie- kamieniołomy i turystyka. Dziś stare kamieniołomy to fantastyczne krajobrazy przyrodnicze, z widocznymi dowodami dawnego przemysłu.

Stare domy z muru pruskiego pochodzą z XVIII i XIX wieku; to czas, kiedy Allinge i Sandvig były znane jako wioski rybackie, a także grupy ściśle powiązanych przybrzeżnych farm. Z tego powodu wiele starych domów na farmie znajduje się teraz w centrum miasta, a kilka z nich działa obecnie jako urokliwe pensjonaty.

Pod koniec XIX wieku na Bornholm zaczęli przyjeżdżać turyści, a ich głównym celem była północna część wyspy - Allinge i Sandvig. Wzmożony ruch turystyczny zapoczątkował powstanie w tych miastach wielu hoteli, pensjonatów a także kempingów oraz całej sieci restauracji i kawiarni.

Ruiny zamku Hammershus, strome ściany klifów wpadające do błękitnego morza oraz rozległe wrzosowiska na Hammeren - to tylko kilka atutów tego miejsca.

Co warto zobaczyć w Allinge - Sandvig

 

Kolorowe domy z muru pruskiego oraz piękne ogrody - Allinge pokazuje wiele ze swojej historycznej świetności, miasto składa się głównie z kolorowo zaprojektowanych domów z muru pruskiego. Zabytkowe domy rybaków i rzemieślników są często otoczone małymi ogrodami skalnymi. Oprócz wszechobecnych kolorowych malw, drzewa figowe występują tu również w wielu obszarach chronionych, które wydają swoje słodkie owoce późnym latem.

Allinge Kirke - bardzo efektowny kościół ze względu na jego charakterystyczny żółty kolor. Szczególnie interesujące są tutaj tablice upamiętniające zarazę, na których wymieniono nazwiska mieszkańców miasta, których zabiła podstępna choroba w średniowieczu. Późnogotycki kościół w Allinge pochodzi z 15-tego stulecia. Prawdopodobnie ołtarz w kościele pochodzi z zamku Hammershus.

Alinge Røgeri - jedna z bardziej popularnych i lubianych przez turystów wędzarni na wyspie. Na północ od portu z daleka widać żółty komin Allinge Røgeri. Wędzarnia znajduje się nad samym morzem. Można tu posilić się wędzonym śledziem i wypić lokalne piwo Svanneke Brygghus. W sezonie letnim w wędzarni organizowane są koncerty.

Wędzarnia Nordbornholms - znajduje się w Allinge, bezpośrednio na klifie. Wędzarnia ma długą tradycję sięgającą 1898 roku. Mały czarny Fiat 500 to znak rozpoznawczy wędzarni. W porcie Allinge pokazuje drogę.

Domen - to budynek, który ma bardzo nietypowy kształt - wygląda jak otwierająca się kula. Konstrukcja wygląda niesamowicie na tle nieba i błękitu morza. Drewniany szkielet zbudowano z drewna daglezji oraz z różnych rodzajów drewna, pozyskanych w drodze recyklingu. Kopuła ma 212 m2 i 8 m wysokości.

Atrakcje w okolicy Allinge - Sandvig

 

Tejn - dawna mała wioska rybacka, jest obecnie centrum połowów na północnym wybrzeżu Bornholmu. Po Rønne i Nexø jest to trzeci co do wielkości port rybacki na wyspie Bornholm, wraz z fabryką ryb, wytwórnią lodu i stocznią.

DOJAZD

Trasa rowerowa Allinge - Svaneke

Olsker - jest to miejscowość znana "poszukiwaczom skarbów" ze względu na duże sklepy ze starociami, które znajdują się przy głównej ulicy miasta. W Olsker stoi także kościół rotunda, wybudowany podobnie jak 3 pozostałe około 1150 r. Początkowo kościół pełnił rolę budowli obronnej - na ostatniej kondygnacji mieścił się punkt obserwacyjny do śledzenia wroga, piętro środkowe służyło jako spichlerz, a na dolnym poziomie była kapliczka. Piętra łączyły wąskie strome schody, które miały utrudniać atak.

DOJAZD

Olsker znajduje się 4 km na południe od Allinge - Sandvig

Hammeren - najdalej wysunięty północny kraniec wyspy. Tłumnie odwiedzany przez turystów, którzy zachwycają się wspaniałymi widokami. Przez Hammerem (inna nazwa Hammerknuden) prowadzi szlak turystyczny, który oplata cały masyw. Początkiem szlaku jest ścieżka prowadząca od kempingu w Sandvig (Sandvig Familiecamping). W sierpniu wzdłuż masywu rozciągają się wrzosowiska.  

Hammerso - polodowcowe jezioro, ale w tym miejscu nie zawsze było jezioro. Bardzo daleko w przeszłości Hammersø było pierwotnie doliną, która oddzielała Hammerknuden od reszty Bornholmu.

Hammerode Fyr - latarnię morską wybudowaną w 1895 roku, znajduje się w najbardziej wysuniętym na północ punkcie Hammeren, na obrzeżach Sandvig na duńskiej wyspie Bornholm.

Ruiny świątyni Salomons Kapel - wzniesiono ją w XIV wieku z polecenia arcybiskupa Lund. Z kościoła korzystało wielu ludzi, którzy dokonywali ogromnych połowów śledzia w okolicach Hammeren - zjawisko, które zakończyło się w XV wieku. Nagle kaplica przestała być wykorzystywana.

DOJAZD

Trasa piesza - Szlak wokół Hammerknuden.

Wyprawę po Hammeren najlepiej rozpocząć od kampingu Sandvig Familiecamping w Sandvig

Hammershus - to ruiny średniowiecznego zamku, budowę rozpoczęto w pierwszej połowie XIII wieku. Zamek usytuowany jest na wysokiej skale, co miało utrudniać atak od strony morza. Ruiny zachowały się w dobrym stanie, jednak niewiele budynków zachowało się w całości. Warto również odwiedzić muzeum, które otwarto w roku 2018 - to niesamowita budowla wkomponowana w naturalny krajobraz wyspy.

DOJAZD

Trasa rowerowa Rønne - Allinge

Vang urocza wioska, której głównym punktem jest port. 

Jons Kapel - to wysoka skała z której mnich Jon próbował nawracać niewiernych Bornholmczyków oraz Ringebakkerne czyli obszar, na którym znajduje się kamieniołom granitu. Część odkrywek kamieniołomu objęto ochroną. Przez Ringebakkerne prowadzi szlak turystyczny.

Młyn wodny (vandmølle) w Vang - Młyn wodny Vang znajduje się nad strumieniem Ringe w pobliżu mocno opadającego i zalesionego skalistego lasu. Pokryty strzechą młyn składa się z trzech części drewna i wbudowany jest w zbocze wzgórza. Charakterystyczną rzeczą dla tego młyna jest to, że woda na koło doprowadzona jest z góry i opada siłą grawitacji na koło. Nie jak w przypadku większości młynów, gdzie woda do młyna doprowadzona jest z dołu koła. Wynika to z faktu, że młyn znajduje się w bardzo stromym terenie i jest możliwość puścić wodę, tak żeby opadała na koło.

DOJAZD

Trasa rowerowa Rønne - Allinge

Tweet
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram