Szlak Wokół Hammerknuden

czas przejścia
Czas:

2:15 h

Dystans

7.40 km

Wejścia

110 m

Zejścia

100 m

Opis trasy

 

To jedna z najpiękniejszych pieszych tras w Danii. W średniowieczu okoliczne wody obfitowały w śledzie, gdzie wizja pełnych sieci przyciągała rybaków i handlarzy, głównie z Niemiec. Na czas połowów budowali oni osady i rozstawiali stragany. Wybrzeże tętniło życiem.

Dziś o tamtych czasach przypominają tylko ruiny kaplicy Salomona, która służyła sezonowym przybyszom jako miejsce modlitwy i wyciszenia. Następnym punktem jest zabytkowa, nieczynna już latarnia morska Hammer Fyr. W bezchmurny dzień z jej tarasu można sięgnąć wzrokiem aż do Szwecji.

Za latarnią rozpościera się najpiękniejsza część Hammerknuden – teren dawnego kamieniołomu. Wydobywany w nim granit stanowił, obok śledzi, najcenniejszy towar eksportowy wyspy. Po przekroczeniu furtki i podążaniu za żółtymi oznaczeniami na głazach docieramy do utworzonego w miejscu wykopów szmaragdowego jeziora Opalsø i największego na wyspie polodowcowego jeziora Hammersø. Oba są otoczone wysokimi granitowymi urwiskami. Latem wody obu jezior są bardzo ciepłe i zachęcają do kąpieli zdecydowanie bardziej niż chłodne fale Bałtyku.

Nawierzchnia trasy

 

Górska: 2,97 km | Nieutwardzona: 2,11 km | Żwir: 851 m | Betonowa: 985 m | Asfalt: 268 m | Nieznany: 234 m

Punkty na trasie:

Latarnia morska Hammerodde | Salomons Kapel | Latarnia morska Hammeren | Jezioro Opalso | Jezioro Hammerso | Punkt widokowy | Plaża w Sandvig

 
Port w Rønne Port w Rønne

Port w Rønne - stolicy Bornholmu, jest największym portem Bornholmu obsługującym ruch promowy oraz handlowy

 

Latarnia morska w Rønne Latarnia morska w Rønne

Przy porcie w Ronne widać z daleka charakterystyczną białą latarnię, która stoi nad basenem portowym. Wieża ma ośmioboczny kształt, jest wykonana z żelaza i jest kopią latarni morskiej w porcie Ystad w południowej Szwecji.

Kullatippan Kullatippan

Podczas II wojny światowej usuwano glinę i piasek z warstw węgla w głębi lądu w obecnym jeziorze Rubinsø, ładowano je na wywrotki i wywożono na plażę

Plaża obok Kullatippan Plaża obok Kullatippan

Przy Kullatippan znajduje się plaża, na której cyklicznie występują przypływy powodujące bardzo wysokie fale, przed wejściem na nią znajduje się tablica ostrzegająca przed tym zjawiskiem.

Hasle Hasle

Port Listed był pierwszym portem, położonym na północnym wybrzeżu, lecz początkowo służył tylko rybakom a dopiero później mieli do niego wstęp żeglarze.

Port w Hasle Port w Hasle

Port w Hasle jest centrum kajakowym, gdzie przy nabrzeżu można wypożyczyć kajaki. Są tu także liczne sklepiki i restauracje, zabytkowa wędzarnia oraz Columbus – nowe muzeum morskie usytuowane w miejscu, gdzie kanał łączy się z basenem portowym.

Wędzarnia w Hasle Wędzarnia w Hasle

Wędzarnia w Hasle posiada bardzo długą tradycję. Nigdzie na wyspie nie zobaczymy w jednym miejscu więcej kominów - jest ich 13 od 5 wędzarni. Część wędzarni została przekształcona w muzeum.

Kościół w Hasle Kościół w Hasle

Port w Hasle jest centrum kajakowym, gdzie przy nabrzeżu można wypożyczyć kajaki. Są tu także liczne sklepiki i restauracje, zabytkowa wędzarnia oraz Columbus – nowe muzeum morskie usytuowane w miejscu, gdzie kanał łączy się z basenem portowym.

BORNHOLM


Bornholms Museum

orllo

Nasi Partnerzy

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram