plaża w Dueodde

Plaże na

Bornholmie

Bornholm nazywany jest często Majorką Północy, gdyż położenie wyspy sprawia, że jest miejscem o największej liczbie godzin słonecznych w Danii. Na 158-kilometrowej linii brzegowej wyspy, plaże oferują coś odpowiedniego dla każdego odwiedzającego. Na całej wyspie znajdziemy ich różne rodzaje - od plaż z drobnym białym piaskiem, po skały i kamienne plaże. Białe piaszczyste plaże na południowym wybrzeżu należą do najpiękniejszych w całym regionie bałtyckim.

Panują tu doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych. Również osoby preferujące słodkie nicnierobienie na plaży, znajdą tu doskonałe warunki.

latarnia morska w Dueodde

Prawdziwa i wymarzona plaża znajduje się na południowym krańcu Bornholmu. Linia brzegowa Dueodde o długości prawie 10 km i szerokości 300 m została uznana za najlepszą duńską plażę kąpielową w 2006 roku. Biały pas miękkiego i drobnego piasku, oddziela Morze Bałtyckie od rozległych wydm porośniętych trawą i wrzosem. Za nimi jest kilka kempingów. 

Najpiękniejszy widok na bardzo płaską i przyjazną dzieciom plażę oferuje 47- metrowa latarnia Dueodde, która stoi pomiędzy sosnami zapewniającymi przyjemny cień w środku lata. Kilka miejsc parkingowych za drzewami zapewnia dobre dojście do plaży i niezakłóconą przyjemność kąpieli. Piasek Dueodde jest tak drobny, że był używany do produkcji klepsydr.

plaża w Balce

Pas piasku o długości około jednego kilometra w Balce jest jedną z najbardziej znanych i popularnych plaż na Bornholmie. Jest to piękna biała i piaszczysta plaża, która łagodnie schodzi do morza. Jest bardzo popularnym miejscem do uprawiania sportów wodnych np. do windsurfingu, jazdy na rowerze wodnym lub pływania łódką, w miesiącach letnich nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwają ratownicy morscy. Ich żółto-czerwone wieże strażnicze widoczne są z daleka.

Natomiast specjaliści z Eastwind Surfschool zapewniają wsparcie dla surferów i oferują dla nich kursy. Bezpośrednio za plażą znajduje się kemping i kompleks domów wakacyjnych. Sklepy w Balce znajdują się niedaleko północnego krańca plaży.

Piękna i piaszczysta plaża Snogebaek zaczyna się na południe od Balki w małym porcie Snogebaek. Stąd plaża rozciąga się, jak biały pas na całym południowym krańcu wyspy aż do Rønne. Snogebæk jest szczególnie lubiany przez urlopowiczów, ponieważ wiele domów znajduje się tuż przy plaży.

plaża w Boderne

Somarken to domy wakacyjne, które sielankowo położone są w lesie za pagórkowatymi wydmami południowej plaży Bornholmu. Piaszczysta plaża jest łatwo dostępna i łagodnie opada do morza. Duże nieregularne bloki skał wystają z wody.

Miejsca parkingowe z toaletami publicznymi znajdują się w kilku miejscach, na przykład w małym porcie. Tam też można kupić świeże ryby w wędzarni. Chociaż domki są dość blisko plaży, nigdy nie jest ona pełna plażowiczów, nawet w sezonie.

W Boderne można znaleźć tak samo dobre warunki, jak w Sømarken - piękna piaszczysta plaża i bardzo duża ilość wolnego miejsca. Czasami w wodzie są głazy.

kitesurfing w Jomsfurgaard

Plaża Jomfrugaard to najlepsza opcja dla surferów, ponieważ występują tutaj największe fale.

Szerokość plaży zmienia się wraz z intensywnością burz zimowych. Parking znajduje się dokładnie naprzeciw plaży, z widokiem na morze. 

plaża Antoinette

Wokół stolicy wyspy Rønne, na południowo - zachodnim i zachodnim wybrzeżu Bornholmu znajduje się kilka piaszczystych plaż, z których niektóre słyną z głazów, pomimo drobnego piasku.

Nørrekås to sztuczna plaża kąpieliskowa Rønne bezpośrednio na północ od przystani . Plaża ma piękny piasek i można do niej szybko dotrzeć z miasta. Nie jest szczególnie duża, ale jest wyposażona w siatkę do siatkówki i molo.

Na północy od miasta znajduje się plaża Antoinette. Ta długa piaszczysta plaża w sezonie letnim jest częściowo chroniona przez ratowników. Tutaj można natrafić w wodzie na kamienie i głazy.

Na południu Rønne znajduje się plaża Galløkken. Została powiększona w 2019 roku i jest teraz największą piaszczystą plażą Rønne.

Plaża Hasle Lystskov

Plaża Hasle Lystskov zachwyca swoją lokalizacją, która gwarantuje bardzo piękne zachody słońca. Plaża ta jest ukryta za lasem Hasler. Dostaniemy się do niej jadąc wzdłuż Nyker Strandvej na północ od Rønne, a następnie musimy skręcić w lewo. Ukryta lokalizacja tej plaży gwarantuje nam wiele wolnej przestrzeni i spokój. Oprócz pięknej, piaszczystej plaży znajdują się pojedyncze małe i duże głazy.

Plaża Sandvig

Sandvig to najbardziej wysunięte na północ miasto na Bornholmie. Teren wokół tego miejsca leży na twardym granicie, ale malownicza plaża jest pełna drobnego i czystego piasku. Szeroką zatokę chronią pobliskie skały Hammerknuden. Plaża Sandvig jest płaska, łagodnie schodząca w dół do morza i jest idealna dla rodzin z dziećmi. W ostatnich latach na plaży Sandvig zbudowano toalety i nowoczesne molo kąpielowe. Plaża znajduje się zaledwie kilka minut spacerem od małych hoteli i pensjonatów w mieście. Najbliżej usytuowany jest Camping Sandvig.

Plaża w Sandkas

Plaża Sandkås znajduje się na południe od Sandvig i Allinge na wschodnim wybrzeżu Bornholmu. W pobliżu znajduje się tylko kilka domów. Pomimo kamienistego wybrzeża plaża jest pokryta drobnym piaskiem. Miłośnicy biwakowania mogą tutaj spędzić noc blisko plaży.

plaża w Melsted

Zatoki Melsted i Kobbeå położone są na południe od Gudhjem. Urlopowicze, którzy spędzają wakacje w okolicy, bardzo często korzystają z tego miejsca.

Plaża Melsted oferuje piaszczystą plażę z kamieniami i molo w kąpielisku. Ta kamienna plaża jest szczególnie popularna wśród mieszkańców.

Plaża Svaneke Hullehavn

Plaża Hullehavn na wschodnim wybrzeżu to sztucznie utworzona piaszczysta plaża między skałami, w sąsiedztwie latarni morskiej Svaneke. Ze względu na dobrze rozwiniętą infrastrukturę (kempingi, obiekty sportowe i rekreacyjne) zawsze jest tutaj wielu plażowiczów. Możemy tutaj skorzystać z trampoliny.

plaża w Arnager

Plaża Sose jest szczególnie znana ze swojej historycznej bitwy. W 1674 r. 19 szwedzkich okrętów wojennych zostało zniszczonych i zatopionych w zatoce na Sose Odde. Plaża jest piaszczysta z kamieniami, z morza wystaje kilka pojedynczych głazów.

Plaża w Arnager łączy się z plażą w Sose. Tutaj również jest piaszczysta plaża z kamieniami, która jest osłonięta małym klifem.

plaża w Stapmen

Onsbæk to plaża na południu stolicy wyspy Rønne. Poniżej klifów znajduje się częściowo kamienista piaszczysta plaża.

Plaże Galløkken i Stampen sąsiadują z plażą w Onsbaek. Te trzy plaże mają łatwy dostęp i parking. Plaże nie są szczególnie szerokie, ale za to płaskie, dlatego dobrze nadają się dla rodzin z dziećmi.

kąpielisko Frederikso

Odwiedzając wyspy archipelagu Ertholmene, możemy spokojnie zabrać ze sobą kostium kąpielowy. Wokół skalistej wyspy Christiansø można pływać pomiędzy wystającymi klifami. Najpiękniejsze kąpielisko znajduje się na Frederiksø. Z tyłu wyspy wybudowane jest duże molo kąpielowe, z którego można wskoczyć do bardzo głębokiej i czystej wody Morza Bałtyckiego.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram