mapa plaż dla surferów

Plaże dla surferów

Wybrzeże Bornholmu jest idealnym miejscem do uprawiania sportów wodnych, jednak wybrzeża są tu różne. Na południowym wybrzeżu znajdziemy szerokie, piaszczyste plaże. Są one idealne do zażywania kąpieli słonecznych oraz morskich.

Z kolei wybrzeże północne jest bardziej skaliste, a nawet klifowe, co sprzyja spacerom i pieszym wędrówkom pośród pięknych nadmorskich krajobrazów. Woda u wybrzeży Bornholmu jest bardzo czysta i przejrzysta, co jest dodatkowym atutem aktywnego wypoczynku nad wodą.

Na południe od Nexo, w Balce znajduje się baza „Eastwind watersport”, gdzie można wypożyczyć sprzęt do uprawiania windsurfingu, surfingu oraz kitesurfingu i nauczyć się tych sportów, pod okiem doświadczonego instruktora.

Średnia siła  i kierunek wiatru na Bornholmie

róża wiatrów

 

windsurfing na Bornholmie Windsurfing na Bornholmie

Wybrzeże Bornholmu jest idealnym miejscem do uprawiania windsurfingu, a plaże w Balka i Dueodde są bardzo popularne zarówno wśród doświadczonych windsurferów, jak i nowicjuszy.

kitesurfing na Bornholmie Kitesurfing na Bornholmie

Kitesurfing to fantastyczna rozrywka, w której można poczuć moc natury, jednocześnie uprawiając ekscytujący sport.

Najkorzystniejszy wiatr dla tego sportu- to plaże Balka, Duodde lub Boderne - ponieważ odpowiedni wiatr jest niezbędny, jeśli chcemy się cieszyć kilkoma godzinami zabawy na wodzie.

Na Bornholmie jest wiele miejsc, w których można wziąć udział w kursie kitesurfingu, ale większość z nich odbywa się na plażach Balka, Duodde i Boderne.

sup na Bornholmnie Sup na Bornholmie

Stand up paddle surfing to sport wodny, który sprawia przyjemność w momencie, gdy staniemy na desce.

Surfowanie na stojąco to sport wodny, w którym szybko czujemy, że robimy postępy, jednocześnie rozwiązując wiele wyzwań i rozwijając się.

Jednocześnie zapewnia dobrą kondycję i pozwala cieszyć się świeżym powietrzem.

mapa Dueodde

Plaża Dueodde

Warunki wiatrowe są tu najbardziej niezawodne, dotyczy to jednak części plaży na zachód od latarni Dueodde. Najlepsze fale pochodzą z zachodu do południowo-zachodniego wiatru, należy uważać na silne prądy, które często tu występują. Czasami pojawiają się tutaj wodorosty, które są utrudnieniem dla kiteserferów - jeśli wpadnie latawiec do wody, linki natychmiast są oblepione i pod ich ciężarem dalsze pływanie jest zazwyczaj niemożliwe, bywają tak gęste, że utrudniają chodzenie przy brzegu - piękne błękitne morze zamienia się w śmierdzącą breję. 

Pomimo tego plaża w Dueodde to nie tylko najlepsza plaża na Bornholmie, ale w całej Danii i na wybrzeżu Bałtyku. Nieskazitelnie biały, czysty piasek ciągnie się na długości kilkunastu kilometrów, szerokością sięga od 50 do prawie 150 metrów. Z głównych parkingów na Fyrvejen i Skrokkegards prowadzą dwie rampy o długości ponad 500 metrów przez wydmy na piękną plażę Dueodde. Należy pamiętać, że rampa kończy się więcej niż 100 metrów od linii wodnej. Parking na Fyrvejen posiada kiosk, toalety i przystanek autobusowy. W okolicy znajdują się pola kempingowe, liczne domki letniskowe oraz prymitywne pole namiotowe, które są dokładnie oznaczone na naszej mapie Bornholmu. 

Obszar ten jest turystyczny i wysoce rozwinięty, ale zawsze można znaleźć prywatność gdzieś na rozległych wydmach.

wysokość fali
FALE:
małe, max 2 m
brzeg morski
BRZEG:
piach
dno morskie
DNO:
piaszczyste
kierunek wiatru
WIATR:
SW, WSW, W
mapa Balka

Plaża Balka

Plaża Balka ma kilka kilometrów długości, jest szeroka z bardzo drobnym piaskiem i płytką wodą, jest idealnym miejscem dla początkujących surferów oraz kitesurferów. Plaża jest osłonięta przed dominującym zachodnim wiatrem. Aby dostać się na plażę trzeba pokonać długą drogę, jeśli chce się popływać.

Plaża zaczyna się w Snogebæk - gdzie jest wiele sklepów i restauracji - a kończy w Balka z restauracją, mini golfem, toaletami i mnóstwem miejsc parkingowych.

W szczycie sezonu na plaży Balka są ratownicy, znajduje się tu szkółka, gdzie można wypożyczyć sprzęt do windsurfingu, kitesurfingu, jak również rowery wodne, supy, kajaki i leżaki.

wysokość fali
FALE:
małe, max 2 m
brzeg morski
BRZEG:
piach
dno morskie
DNO:
piaszczyste
kierunek wiatru
WIATR:
NE, ENE, E, ESE, SE
mapa Boderne

Plaża Boderne

Piękna plaża idealna po sezonie. Wielkość plaży zmienia się w zależności od siły wiatru. Pływać można przy wszystkich kierunkach od zachodniego przez południowy po wschodni. Należy uważać na skały w wodzie.

wysokość fali
FALE:
małe, max 2 m
brzeg morski
BRZEG:
piach
dno morskie
DNO:
piaszczyste
kierunek wiatru
WIATR:
SW, WSW, W, WNW
mapa Sandvig

Plaża Sandvig

Plaża znajduje się w północno-wschodniej części Bornholmu. Wybrzeże w tej części wyspy to głównie strome, skaliste klify ze sporadycznymi piaszczystymi plażami. Sandvig jest jedną z tych plaż, idealna do surfingu przy wiatrach od północno- zachodniego do południowo- wschodniego.

wysokość fali
FALE:
małe, max 2 m
brzeg morski
BRZEG:
piach
dno morskie
DNO:
piaszczyste
kierunek wiatru
WIATR:
SW, WSW, W, WNW
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram