Hammeren - Hammerknuden Północny kraniec Bornholmu

Hammeren lub Hammerknuden to najdalej na północ wysunięty kraniec Bornholmu. Granitowy płaskowyż wznosi się na ponad 50 metrów (maks. 82 m) nad Morze Bałtyckie. Ze względu na swoje malownicze położenie jest to jedno z najciekawszych miejsc na wyspie.

Granitowy płaskowyż został zmiażdżony podczas ostatniej epoki lodowcowej przez poruszające się masy lodowca. Ponieważ lód lodowcowy przybył z północnego wschodu, skała wznosi się stamtąd łagodnie. Na zachodzie jednak gwałtownie spada.

Hammerknuden odcięte jest od reszty wyspy Bormnholm przez dolinę tektoniczną. Na dnie wąwozu znajduje się największe jezioro Bornholmu, Hammersø. Z latarni morskiej Hammerfyr, na którą można wejść, roztacza się wspaniały widok na Morze Bałtyckie i Szwecję.

Hammeren
Hammersø
Latarnia morska Hammerfyr
jezioro Opalso

Spacer po Hammeren

Na Hammeren utworzono szlak turystyczny, który prowadzi wokół masywu i można pokonać go w ciągu dobrych 2 godzin. Głównymi przystankami tej wędrówki są: latarnia morska Hammerode Fyr, wrzosowisko, jeziora, Kaplica Solomona i latarnia morska Hammer Fyr.

Szlak pieszy zaczyna się na kempingu w Sandvig. Stamtąd mamy strome podejście do latarni morskiej Hammer Fyr, z której roztacza się wyjątkowy krajobraz. Czasami, z uwagi na nisko wiszące chmury widok ten jest przysłonięty i było to również powodem budowy mniejszej latarni Hammerode Fyr.

W drodze od mniejszej latarni przejdziemy przez największe wrzosowiska na wyspie, po czym ponownie schodzimy w dół.

Ale po drodze zobaczymy z góry dawne kamieniołomy granitu. Po ich zamknięciu zostały one zalane i obecnie są tam dwa jeziora - Opalsø i Hammersø, które stanowią malownicze tło do uprawiania turystyki pieszej oraz wspinaczki.

Kaplica Salomona

Docierając do poziomu morza, po okrążeniu skały w kierunku północnym, napotykamy ruiny starej kaplicy Salomona po północno - zachodniej stronie płaskowyżu. Jest to jeden z najstarszych budynków kościelnych na Bornholmie. Na początku XIV wieku po raz pierwszy utworzono małe wnętrze kościoła, które wykonane zostało z obrabianych kamieni polnych i klinkieru. Później do południowej strony dodano mały przedsionek kościelny. Arcybiskup Lund był również inicjatorem budowy zamku Hammershus. Nazwa kaplicy prawdopodobnie nie ma nic wspólnego z Bornholmem.

Ze względu na duży wpływ dominikanów w XIV wieku w Kościele katolickim nazwa Kaplica Salomona jest przypisywana tej grupie. Kaplica została zbudowana w pobliżu miejsca cumowania łodzi rybackich i targowiska śledziem. Po tym, jak połowy śledzia przeniosły się do dużych portów Bornholmu, osada, a wraz z nią kaplica popadły w ruinę. Kaplica i wioska ostatecznie straciły na znaczeniu wraz z reformacją w 1536 r.

Niestety, oprócz dzwonu, który obecnie znajduje się w kościele w Allinge, nic nie zostało zachowane z wnętrza kaplicy.  Z pozostałości po kaplicy zobaczymy tylko ściany ze szczytem. Brakuje dachu dawnej kaplicy, a ściany częściowo się zawaliły. Niemniej jest to popularny motyw fotograficzny. Ruiny są ogólnodostępne, ale należy pamiętać, że jest to zabytkowy budynek!

Kaplica Salomona
Salomon Kapel
Hammershus
Latarnia morska Hammerodde Fyr

Latarnia morska Hammerodde Fyr

Dalej podążając wzdłuż wybrzeża wąską ścieżką na klifach, z których roztacza się wspaniały widok dojdziemy do najbardziej wysuniętego na północ punktu Bornholmu - Hammerodde z latarnią morską Hammerodde Fyr. Ta biała latarnia morska o wysokości 12 m z czerwonym dachem widoczna jest już z daleka. Jest to stosunkowo młoda latarnia morska, która rozpoczęła działalność dopiero w 1895 roku.

W budynkach latarni znajduje się morska stacja pogody oraz od końca lat 30. XX wieku istnieje latarnia radiowa. Latarnia jest chroniona przez starą baterię armatnią, która czasem nie musi już nikogo straszyć. Kiedyś było inaczej i statki, które opływały północną część Bornholmu zachowywały respekt nie tylko ze względu na skierowane do nich armaty, ale także urwiska, które regularnie zabierały ofiary wśród statków i które były znacznie bardziej niebezpieczne.

Od latarni nie jest już daleko i możemy wracać w stronę kempingu brukowaną ścieżką. Wcześniej jednak zobaczymy wspaniały widok na zatokę, w tym plażę i miasteczko Sandvig.

Hammerhavn

Granit jest wydobywany na płaskowyżu Hammeren przez niemiecką firmę od 1880 roku. Mały port Hammerhavn został zbudowany u stóp granitowej skały, aby móc szybko przetransportować surowiec. Chociaż wydobycie granitu już dawno ustało, a Hammerknuden jest chronione od 1970 r., to ślady wydobycia granitu nadal można zobaczyć w wielu miejscach. Dawny kamieniołom został później zalany i obecnie jest popularnym miejscem docelowym - do Jeziora Opalsoen.

Hammerhavn
port Hammerhavn
Jezioro Opalsoen

 

DOJAZD

Rowerem: trasa rowerowa Rønne - Allinge
Autobusem: z Nexø, autobus linii 7

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram