Ekkodalen

Dolina Echa

Ekkodalen

Ekkodalen (dolina Echa) na Bornholmie to najdłuższa dolina w Danii. Rozciąga się na długości 12 km od Vallensgård Mose przez Almindingen , Flæskedal , Kløvedal i Kelseådal do Saltuna na północno-wschodnim wybrzeżu Bornholmu.

Dolina Echa

Dolina Echa

Zarys historyczny

Ekkodalen, a także inne doliny na Bornholmie powstały w wyniku wielkich napięć tektonicznych. Skorupa ziemska pękła i powstały głębokie doliny. Deszcz i woda wypłukiwały osady i zaczęły tworzyć widoczne pionowe ściany skalne.

Ekkodalen rozciąga się średnio na 60 metrów. Prawie pionowe ściany skalne osiągają wysokość około 20 metrów i są częściowo zwieńczone bujną zieloną roślinnością. Ściany lodowcowych dolin szczelinowych zapewniają optymalną ochronę przed wiatrem, a na dnie doliny panują dobre warunki wzrostu: łagodny zimą, chłodny i zacieniony w lecie.

W 1809 r. Hans Rømer, ku przerażeniu miejscowych chłopów, którzy utracili prawo do swobodnego wypasu, zbudował imponujący kamienny mur wokół lasu, który stoi do dziś. Hans Rømer pełnił funkcję leśniczego w latach 1800-36, tworząc Almindingen, trzeci co do wielkości w Danii las.

Zbudował również budowlę o konstrukcji kratowej Rømersdal, która nadal jest rezydencją państwowego leśniczego. Dzisiaj dolina wykorzystywana jest jako bujne pastwisko dla krów.

Źródło Hansa Christiana

Najlepsze echo uzyskuje się przy źródle Hansa Christiana Ørsteda , około 20 metrów w lewo wzdłuż ścieżki przy wejściu do Ekkodalen naprzeciwko Ekkodalshuset.

Źródło było starożytną świętą studnią. Uważano, że jego bardzo czysta i smaczna woda była lecznicza. W latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku nazywany był także Źródłem Radium Ørsteda.

zródło Hansa Christiana

Panorama 360°

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram