Informacje dla turystów zmotoryzowanych:

I. Wymagane dokumenty:

1. Prawo jazdy (polskie prawo jazdy jest honorowane)

2. Dowód rejestracyjny samochodu

II. Duńskie przepisy ruchu drogowego:

1. W ciągu dnia obowiązuje jazda z włączonymi światłami mijania (przez cały rok).

2. Ograniczenia szybkości (zawsze dokładnie oznakowane):

miasta- 50 km/h niektóre obszary- 60 km/h 

teren nie zabudowany- 80 km/h

autostrada - 110 km/h (lub 130 km/h) (na Bornholmie nie ma autostrad)

UWAGA!! Na Bornholmie jest zawsze latem dodatkowa kontrola policji drogowej.

3. Przy skręcie w prawo lub w lewo należy uważać na rowerzystów, którzy mają bezwzględne pierwszeństwo.

4. Granica spożycia alkoholu przy jednoczesnym prowadzeniu samochodu to 0,5 promila i jej przekroczenie grozi wysokim mandatem, a nawet rozprawą sądową, jeśli się zostało uczestnikiem wypadku drogowego. Powyżej 1,21 promila odbierane jest natychmiast prawo jazdy i kara bardzo wysokiej grzywny.

5. Jednoczesne prowadzenie samochodu i rozmowa przez telefon komórkowy karane jest wysoką grzywną.

6. Kierowcy mają obowiązek zatrzymania się przy oznakowanym przejściu dla pieszych, jeśli znajduje się tam osoba przechodząca lub wykazująca chęć przejścia przez ulicę. Duńska policja drogowa bardzo na to zwraca uwagę.

7. Środki publicznej komunikacji oraz pojazdy dla niepełnosprawnych mają ZAWSZE prawo pierwszeństwa. Duńska policja drogowa bardzo na to zwraca uwagę.

8. Jazda samochodem wyłącznie w zapiętych pasach bezpieczeństwa. Grozi wysoka grzywna w wypadku ich nieużywania.

III. Przepisy parkingowe:

Pod karą wysokiej grzywny (500 DKK) obowiązuje wskaźnik czasu postoju/parkowania w formie plastikowego zegara przyklejonego od wewnątrz do przedniej szyby samochodu (:parkeringsskive).

UWAGA ! Można je otrzymać darmowo na promach Polferries (trasa Swinoujście-Rønne), wg informacji uzyskanych z Wydziału Ruchu w Rønne.

IV. Benzyna:

1. Ceny :

ok. 10,00 DKK (ca 1,5 USD)/l

2. Na Bornholmie sprzedawana jest benzyna bezołowiowa.

3. Stacji benzynowych jest wiele, w każdej większej miejscowości. Większość z nich honoruje karty kredytowe, również w automatach do pobierania benzyny.

V. Drogi i odległości:

Drogi główne łączące największe miejscowości są w dobrym stanie i dobrze oznakowane, drogi lokalne są gorszej jakości i gorzej oznakowane.

Największa odległość na Bornholmie to ok. 35 km.

Kontrola prędkości

Odbywa się przy użyciu ukrytych kamer, znajdujących się w anonimowych pojazdach zaparkowanych na poboczu. Wyposażone są one w mierniki prędkości oraz osprzęt fotograficzny, który włącza się przy przekroczeniu dozwolonej granicy.

Pojazdy tego rodzaju rozstawione są zarówno w miejscowościach, jak i poza terenem zabudowanym. Są to zawsze małe samochody dostawcze, bez namalowanych reklam i z BIAŁYMI tablicami rejestracyjnymi, podczas gdy wszystkie samochody dostawcze należące do firm, maja zawsze żółte tablice rejestracyjne. W środku siedzi policjant, na ogół emerytowany, lecz rejestracja i fotografowanie pojazdów przekraczających granice prędkości odbywa się automatycznie.

Przy ograniczeniu prędkości do 50 km/godz. automatyczna fotografia zostanie zrobiona jeśli samochód jedzie 59 km/godz. Radzimy wiec zmniejszyć szybkość, jeśli przy drodze stoi samochód dostawczy z BIAŁYMI tablicami rejestracyjnymi. Zbliżając się do takiego pojazdu można zobaczyć wewnątrz radar mierzący prędkość oraz wyposażenie fotograficzne, lecz wymagane jest wytrenowane oko, by dostrzec taki pojazd z większej odległości.

Grzywny za przekroczenie prędkości są w Danii bardzo wysokie.

 
Tweet
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram