Ryty naskalne w Madsebake

Ryty naskalne w Madsebakke

Największe w Danii skupisko rytów skalnych znajduje się nieco na północ od Allinge w północnej części Bornholmu. Ryty pochodzą z późniejszej części epoki brązu lub inaczej mówiąc liczą sobie ponad 2.500 lat. Nie wykonano ich w tym samym czasie, prawdopodobnie różnica między najstarszymi i najmłodszymi rytami wynosi 400 lat. Chociaż nazwa „ryt” sugeruje, że były one ryte na skałach, prawdopodobnie najczęściej wykonywano je „wytłukując” wzory kamieniem. Wykopaliska poniżej skał dowodzą, że działalność ludzka w tym miejscu nie była ograniczona do rytów skalnych. Koło skał znaleziono wgłębienia z uszkodzonymi przez ogień kamieniami oraz ślady kamiennego bruku.

rytuały w Madsebake

Archeolodzy uważają, że Madsebakke pełnił funkcję świętego miejsca dla okolicznej ludności. Ryty skalne powstały prawdopodobnie jako część bardziej rozległych rytuałów. Możemy tylko zgadywać, z czego składały się owe rytuały. Mogły to być np. składanie ofiar, kultowe posiłki, muzyka, tańce i wzywanie duchów. W Madsebakke zobaczyć można większość motywów występujących na rytach skalnych znanych z Bornholmu, jak na przykład: przedstawienia okrętu, krzyż wrysowany w koło – tzw. „krzyż słoneczny”, znaki stóp. Ich symbolika nie jest jeszcze dokładnie przebadana.

wpływ pogody na ryty naskalne

Nawet dobrze zachowane ryty skalne mogą być trudne do zauważenia przy dziennym oświetleniu. Z tego też względu ryty w najczęściej odwiedzanych miejscach zaznaczane są specjalną czerwoną farbą o właściwościach konserwujących. Zatem nie są to „rysunki naskalne” jak uważa wiele osób, lecz pomalowane istniejące już wzory „wyryte” na skałach. Granit nie jest tak niezniszczalny, na jaki wygląda. Warunki atmosferyczne i niskopienna roślinność niszczy powoli jego powierzchnię. Choć wietrzenie skał jest procesem naturalnym, w ostatnich latach obserwuje się znaczne jego przyspieszenie spowodowane zanieczyszczeniem powietrza.

Reguły zwiedzania rytów naskalnych

Zwiedzający także przyczyniają się do niszczenia rytów skalnych. Można tego uniknąć, jeśli zachowane zostanie kilka prostych reguł: - Nie chodź po rytach skalnych - Nie rysuj na skałach - Nie pozostawiaj śmieci - Pamiętaj, że ryty naskalne są jednym z pomników historii Danii! Informacja z Bornholms Museum (strona http://bornholmsmuseum.dk/sekundaer-menu/forside.aspx )

Galeria
Ryty naskalne

Ryty naskalne

Ryty naskalne

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram