Jons Kapel - Kaplica Jana

Jons Kapel („Kaplica Jana”) to urwisko skalne w Danii na zachodnim wybrzeżu Bornholmu, około 7 kilometrów na północ od Hasle. Formacje są wynikiem fal uderzających o skałę w czasie, gdy poziom mórz był znacznie wyższy niż obecnie. Klif ma 22 metry wysokości.

Według legendy pustelnik i misjonarz o imieniu Jon mieszkał i medytował w tych jaskiniach. Jaskinie można zobaczyć tylko z morza. Jaskinia otwarta na morze nazywana jest amboną lub amboną kaznodziei.

Jons Kapel
kaplica Jona
urwisko skalne
osada Bornholm

Jons Kapel

Dzisiaj 171-stopniowe schody prowadzą po klifach do kazalnicy kaznodziei. Stamtąd kaznodzieja głosił kazania rybakom z Bornholmu (wówczas jeszcze poganom) i przekazywał je marynarzom na morzu i podczas wypraw wędkarskich. 

Dalej na południe znajdują się trzy jaskinie, w których podobno mieszkał. Kościół lub kaplica nazywana jest jaskinią. Inne jaskinie mają nazwy takie jak spiżarnia, zakrystia, jadalnia, a nawet sypialnia - wszystkie były mieszkaniem mnicha. 

Aby chronić formację skalną, Jons Kapel został objęty ochroną przyrody w 1907 roku. Na północ od Jons Kapel znajduje się stroma ściana o wysokości 41 metrów. Hvidkleven lub „Biały Klif” jest miejscem, gdzie przesiadują ptaki, np.kormorany, przy silnych wiatrach lub deszczu ptasie odchody spieniają się i spływają po skałach.

Dojazd do Jons Kapel

Wycieczkę do Jons Kapel rozpoczynamy w Teglkås lub na specjalnie przygotowanym i dobrze oznakowanym parkingu nad klifami. Stamtąd jest tylko kilkaset metrów do stromych drewnianych schodów, które prowadzą na plażę.

Jest to skała, która zwietrzała szybciej niż twardy granit, tworząc to przejście. Skała diabazy została prawdopodobnie wciśnięta w szczelinę granitową od dołu jako płynna lawa, zanim ostygła na powierzchni. Można połączyć wędrówkę z objazdem do Blåskinsdalen, jednej z wielu oryginalnych szczelin na Bornholmie. Szlaki turystyczne prowadzą do miejscowości Vang, która znajduje się nieco na północ.

świątynia słońca
kopce pogrzebowe
Gamleborg

DOJAZD

trasa rowerowa Rønne - Allinge, zjazd na parking znajdujący się przy drodze (informacje na drogowskazach), następnie około 500m spacerkiem.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram