Paradisbakkerne

Paradisbakkerne

Paradisbakkerne to skalisty pagórkowaty krajobraz we wschodniej części wyspy Bornholm, między Svaneke i Nexø, który swój kształt zawdzięcza epoce lodowcowej.

Zwłaszcza Rokkestenen, jeden ze słynnych kamieni na Bornholmie, przyciąga wielu turystów do romantycznego lasu.

las Almindingen

W tym wyjątkowym krajobrazie można znaleźć wiele skalistych wąwozów i szczelin. Wąwozy są bardzo strome i wąskie i sięgają od 20 do 50 metrów w głąb ziemi. Roślinność jest bardzo bujna. Składa się częściowo z torfowisk i podmokłych łąk, poprzecinanych idyllicznymi małymi jeziorami leśnymi. 

Chociaż porośnięte dziś wysokim lasem, Paradisbakkerne były pastwiskiem porośniętym wrzosem, podobnym do Almindingen. Najwyższy punkt w okolicy ma 113 metrów wysokości. Zwierzęta i rośliny z Rajskich Pagórków są częściowo zagrożone wyginięciem i są bardzo rzadkie. Są wśród nich specjalne chrząszcze, gatunki ptaków, takie jak sowa i bąk, żuraw oraz różne gatunki nietoperzy.

Ekkodalen

Ścieżka rowerowa z Lindsvej przecina Paradisbakkerne w kierunku wschód-zachód . Przez krajobraz przebiegają trzy dobrze oznakowane szlaki turystyczne. Obszar ten został objęty ochroną przyrody w 1890 roku i jest obecnie zarządzany przez Urząd Bornholmski. Środki ekologiczne, takie jak nadmierny wypas owiec, próbują ponownie odtworzyć ten obszar. 

Ponieważ Paradisbakkerne są własnością prywatną, pobyt między godziną 6:00 a zachodem słońca jest dozwolony tylko na oznakowanych szlakach pieszych, rowerowych lub konnych. Samochody nie są dozwolone.

żubry na Bornholmie

1. Niebieski (kwadrat)

Długość: ok. 6 km Czas trwania: ok. 3 h Punkt początkowy: Klintebygård lub Gamleborg

Stacje: Klinteby, Klint (mały objazd), Fjeldstauan, Rokkestenen, Grydesø, Skottedal, Slingesten, Linkisten, Gamleborg, Borgesø, Midterpilt

2. Czerwony (kółko)

Długość: ok. 3 km Czas trwania: ok. 1 h Punkt początkowy: Klintebygård

Stacje: Klinteby, Klint (mały objazd), Fjeldstauan, Rokkestenen, Grydesø

3. Żółty (trójkąt)

Długość: ok. 6,5 km Czas trwania: ok. 3 godz. Punkt początkowy: Klintebygård

Stacje: Klinteby, Klint (mały objazd), Fjeldstauan, Rokkestenen, Grydesø, Midterpilt, Majdal, Ravnedal, Tamperdal, Troldstauerna, Dybedal, Heksens dør, Trommerestene , Gamledam, Oksemyr, Kodal

DOJAZD 

Wędrówkę po Paradisbakkerne najlepiej rozpocząć przy parkingu Lisegard.

Rowerem: trasa rowerowa Rønne - Årsdale

Autobusem: z Nexø, autobus linia 7

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram