Rønne- stolica Bornholmu

 

RONNE

Rønne

informacje o stolicy Bornholmu

Rønne znane było już w XII wieku jako osada rybacka i ważne centrum połowów śledzi na Bałtyku. W roku 1327 miasto otrzymało prawa miasta kupieckiego. Rozwój rybołówstwa i zapotrzebowanie na śledzie w średniowiecznej Europie przyczyniło się do rozwoju miasta.

Późniejszy, w XVIII i XIX wieku rozwój rolnictwa i przemysłu, w tym wydobycie i obróbka wielkich złoży granitu na wyspie oraz bornholmskiej żeglugi umożliwił jej wzrost gospodarczy. Położenie Bornholmu na szlakach żeglugi na Bałtyku i rozbudowa portu w Rønne sprawiły, że stał się on miejscem postoju i prowiantowania wielu statków.

Stara dzielnica Rønne gromadzi największe w Danii skupisko zabudowań z muru pruskiego oraz innych budynków historycznych.

Wędrówka po starówce to naprawdę duża atrakcja. Warto odbyć spacer w kierunku najstarszego z działających w Danii teatrów – Teatru Rønne wybudowanego w 1824 r. oraz kamieni pamiątkowych na ulicy Storegade, które uwieczniają powstanie Bornholmu przeciw Szwedom w 1658 r. i zabicie szwedzkiego komendanta Printzenskjölda. W Rønne w XVIII wieku rozwinęło się zegarmistrzostwo i garncarstwo. Wysokie stojące zegary, które cieszyły się powodzeniem w całej Danii, wytwarzane głównie w Rønne, nazywano zegarami bornholmskimi.

Ich znaczną kolekcję można zobaczyć w Bornholms Museum w Rønne, na ul. Sct Mortensgade 29.

Rønne

historia stolicy Bornholmu

Z tradycji garncarskiej wywodzi się wiele warsztatów ceramicznych, gdzie artyści projektują, formują i wypalają swoje naczynia, żeby je zaprezentować turyście. Podobnie jest z wyrobami ze szkła dmuchanego i szkła stapianego, które to artyści , nie tylko w Rønne, ale na całym Bornholmie, wytwarzają w swoich warsztatach i zapraszają turystów do oglądania procesu tworzenia tych przedmiotów, i oczywiście w rezultacie do ich kupna.

Historię przemysłu ceramicznego na Bornholmie oraz produkcję tych wyrobów można poznać w Hjorths Fabrik – Muzeum Ceramiki Bornholmskiej, ul. Krystalgade 5 w Rønne, stanowiącej oddział Bornholms Museum. Dzisiaj wyroby z granitu, w Rønne z czarnego, są chętnie kupowane przez turystów na Bornholmie, jako użyteczne pamiątki: świeczniki, lampy, małe rzeźby, biżuteria.

W roku 1945, 8-go i 9-tego maja, miasto zostało zbombardowane przez wojsko sowieckie. W ich wyniku zginęło 10 Bornholmczyków i nieznana liczba znajdujących się wówczas na wyspie żołnierzy niemieckich oraz cywilnych uciekinierów z Prus Wschodnich i krajów bałtyckich. Mimo sporych strat materialnych, m.in. dzięki pomocy sąsiadów ze Szwecji, miasto odbudowano (w tym samym okresie zostało zbombardowane, a następnie odbudowane Nexø - drugie co do wielkości miasto Bornholmu).

Do dzisiaj w Rønne można zobaczyć drewniane domki, które zostały mieszkańcom podarowane przez Szwedów. Po formalnym zakończeniu II wojny światowej wojska sowieckie okupowały Bornholm aż do 5. kwietnia 1946 r.

W Bornholms Museum w Rønne, na ul. Sct Mortensgade 29 znajduje się ciekawa wystawa poświęcona okresowi II wojny światowej na wyspie, bombardowaniom sowieckim oraz prawie rocznej okupacji sowieckiej.

Co zwiedzić

w stolicy- Rønne

Dokąd się udać

w okolicy Rønne

Tweet
BORNHOLM


Bornholms Museum

orllo

Nasi Partnerzy

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram