Trasa rowerowa Rønne / Nexø


długość trasy

Długość:
35,2 km

droga asfalt

Asfalt:
35,2 km

trasa szutrowa

Szutrowe:
0 km

suma wjazdów

Wjazdy:
80 m

suma zjazdów

Zjazdy:
80 m

czas przejazdu

Czas:
2 h 5 min

Punkty:

Rønne Nylars Aakirkeby Nexø

 
Rønne Rønne

Trasa rozpoczyna się w Rønne, które jest stolicą wyspy.

Będąc w Rønne trzeba zobaczyć: Rynek, Muzeum Bornholmu (Bornholm Museum - Sct. Mortensgade 29) wraz z jego oddziałami oraz Mały Domek.

Nylars Nylars

Pierwszy przystanek na trasie to miejscowość Nylars, gdzie podziwiać można kolejną z bornholmskich rotund - Nylars Kirke.

Wewnątrz zachowały się malowidła ścienne - pochodzące z połowy XII wieku. Uważa się, że są najstarszymi tego typu malowidłami odkrytymi na Bornholmie.

Aakirkeby Aakirkeby

Aakirkeby - miasto to pełniło dawniej rolę stolicy wyspy. Na zwiedzanie Aakirkeby trzeba przeznaczyć nieco więcej czasu, gdyż jest tu wiele miejsc do obejrzenia, np. otwarte w 2000 r. Centrum Historii Naturalnej - NaturBornholm.

Na rynku można obejrzeć mozaikę w kształcie wyspy, ułożonej ze skał budujących wyspę. W Aakirkeby znajduje się również kościół katolicki pod wezwaniem Różańca Świętego (jeden z dwóch na wyspie). 

Niezwykłe wrażenie robi ogromny Aa kirke - już z daleka widać charakterystyczną, podwójną wieżę kościoła.

Nexø Nexø

Ostatni punkt trasy to Nexø i na pewno wart uwagi jest Park Motyli (Bornholms Sommerfuglepark), gdzie pomiędzy tropikalnymi roślinami fruwają egzotyczne motyle. Całość robi niezwykłe wrażenie.

W Nexø zachowało się kilka budynków z XVIII wieku, np.: budynek "Vangegemmerhuset" na ulicy Rønnevej 1 oraz zabytkowe budynki z XVIII i XIX wieku w centrum miasta.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram