Las Almindingen na Bornholmie

W centrum Bornholmu leży wielka, zielona oaza Almendingen, która jest trzecim co do wielkości duńskim lasem. Almindingen jest „Disneylandem” dla miłośników natury. Można godzinami wędrować po klifach piętrzących się nad sobą. Także miłośnicy ptaków znajdą tu coś dla siebie.

Oczywiście oprócz niespotykanej natury w Almindingen mamy też inne miejsca warte zwiedzenia. Możemy pójść na najwyższy punkt na wyspie -162 metrową Rytterknagten, odwiedzić piękne Kristianshoj Kro, obejrzeć leśniczówki z ich pięknymi ogródkami, pójść na wyścigi konne.

Las Almindingen jest zbiorowiskiem unikatowej flory i fauny bornholmskiej. Rosną tu nie rosnące w pozostałej Danii gatunki anemonów i paproci, a nocami huczą niespotykane gdzie indziej w Skandynawii gatunki sów. Zarośnięte jeziorka leśne są siedzibą gatunku żab, będącego pod ochroną.

Zarys historyczny

Stare "Hojlyngen", czyli wrzosowiska znajdujące się w centralnej części wyspy były kiedyś wykorzystywane jako wspólne pastwisko dla zwierząt z okolicznych gospodarstw. Właścicielem terenów był król. Pod koniec XVII wieku państwo planowało sprzedać Almindingen pod plantacje leśne. Na szczęście zmieniono sposób myślenia i zamiast traktować Bornholm jako źródło drewna postanowiono odtworzyć na tym terenie pierwotny las. Z początkiem XVIII wieku Hans Romer rozpoczął sadzenie lasu i dziś jest to jeden z większych kompleksów leśnych Danii.

Almindingen jest przecięte przez Ekkodalen, najbardziej znaną w kraju dolinę powstałą w rozpadlinie skalnej. Na terenie lasu znajdują się również ruiny Gamleborg - twierdzy obronnej z VIII wieku oraz Lilleborg - zamku królewskiego od XII wieku.

Almindingen posiada również wiele innych osobliwości.

Las Almindingen dzisiaj


Około 200 lat temu teren Almindingen został sztucznie zalesiony, a drzewostan odbudowany. Do dzisiaj jest prawdziwym bogactwem Bornholmu. W lesie tym jest największe skupisko jezior na wyspie, do lasu lepiej się wybrać pieszo i z dużym koszem na grzyby, ponieważ tutaj grzyby się zbiera, nie szuka.

BORNHOLM


Bornholms Museum

orllo

Nasi Partnerzy

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram