Autobusem po Bornholmie

Bornholm dysponuje bardzo dobrze rozbudowaną siecią autobusową. Między głównymi miejscowościami autobusy jeżdżą co godzinę, a w soboty i niedziele rzadziej. Kursy na wyspie obsługuje firma BAT (Bornholms Amts Trafikselskab).

W sezonie letnim BAT organizuje objazdy tematyczne specjalnymi autobusami, którymi można pojechać np. na wycieczkę ekologiczną tzw. zielonym autobusem, by zapoznać się m.in. z systemem recyklingu śmieci na wyspie.

Artisians Bus może nas zabrać na pięciogodzinną wycieczkę, w trakcie której odwiedzimy pracownie przeszło 20 artystów i rzemieślników, m.in. atelier szkła, ceramiki, drewna i warsztaty kaletnicze. W cenie przejazdu lunch (bornholmski wędzony śledź). Wycieczka odbywa się w każdy wtorek w okresie 30 VI–15 IX.

Smakosze lokalnych specjałów powinni rozważyć wycieczkę innym autobusem BAT o nazwie Regional Food Heritage Bus. W trakcie sześciogodzinnego objazdu wyspy odwiedzimy kilku miejscowych producentów wysokojakościowej żywności; w cenie lunch.

Jadąc autobusem Garden Bus, poznamy ogrody i parki wyspy.

Na Bornholmie można skorzystać z taksówki powietrznej obsługującej loty w granicach wyspy (loty wycieczkowe na zamówienie; DanTaxi).

Połączenia z archipelagiem Ertholmene utrzymuje Christiansøfarten/Bornholmekspress (rejsy na Christiansø i Frederiksø). Promy odpływają 1–4 razy dziennie z Gudhjem (50 min).

 

 

Samochodem po Bornholmie:

Na Bornholmie jeśli nie każdy mieszkaniec, to praktycznie każde gospodarstwo domowe dysponuje dziś samochodem, choć wielu wyspiarzy preferuje jednoślady, szczególnie rowery. Nawet po Rønne – m.in. ze względu na jej rozmiary – łatwiej i szybciej jeździ się rowerem.

Z drugiej strony, dysponując samochodem, możemy dość dobrze zwiedzić Bornholm w bardzo krótkim czasie. Paliwo zatankowane na kontynencie powinno wystarczyć na objechanie całej wyspy i dotarcie do większości interesujących miejsc. Jeśli jednak go zabraknie, można skorzystać z bornholmskich stacji benzynowych. Znajdują się one w Rønne oraz w Allinge.

Wynajem aut:

Na Bornholmie obok wypożyczalni rowerów znajdują się również wypożyczalnie samochodów, które stanowią alternatywę dla osób chcących w krótkim czasie i na własną rękę zwiedzić wyspę.

Wynająć można na miejscu lub za pośrednictwem naszej wyszukiwarki, która znajduje się na stronie głównej.

 
Tweet
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram