Allinge- Sandvig

Allinge- Sandvig małe miasteczka na północnym wybrzeżu wyspy Bornholm.

Allinge- Sandvig są to dwa zrośnięte ze sobą miasta położone na północy Bornholmu. Są to dawne osady rybackie, a równocześnie miejscowości turystyczne ze 100-letnią tradycją.

Położone są na nierównym terenie ze skał granitowych. Wybrzeże jest skaliste, z wieloma zatoczkami, z wyjątkiem na północ od Sandvig, gdzie znajduje się piaszczysta plaża z wydmami.

Na początku XIX wieku w pobliżu Allinge zaczęto wydobywać kamień na dużą skalę, co zmieniło rolniczy charakter Allinge na przemysłowy. W 1891 roku Niemiec, baron H. von Ohlendorff, kupił pobliski kamieniołom. Równocześnie zachwycony urokiem okolicy, baron sprowadzał na Bornholm zagranicznych gości, głównie z Niemiec. Byli to pierwsi prawdziwi turyści na Bornholmie.


Historia miast Allinge- Sandvig
Allinge i Sandvig były miasteczkami typowo rybackimi, w średniowieczu w Allinge wybudowano małą przystań rybacką, która z czasem została rozbudowana. Wokół powstałego portu zaczęli osiedlać się pierwsi mieszkańcy.

W XIX wieku w okolicy powstały kamieniołomy, w których wydobywano granit. Działa tam muzeum, w którym można obejrzeć narzędzia służące do wydobywania i obróbki granitu oraz proces wydobywczy. Pod koniec XIX wieku na Bornholm zaczęli przyjeżdżać turyści, a ich głównym celem była północna część wyspy - Allinge i Sandvig.

Wzmożony ruch turystyczny zapoczątkował powstanie w tych miastach wielu hoteli, pensjonatów a także kempingów oraz całej sieci restauracji i kawiarni.

Ruiny zamku Hammershus, strome ściany klifów wpadające do błękitnego morza oraz rozległe wrzosowiska na Hammeren - to tylko kilka atutów tego miejsca.

W lipcu Allinge zmienia się w miasto pełne muzyki jazzowej- trwa wtedy Festival Jazzowy. Kawiarnie, restauracje oraz pokłady stateczków wycieczkowych tętnią muzyką.

Co warto zwiedzić w Allinge- Sandvig
W Allinge znajduje się wiele zabytkowych domów o drewnianej konstrukcji nośnej (mur pruski) oraz innych ciekawych budynków.

Rynek z ratuszem, który powstał w XVII wieku.

Późnogotycki kościół w Allinge pochodzi z 15-tego stulecia. Prawdopodobnie ołtarz w kościele pochodzi z zamku Hammershus.

Atrakcje w Allinge
Wędzarnia w Allinge - jedna z bardziej popularnych i lubianych przez turystów wędzarni na wyspie. Wędzarnia znajduje się nad samym morzem. Można  tu posilić się wędzonym śledziem i wypić lokalne piwo Svanneke Brygghus. W sezonie letnim w wędzarni organizowane są koncerty.

Atrakcje w pobliżu
Hammeren (również Hammerknuden, co oznacza "granit w kształcie młota")  to obszar chroniony i cypel w Danii, w najbardziej wysuniętym na północ punkcie wyspy Bornholm . Obszar obejmuje Hammersø, największe jezioro na wyspie. Spacerując wytyczoną ścieżką obejrzeć można m.in. Hammerode Fyr- latarnię morską wybudowaną w 1895 roku, kolejną latarnię - Hammer Fyr (wybudowana w 1872 roku), ruiny świątyni Salomons Kapel- wzniesiono ją w XIV wieku.

Hamershus- są to największe ruiny zamku w Europie Północnej. Najpopularniejsza atrakcja na Bornholmie - miejsce, w którym można rozpalić wyobraźnię i ożywić historię Bornholmu.


 

Tweet
BORNHOLM


Bornholms Museum

orllo

Nasi Partnerzy

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram