Rowerem na Bornholmie

Bornholm to - przepis na udane wakacje!

Bornholm jest stosunkowo małą wyspą, ale ma w sobie wszystko – ciszę, spokój, ciekawą architekturę oraz piękne widoki. Wspaniałe trasy rowerowe prowadzą przez łagodne pagórki i piaszczyste plaże aż do surowej i dzikiej północnej części wyspy.

Wyspa to raj dla rowerzystów, gdzie ponad 200 km oznakowanych ścieżek rowerowych zapewnia nie tylko bliższe poznanie wyspy, ale i solidną porcję ruchu. Krzyżują się i biegną wokół wyspy, w większości z dala od jakiegokolwiek ruchu. W ciągu tygodnia można spokojnie objechać całą wyspę.

Polecany jest postój codziennie w innym miejscu. Dlatego przypływając promem z Polski, najlepiej jest zabrać tylko rower, namiot i niewielki dobytek w sakwach. Bornholm nie jest do końca płaski, a w połączeniu z wyspiarskim wiatrem nadbagaż może być uciążliwy.

Wyspa jest różnorodna i warto poznać jej zakątki. Zachodnie ścieżki wznoszą się do ruin zamku Hammershus i skalistych, granitowych klifów, przecinają środek wyspy wśród żółtych rzepakowych pól aż do przepięknych, piaszczystych plaż na południu. Trasy między miasteczkami nie są długie, polecamy powolne przemierzanie ich i zaglądanie w każdy zakątek.

Rowery na Bornholmie zostawia się bez zabezpieczeń. Podobnie robią mieszkańcy wyspy, którzy nie zamykają samochodów, mają pootwierane okna w nieogrodzonych domach, stawiają przy ulicach kramiki z owocami i warzywami, przy których jest tylko pojemnik na zapłatę. Wszyscy liczą na uczciwość i poza drobnymi wyjątkami, to się tutaj sprawdza.

Jazda po wyspie rowerem to czysta przyjemność - pięknie przygotowane trasy i wysoka kultura kierowców sprawia, że nie ma mowy o stresie podczas wycieczek. Duńczykom się nigdzie nie spieszy, nikt nikogo nie pogania, a rowerów jest tu więcej niż samochodów.

Jedna z najpopularniejszych tras ciągnie się wzdłuż całego brzegu wyspy. Mimo, że ma aż 105 km długości to wprawni rowerzyści pokonać ją mogą nawet w jeden dzień. Rower stanowi także najlepszy środek transportu do zwiedzania wyspy. Ścieżkami rowerowymi można dotrzeć niemal wszędzie. Stopień trudności szlaków rowerowych jest zróżnicowany, jednak większość z nich nie powinna przysporzyć problemów nawet początkującym amatorom dwóch kółek. W północnej części wyspy można napotkać strome podjazdy (np. trasa Rønne-Allinge), natomiast obszary południowe to w większości tereny płaskie.

Trasy rowerowe na Bornholmie

Na sieć bornholmskich dróg rowerowych składają się:

obwodnica wyspy - droga rowerowa nr 10 oraz drogi regionalne 21, 22, 23, 24, 25, 26.

Całość jest dobrze oznakowana za pomocą zielonych tablic, które ustawione są na skrzyżowaniach i w innych wybranych miejscach tras rowerowych. Ciemnozielone tablice z napisem Cykelvej, z odpowiednią numeracją drogi rowerowej, informują rowerzystę o kierunku i odległości do najbliższej miejscowości.

Łączna długość tras rowerowych na Bornholmie to ok. 235 km, obwodnica wyspy to długość ok. 105 km. Skrajne punkty z północy na południe są oddalone o 40 km, natomiast ze wschodu na zachód odległość to 30 km. Szlaki częściowo idą ładnymi asfaltowymi drogami rowerowymi, czasem są to wydzielone pasy na jezdni, a czasami drogi przez las. Zdarzają się też miękkie szutrówki.

Na Bornholmie można biwakować, a nawet spać zupełnie za darmo

Rowerzyści z własnym namiotem mogą wybierać z kilkunastu świetnie przygotowanych płatnych pól namiotowych. Takich ze wszystkim: basenami, saunami, siłowniami, placami zabaw dla dzieci.

Ale jest też inna alternatywa - są gospodarze, którzy udostępniają swoje podwórka, łąki czy kawałki lasu biwakowiczom – można tam rozbić namiot, skorzystać z prowizorycznej łazienki, a po wszystkim wrzucić ustaloną stawkę do przysłowiowego słoika, miejsca te nazywają się lejrplads.

Na całej wyspie jest też kilkanaście miejsc zwanych shelterami, w których można spać zupełnie za darmo. Warunkiem jest to, że będziemy tam nocować tylko jedną noc, nie rozbijemy wielkiego obozowiska i dokładnie po sobie posprzątamy – duńska nazwa - fri overnatning, primitiv overnatning. 

Uwaga biwakowanie „na dziko” jest zabronione!

 

Główne Trasy Rowerowe na Bornholmie

 

Na wyspie jest wiele wypożyczalni rowerów (Cykeludlejning), również na niektórych kempingach można wypożyczyć rower.

Ceny wypożyczenia rowerów są wszędzie podobne:

Rower górski

-1 dzień - ok. 85 DKK

-4 dni - ok. 270 DKK

-tydzień - ok. 330 DKK

Rower miejski

-1 dzień - ok. 80 DKK

-4 dni - ok. 220 DKK

-tydzień - ok. 250 DKK

Adresy wypożyczalni rowerów

 

rower

Nexø Cykelcenter

Åsen 18

Nexø

rowerem na Bornholm

Bornholms Cykeludlejning

Ndr. Kystvej 5

Rønne

rowerem na Bornholmie

Cykel - Center

Søndregade 7

Rønne

wypożyczalnia rowerów

Aakirkeby Cykler

Storegade 21

Aakirkeby

adresy wypożyczalni rowerów

Boss Cykler

Kannikegårdsvej 10

Balka

rower

Boss Cykler

Søndregade 12

Svaneke

wypożyczalnia

Gudhjem Cykeludlejning

Malkestien 17

Gudhjem

serwis naprawy rowerów

Hasle Cykler

Storegade 3

Hasle

naprawa rowerów

Sandvig Cykeludlejning

Strandvejen 121

Sandvig

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram