Ścieżka piesza Vang - Allinge

długość trasy

Długość:
8,75 km

suma wjazdów

Wejścia:
70 m

suma zjazdów

Zejścia:
80 m

czas przejazdu

Czas:
2 h 21 min

Opis trasy

 

Ścieżka piesza rozpoczyna się w uroczym porcie w Vang. Port ten jest z pewnością wart odwiedzenia z powodu swojej spokojnej atmosfery, wspaniałych widoków, wyśmienitych restauracji oraz szlaków, które prowadzą z wioski do rezerwatów Slotslyngen i Ringebakker.

Podążając zachodnim wybrzeżem Bornholmu na północ docieramy do Pissebækken – rezerwatu przyrody w południowo – zachodniej części stoków przy ruinach zamku Hammershus, z trzecim najwyższym wodospadem w Danii, który ma jedne z najczystszych wód na wyspie.

Kolejny etap to rezerwat przyrody Slotslyngen (wrzosowisk zamkowych) obejmujący obszar od Mølledalen pod ruinami zamku Hammershus i na południe do Vang. Różne szlaki i ścieżki dają możliwość odkrywania tej dzikiej i fascynującej przyrody, oferując zarówno lasy, jak i wrzosowiska górskie.

Kolejny przystanek to Hammershus - ruiny jednego z największych średniowiecznych zamków Północnej Europy. Zamek położony na skalistym wzniesieniu i dobrze widoczny od strony morza, od czasów średniowiecza stanowi punkt orientacyjny Bornholmu.

Następny punkt trasy to jezioro Hammersø - wydłużone jezioro uważane jest za największe jezioro na Bornholmie. Położone jest niedaleko wybrzeża Morza Bałtyckiego na północy Bornholmu, pomiędzy wzniesieniami Langebjerg i granitowymi skałami Hammeren i ma prawie 700 m długości i szerokość około 150 m.

Plaża w Sandvig – to kolejne miejsce, gdzie warto się zatrzymać i odpocząć po przebytej kilku kilometrowej wyprawie. Teren wokół tego miejsca leży na twardym granicie, ale malownicza plaża jest pełna drobnego i czystego piasku. Szeroką zatokę chronią pobliskie skały Hammerknuden. Plaża Sandvig jest płaska, łagodnie schodząca w dół do morza i jest idealna dla rodzin z dziećmi. W ostatnich latach na plaży Sandvig zbudowano toalety i nowoczesne molo kąpielowe.

Udając się w stronę Allinge trzeba zobaczyć największe w Danii skupisko rytów skalnych - Madsebakke, pochodzących z późniejszej części epoki brązu lub inaczej mówiąc liczących sobie ponad 2.500 lat. Nie wykonano ich wszystkich w tym samym czasie, prawdopodobnie różnica między najstarszymi i najmłodszymi rytami wynosi 400 lat.

Domen – to następny punkt trasy pieszej, budynek, który ma bardzo nietypowy kształt - wygląda jak otwierająca się kula. Konstrukcja wygląda niesamowicie na tle nieba i błękitu morza. Drewniany szkielet zbudowano z drewna daglezji oraz z różnych rodzajów drewna, pozyskanych w drodze recyklingu. Kopuła ma 212 m2 i 8 m wysokości.

Udając się w kierunku miasteczka Allinge dojrzymy jedną z bardziej popularnych i lubianych przez turystów wędzarni na wyspie Bornholm, w której warto się zatrzymać i spróbować rybnych specjałów bornholmskiej kuchni.

Po obfitym posiłku trasę kończymy w porcie w Allinge, podziwiając cumujące tutaj jachty i łódki.

Nawierzchnia trasy

 

Naturalne: 268 m | Nieutwardzona: 4,39 km | Żwir: 146 m | Betonowa: 1,04 km | Asfalt: 1,51 km | Nieznany: 1,41 km

Punkty na trasie:

Port w Vang | Pissebækken | Slotslyngen | Hammershus | Hammersø | Plaża w Sandvig | Madsebakke | Domen | Wędzarnia w Allinge | Port w Allinge

 
Port w Vang Port w Vang

Port ten jest z pewnością wart odwiedzenia z powodu swojej spokojnej atmosfery, wspaniałych widoków, wyśmienitych restauracji oraz szlaków, które prowadzą z wioski do rezerwatów Slotslyngen i Ringebakker.

 

Pissebækken Pissebækken

Pissebækken – rezerwat przyrody w południowo – zachodniej części stoków przy ruinach zamku Hammershus z trzecim najwyższym wodospadem w Danii, który ma jedne z najczystszych wód na wyspie.

Slotslyngen Slotslyngen

Slotslyngen (wrzosowisko zamkowe) zostało nazwane na cześć zamku Hammershus, jest dużym i bardzo zróżnicowanym obszarem przyrodniczym.

Hammershus Hammershus

Hammershus to ruiny jednego z największych średniowiecznych zamków Północnej Europy. Zamek położony na skalistym wzniesieniu i dobrze widoczny od strony morza, od czasów średniowiecza stanowi punkt orientacyjny Bornholmu.

Hammersø Hammersø

Wydłużone jezioro jest uważane za największe jezioro na Bornholmie. Położone jest niedaleko wybrzeża Morza Bałtyckiego na północy Bornholmu, pomiędzy wzniesieniami Langebjerg i granitowymi skałami Hammeren i ma prawie 700 m długości i szerokość około 150 m.

Plaża w Sandvig Plaża w Sandvig

Plaża Sandvig jest płaska, łagodnie schodząca w dół do morza i jest idealna dla rodzin z dziećmi. W ostatnich latach na plaży Sandvig zbudowano toalety i nowoczesne molo kąpielowe.

Madsebakke Madsebakke

Największe w Danii skupisko rytów skalnych znajduje się nieco na północ od Allinge w północnej części Bornholmu. Ryty pochodzą z późniejszej części epoki brązu lub inaczej mówiąc liczą sobie ponad 2.500 lat.

Domen Domen

to budynek, który ma bardzo nietypowy kształt - wygląda jak otwierająca się kula. Konstrukcja wygląda niesamowicie na tle nieba i błękitu morza. Drewniany szkielet zbudowano z drewna daglezji oraz z różnych rodzajów drewna, pozyskanych w drodze recyklingu. Kopuła ma 212 m2 i 8 m wysokości.

Wędzarnia w Allinge Wędzarnia w Allinge

jedna z bardziej popularnych i lubianych przez turystów wędzarni na wyspie. Na północ od portu z daleka widać żółty komin Allinge Røgeri. Wędzarnia znajduje się nad samym morzem. Można tu posilić się wędzonym śledziem i wypić lokalne piwo Svanneke Brygghus.

Port w Allinge Port w Allinge

Malownicze porty Allinge - Sandvig położone są na północno – wschodnim krańcu wyspy Bornholm. Te dwa, niegdyś osobne miasteczka rozrastając się stworzyły wspólnotę Allinge - Sandvig. Oba te miasta mają swoje porty.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram