Ścieżka piesza Hasle - Vang

długość trasy

Długość:
7,80 km

suma wjazdów

Wejścia:
60 m

suma zjazdów

Zejścia:
50 m

czas przejazdu

Czas:
2 h 30 min

Opis trasy

 

Ścieżka piesza zaczyna się w porcie w Hasle.

Za Hasle rozpoczyna się najpiękniejszy odcinek trasy pieszej, szlak prowadzi bowiem tuż nad morzem do maleńkich miejscowości Helligpeder i Teglkås.

Dalej na północ, docieramy do Jons Kapel, urwiska skalnego, które zostało objęte ochroną przyrody w 1907 roku. Na północ od Jons Kapel znajduje się stroma ściana o wysokości 41 metrów - Hvidkleven lub „Biały Klif”, gdzie przy silnych wiatrach powstają wysokie fale w postaci białej piany.

W rezerwacie Ringebakker znajduje się wiele opuszczonych kamieniołomów oraz most artysty Petera Bonnéna, zawieszony nad wąwozem w kamieniołomie.

Młyn Vang to jedyny zachowany na Bornholmie młyn wodny z podsiębiernym kołem wodnym.

Koniec ścieżki to port w Vang.

Nawierzchnia trasy

 

Nieutwardzona: 2,33 km | Żwir: 1,31 km | Betonowa: 169 m | Asfalt: 3,38 km | Nieznany: 630 m

Punkty na trasie:

Port w Hasle | Port w Helligpeder | Port w Teglkås | Jons Kapel | Hvidkleven | Rezerwat Ringebakker | Młyn Vang | Port w Vang

 
Port w Hasle Port w Hasle

Hasle ma stosunkowo duży port, który potrzebny był w czasie, gdy transportowano węgiel brunatny i cegłę. Znajduje się też tutaj przystań żeglarska. W okolicy znajdują się hotele, restauracje, domy letniskowe i obiekty kempingowe.

 

Port w Helligpeder Port w Helligpeder

Mała osada rybacka, położona ok. 3 km na północ od Hasle. Ze względu na specyficzny klimat powinna być jednym z najważniejszych miejsc wartych odwiedzenia dla każdego turysty. Przydomowe wędzarnie w Helligpeder są prawdopodobnie najstarsze na wyspie.

Port w Teglkås Port w Teglkås

Kolejna mała osada rybacka, położona ok. 3 km na północ od Hasle.

Jons Kapel Jons Kapel

Jons Kapel („Kaplica Jana”) to urwisko skalne w Danii na zachodnim wybrzeżu Bornholmu, około 7 kilometrów na północ od Hasle.

Hvidkleven Hvidkleven

Stroma ściana o wysokości 41 metrów - Hvidkleven lub „Biały Klif”, gdzie przy silnych wiatrach powstają wysokie fale w postaci białej piany

Rezerwat Ringebakker Rezerwat Ringebakker

W rezerwacie Ringebakker znajduje się wiele opuszczonych kamieniołomów oraz most artysty Petera Bonnéna, zawieszony nad wąwozem w kamieniołomie.

Młyn Vang Młyn Vang

Młyn pomimo 200 lat - został zbudowany w 1811 r. - przetrwał do czasów obecnych, przez ostatnie ponad 100 lat nie jest używany do swoich celów.

Port w Vang Port w Vang

Port ten jest z pewnością wart odwiedzenia z powodu swojej spokojnej atmosfery, wspaniałych widoków, wyśmienitych restauracji oraz szlaków, które prowadzą z wioski do rezerwatów Slotslyngen i Ringebakker.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram