Christiansø

Ertholmene

archipelag w pobliżu duńskiej wyspy Bornholm

Wyspy Christiansø, Frederiksø i Græsholm, wraz z kilkoma innymi małymi wyspami, tworzą archipelag na północny wschód od duńskiej wyspy Bornholm . Wyspy nazywane są Ertholmene (nazwa prawdopodobnie pochodzi od duńskiego słowa ært = groch).

Na dwóch większych wyspach Christiansø i Frederiksø mieszka prawie 100 osób w domach dawnej fortecy.

Niezamieszkany Græsholm jest ostoją ptaków.

archipelag Ertholmene
Christianso
Frederikso
historia Ertholmene
Ertholmene

Historia wysp

Ertholmene nie należą oficjalnie do Bornholmu, ale są jedynym obszarem w Danii podlegającym bezpośrednio Ministerstwu Obrony, którego administrator (gubernator wyspy) mieszka na wyspie.

Wyspy mają długą historię, ponieważ choć są małe, miały ważne znaczenie militarne w historii Danii.

W 1684 r. zbudowano na polecenie króla duńskiego twierdzę, która służyła do 1855 r. jako baza morska i więzienie.

W 1810 r., z 829 mieszkańcami - żołnierzami i ich rodzinami - policzono najwyższą populację wysp.

Podczas drugiej wojny światowej Ertholmene, podobnie jak reszta Danii, był okupowany przez niemiecki Wehrmacht.

CHRISTIANSØ i FREDERIKSØ

Liczba stałych mieszkańców wynosi około 100 osób. Zamieszkane są tylko dwie wyspy: Christiansø i Frederiksø, połączone 30-metrowym mostem zwodzonym, przerzuconym przez cieśninę, która stanowi zarazem znakomity port naturalny. Poruszanie się samochodem po wyspach nie jest możliwe. Zabudowa koncentruje się na dwóch zamieszkanych wyspach wokół portu.

Podstawowym zajęciem ludności jest rybołówstwo. Łowiska leżą tuż u brzegów, a flota rybacka ma tu swój port macierzysty. Na Frederiksø znajdują się dwa zakłady produkcyjne, wyrabiające i sprzedające śledzie marynowane oraz korzenne. W lecie mieszkańcy wysp zajmują się również obsługą ruchu turystycznego. Część mieszkańców jest też pracownikami administracyjnymi, których zadaniem jest utrzymanie wysp i ich zabytków w niezmienionym stanie.

Na wyspach nie ma źródeł wody słodkiej. Dostępna jest jedynie deszczówka, która zbiera się w starych wyrobiskach po kamieniołomach. Aby ograniczyć zużycie wody pitnej, w toaletach stosuje się wodę morską.

Dzieci pobierają naukę w szkole na Christiansø do VII klasy szkoły podstawowej. Potem przenoszą się do szkół z internatem w Danii. Na Christiansø jest wodociąg, mała elektrownia oraz biblioteka zaopatrzona w najnowsze książki i czasopisma. Nabożeństwa w miejscowym kościółku luterańskim odbywają się co drugą niedzielę, gdyż pastor dzieli swoje obowiązki między kościołem na Bornholmie a Christiansø.

Bornholm Christianso
Bornholm Frederikso
wyspa Christianso
wyspa Graesholmen

GRAESHOLMEN

W odróżnieniu od Christiansø i Frederiksø wysepka Graesholmen nigdy nie była zamieszkana. Kiedy w 1684 r. wśród mężczyzn pracujących przy budowie fortecy szerzyła się dżuma, zmarłych chowano na Cmentarzu Zadżumionych na Graesholmen.

Dziś Graesholmen jest rezerwatem ornitologicznym, mają tu swoje lęgowiska alki i nurzyki - jest to jedyne takie miejsce w Danii. W rezerwacie ptaków, Greensholm, ok. 10 000 par srebrnych mew i alk zamieszkuje to jedyne miejsce w Danii. Wiosną i jesienią miliony małych ptaków migrują przez Morze Bałtyckie do obszarów lęgowych na północy, natomiast duże ilości ptaków wędrownych szukają jedzenia i odpoczynku na Christiansø przed dalszą podróżą.

Wyspa jest zamknięta dla zwiedzających.

Tweet
BORNHOLM


Bornholms Museum

orllo

Nasi Partnerzy

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram