dolina Dondalen
 

Døndalen znajduje się na Bornholmie, kilka kilometrów na północ od Gudhjem. Powierzchnia- 37 ha.

Dolina jest jednym z wielu pęknięć w granicie Bornholmskim. Kombinacja bujnego lasu, stromych skał i najwyższego w Danii wodospadu, czyni Dondalen popularnym celem wędrówek. W Dondalen rośnie ponad 300 różnych gatunków roślin. Niektóre z nich są bardzo rzadkie w Danii.

Wczesną wiosną unosi się w powietrzu charakterystyczny zapach czosnku niedźwiedziego. Bogata w wapno glina naniesiona przez lądolód pod koniec epoki lodowcowej to jedna z kilku przyczyn bujności i różnorodności gatunkowej lasu, który jest siedliskiem wielu gatunków zwierząt. Gatunkiem lasotwórczym charakterystycznym dla Bornholmu, a zwłaszcza dla Dondalen jest grab.

Dondalen zarządza Duński Fundusz Ochrony Przyrody. Obszar podlega ochronie ze względu na wyjątkową różnorodność biologiczną.

wodospad w dolinie Dondalen

Największy wodospad w Danii

Do wodospadu Dondalen możemy dotrzeć pieszo, to tylko 2 km tam i z powrotem, zajmuje to około godziny. Trasa prowadzi po szerokich, dobrze zbudowanych drogach leśnych, dlatego też skorzystać z tej atrakcji mogą osoby na wózkach inwalidzkich oraz matki z małymi dziećmi.

wodospad Dondalen

Krajobraz Dondalen

W połowie doliny Døndaleåen wodospad spada około 20 metrów w dół i jest największym wodospadem w Danii. Północno-zachodnia strona Døndalens wznosi się na 20-metrowej skalnej ścianie, zakończonej punktem widokowym Amtmandsstenen. Stąd można spojrzeć ponad koronami drzew na Bałtyk w kierunku Christiansø.

BORNHOLM


Bornholms Museum

orllo

Nasi Partnerzy

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram