Ścieżka piesza Allinge - Tejn

długość trasy

Długość:
4,93 km

suma wjazdów

Wejścia:
10 m

suma zjazdów

Zejścia:
10 m

czas przejazdu

Czas:
1 h 46 min

Opis trasy

 

Ścieżka piesza rozpoczyna się w porcie w Allinge - typowym bornholmskim porcie, powstałym w wyniku wysadzenia skał, których fragmenty zostały następnie wykorzystane do wzniesienia budowli portowych. Port znajduje się w centrum miasta i tętni życiem, a w pobliżu znajdują się sklepy i restauracje usytuowane bezpośrednio przy kei.

Wędzarnia Nordbornholms, która znajduje się w Allinge, bezpośrednio na klifie ma długą tradycję sięgająca 1898 r. Przyjemnie jest usiąść wieczorem w restauracji i delektować się zachodem słońca z widokiem na Morze Bałtyckie. Mały czarny Fiat 500 to znak rozpoznawczy wędzarni - w porcie Allinge pokazuje gościom drogę.

Kolejny etap to plaża Naes w południowej części Allinge, która jest uroczą małą plażą z płytką wodą. Plaża Næs ma betonowy most z drabiną i jest idealna dla dzieci. W pobliżu znajdują się liczne pensjonaty, restauracje i sklepy. Stąd prowadzi malownicza nadmorska ścieżka w kierunku Sandkås.

Æggehønen - to granitowy kamień skalny należący do młodszych skał skalnych na Bornholmie w wieku około 1,4 miliarda lat. Nazywany jest małą kurą siedzącą na dużym jajku, znajduje się poniżej okazałego białego domku w pobliżu szlaku.

Następnie dochodzimy do plaży Sandkas - małej piaszczystej plaży na skalistym wybrzeżu, gdzie miłośnicy biwakowania mogą tutaj spędzić noc obok plaży.

Szlak pieszy kończymy w porcie w Tejn, trzecim co do wielkości porcie rybackim na wyspie Bornholm, wraz z fabryką ryb, wytwórnią lodu i stocznią. Obszar wokół portu opowiada historie z czasów, gdy rybołówstwo miało największe znaczenie dla tego miejsca i wyspy. Ze względu na bliskość dobrych łowisk na Morzu Bałtyckim i dobrą infrastrukturę rybacką, Tejn jest szczególną atrakcją dla turystów wędkarskich. Trolling Master Bornholm, który odbywa się każdej wiosny, przyciąga tysiące wędkarzy do Tejn.

Nawierzchnia trasy

 

Nieutwardzona: 364 m | Żwir: 452 m | Betonowa: 627 m | Asfalt: 753 m | Nieznany: 2,75 km

Punkty na trasie:

Port w Allinge | Wędzarnia Nordbornholms | Plaża Naes | Æggehønen | Plaża Sandkas | Port Tejn

 
Port w Allinge Port w Allinge

Port ten jest z pewnością wart odwiedzenia z powodu swojej spokojnej atmosfery, wspaniałych widoków, wyśmienitych restauracji oraz szlaków, które prowadzą z wioski do rezerwatów Slotslyngen i Ringebakker.

 

Wędzarnia Nordbornholms Wędzarnia Nordbornholms

Pissebækken – rezerwat przyrody w południowo – zachodniej części stoków przy ruinach zamku Hammershus z trzecim najwyższym wodospadem w Danii, który ma jedne z najczystszych wód na wyspie.

Plaża Naes Plaża Naes

Slotslyngen (wrzosowisko zamkowe) zostało nazwane na cześć zamku Hammershus, jest dużym i bardzo zróżnicowanym obszarem przyrodniczym.

Æggehønen Æggehønen

Hammershus to ruiny jednego z największych średniowiecznych zamków Północnej Europy. Zamek położony na skalistym wzniesieniu i dobrze widoczny od strony morza, od czasów średniowiecza stanowi punkt orientacyjny Bornholmu.

Plaża Sandkas Plaża Sandkas

Wydłużone jezioro jest uważane za największe jezioro na Bornholmie. Położone jest niedaleko wybrzeża Morza Bałtyckiego na północy Bornholmu, pomiędzy wzniesieniami Langebjerg i granitowymi skałami Hammeren i ma prawie 700 m długości i szerokość około 150 m.

Port Tejn Port Tejn

Największe w Danii skupisko rytów skalnych znajduje się nieco na północ od Allinge w północnej części Bornholmu. Ryty pochodzą z późniejszej części epoki brązu lub inaczej mówiąc liczą sobie ponad 2.500 lat.

BORNHOLM


Bornholms Museum

orllo

Nasi Partnerzy

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram