Kamień Skalny- Rokkestenen na Bornholmie
.
Kamień skalny jest ciężkim blokiem ważącym ok. 35 ton, który przybył na Bornholm ze Szwecji podczas ostatniej epoki lodowcowej. Znajduje się w Paradise Hills. Chociaż nazywane jest Rock Rock, nie może jednak sam dłużej trząść się.

Kamień skalny mierzy ok. 4 x 3 x 2 metry i jest obecnie. jedynym kamieniem skalnym na Bornhlmie, który w rzeczywistości może się kołysać.Tylko znając właściwą metodę można nim poruszyć. Na Bornholmie znajduje się 175 nazwanych bloków skalnych, ale ten kamień jest największy.

Historia Rokkestenen

Kamień jest jedną z kilku skał na wyspie; inne znajdują się w Almindingen i Rutsker Højlyng. Podczas epoki lodowcowej bloki zostały wyłamane z podłoża skalnego i pozostawione podczas cofania się lodowca, a miało to miejsce ok. 12 000 lat temu.

Kamień skalny w Almindingen


W dużym lesie Bornholm- Almindingen znajduje się inny duży kamień skalny na Bornholmie. Kamień skalny w Almindingen - na północ od Lilleborg - jest również jednym z wielkich bloków turystycznych, które pozostawiła lądowa pokrywa lodowa ok. 10 000 lat temu. Według legendy kamień spoczywa na diamencie, dlatego może się kołysać. Jednak diament musiał być chyba usunięty, ponieważ nie można już nim wstrząsnąć. Kamień skalny w Almindingen waży ok. 7 ton.

Kamień skalny w Rutsker Højlyng


Rutsker Højlyng oferuje kilka dużych bloków spacerowych, ale skała skalna jest najlepiej znana z wagą ok. 20 ton.

BORNHOLM


Bornholms Museum

orllo

Nasi Partnerzy

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram