Jezioro Opalsoen na Bornholmie
.
Jezioro Opalowe, które leży między wysokimi, stromymi zboczami obok Hammersø, jest reliktem z czasów, gdy wydobycie granitu było doskonałym źródłem dochodów i pracy na Bornholmie.

Jezioro Opalowe, Jezioro Kryształowe i Syberia należą do najstarszych kamieniołomów na wyspie.

Zanim pojawiło się  Jezioro Opalowe, znajdował się tam wielki skalisty klif z trawą. W 1872 r. w brzegi Bornholmu uderzył sztorm, w skutek czego zostały zniszczone dwa porty- Allinge i Sandvig. Jako rekompensatę za straty, Allinge-Sandvig zostały przyłączone do cypla Hammer. Chodziło o to, aby gmina wynajmowała tereny do wypasu bydła hodowlanego, uzyskując w ten sposób dochód. Ale gmina sprzedała teren niemieckiemu hurtownikowi Martens za 16 000. Pieniądze zostały wydane na remont portu Allinge. Wtedy hurtownik Martens zaczął wydobywać granit. W 1891 r. sprzedał jednak Hammerknuden swojemu szwagrowi, H. Ohlendorffowi.

Historia Jeziora Opalowego

Kiedy zaczęło się wydobycie granitu, jeden z nich zaczął czerpać granit z dala od skały, a następnie przez skałę. Zniszczył w ten sposób granit na podłogach o długości 22 m. Tak więc, jak głęboko jest naprawdę dziura, nie można w tej chwili znaleźć na to odpowiedzi, ale ponieważ Opalowe Jezioro oferuje możliwość zejścia, stwierdza się, że znajduje się to na głębokości 43 m.

Głębokość jeziora, która wynosi ok. 10 m, jak również odległość od krawędzi do lustra wody, w sumie może dać całkowitą głębokość pęknięcia 70 m.

Opowieść mówi, że kiedy zakończono wydobycie w Opalowym Jeziorze, pozostawiono dużą koparkę na dnie szczeliny, ponieważ generalnie nie była już nic warta, a woda już zaczęła przenikać. Ta maszyna najprawdopodobniej wciąż znajduje się na dnie. Jednak twierdzenie to nie nie zostało potwierdzone.

Atrakcje na Jeziorze Opalowym


Podobnie jak Hammersø, Jezioro Opalowe jest również wykorzystywane jako lodowisko. Latem jest tam dużo atrakcji - zjazdy, wspinaczka, skoki, kolejka linowa, która kończy się w jeziorze zimnej wody oraz wiele innych aktywności fizycznych.

Wkoło jezior znajdują się dobrze oznakowane ścieżki, które biegną wokół całego Hammerknuden, gdzie można zobaczyć kilka pozostałości po wydobywaniu kamienia, latarnię Hammer i kaplicę Salomona.

Duża część Hammerknuden jest ogrodzona, ponieważ wiele owiec i kóz jest wypasanych na tym obszarze. Drzwi w ogrodzeniu umożliwiają ludziom wchodzenie i wychodzenie. Strome klify są wykorzystywane przez niektóre ptaki do ich gniazdowania. W ostatnich latach na skałach zatrzymało się kilka sokołów wędrownych i dlatego w sezonie lęgowym teren ten jest zamknięty, aby zapewnić ptakom spokój.

Jezioro Kryształowe


Krystalsøen to kolejny z dawnych kamieniołomów, który znajduje się nad jeziorem Opal. To jezioro nie jest tak wielkie ani głębokie. W tym miejscu wydobycie odbywało się ręcznie. Otwory wykonano za pomocą wiertarki i dwóch mężczyzn z dużymi młotami.

Pozostałością po wydobyciu jest dziś piękne jezioro, które z biegiem czasu było wypełniło się wodą deszczową.

Jezioro Syberia


Syberia jest trzecim z wyłomów i znajduje się na szczycie klifu, blisko starego stawu. To było najgorsze miejsce, w którym kamieniarze mogli pracować. Tutaj praca była również wykonywana ręcznie, ale ponieważ kamieniołom znajduje się na otwartej przestrzeni, to zawsze tutaj wieje. Jesienią i zimą, gryzący mróz przechodzi przez szpik i nogi, dlatego jezioro to otrzymało imię Syberia.

Syberia jest dziś również pięknym małym jeziorem, które z czasem wypełniło się wodą deszczową. Dziś obszar ten jest również miejscem, które raczej unika się jesienią i zimą, właśnie z powodu zimna.

BORNHOLM


Bornholms Museum

orllo

Nasi Partnerzy

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram