Kaplica Jona- Jons Kapel

Kaplica Jona na Bornholmie

KAPLICA JONA NA BORNHOLMIE.

Ok 7 kilometrów od Hasle na północ znajduje się Kaplica Jona, na ponad 40 metrowej skale, gdzie utworzono specjalne schodki. Droga dojścia to kilkaset metrów przez pole, następnie wchodzi się do lasu i po strzałkach na kamieniach dociera do stromych schodów w dół. Kaplica Jona jest jaskinią - zwaną także suchym piecem - w wolno stojącej skale Jons Church.

 

Jons Kapel wynurzyła się po uderzeniu fali w skałę.

Historia Kaplicy Jona

Kaplica Jona została zbudowana na początku XIV wieku

Kaplica Jona została zbudowana na początku XIV wieku, prawdopodobnie na sugestię Arcybiskupa z Lund. Przed 1325 r. wzniesiono mały, prostokątny kościół z ciosanego kamienia polnego. Niewielki kościół służył jako miejsce kultu dla sprzedawców, a zwłaszcza dla rybaków, którzy rozpoczęli w regionie Morza Bałtyckiego połów w dużych ilościach śledzia.

 

W pobliżu kaplicy, na północnym zachodzie, znajdowała się studnia uważana za świętą, z której zachowały się kamienne szczątki. Po zakończeniu połowów osadnictwo zostało porzucone, a kaplica popadła w ruinę. W sumie kaplica była używana przez około trzysta lat.

 

Uważa się, że mniejszy dzwon kościoła w Allinge pochodzi z kaplicy Salomona. Ruiny kościoła znajdują się na szlaku turystycznym wokół Hammeren i są obecnie często odwiedzane przez turystów. Pozostałości kościoła to zabytkowe budynki .

Legenda Jons Kapel

Według legendy nazwa Jons Kapel wzięła się od mnicha
 

Według legendy nazwa Jons Kapel wzięła się od mnicha, pustelnika, iryjskiego księdza Jona wysłanego na Bornholm, aby nieść chrześcijaństwo dla wyspiarzy.

 

Osiedlił się on w jaskini znanej dzisiaj jako "Kościół Jonów". Bornholmczycy byli ciekawi, kim jest ten Jon, dlatego udali się na jego powitanie. Jon zaprosił Bornholmczyków i opowiedział im historie z Biblii. Bornholmczycy polubili to, co usłyszeli i wkrótce przybyło ich dużo więcej.

 

W końcu było ich tak wielu, że w małej jaskini zrobiło się za mało miejsca, więc wyszli na zewnątrz, aby każdy mógł usłyszeć Jona. Zaczął głosić kazania z kamienia przed Kaplicą Jona, który wygląda jak ambona. Dziś prowadzi do niej 108 malowniczych kamiennych schodków ciągnących się przy krawędzi skały. W pobliżu skały znajdują się także trzy niewielkie groty w których miał mieszkać mnich. Każda z nich spełniała osobną funkcję- sypialni, jadalni i piwnicy.

Obszary naturalne


Newsletter
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Facebook