Dolina Echa- Ekkodalen

Dolina Echa- Ekkodalen

Dolina Echa- Ekkodalen- Ściana Echa

Ekkodalen (dolina Echa) na Bornholmie to najdłuższa dolina w Danii. Rozciąga się na długości 12 km od Vallensgård Mose przez Almindingen , Flæskedal , Kløvedal i Kelseådal do Saltuna na północno-wschodnim wybrzeżu Bornholmu.

Zarys historyczny

Almindingen jest przecięte przez Ekkodalen

Ekkodalen, a także inne doliny na Bornholmie w wyniku wielkich napięć tektonicznych. Skorupa ziemska pękła i powstały głębokie doliny. Deszcz i woda wypłukiwały osady i zaczęły tworzyć widoczne pionowe ściany skalne. Ekkodalen rozprzestrzenił się średnio na 60 metrów. Prawie pionowe ściany skalne osiągają wysokość około 20 metrów i są częściowo zwieńczone bujną zieloną roślinnością. Ściany lodowcowych dolin szczelinowych zapewniają optymalną ochronę przed wiatrem, a na dnie doliny panują dobre warunki wzrostu: łagodny zimą, chłodny i zacieniony w lecie.

 

W 1809 r. Hans Rømer, ku przerażeniu miejscowych chłopów, którzy utracili prawo do swobodnego wypasu, zbudował imponujący kamienny mur wokół lasu, który stoi do dziś. Hans Rømer pełnił funkcję leśniczego w latach 1800-36, tworząc Almindingen, trzeci co do wielkości w Danii las. Zbudował również budowlę o konstrukcji kratowej Rømersdal, która nadal jest rezydencją państwowego leśniczego.

 

Dzisiaj dolina wykorzystywana jest jako bujne pastwisko dla krów.

Dolina Echa dzisiaj

Około 200 lat temu teren Almindingen został sztucznie zalesiony
 

Najlepsze echo uzyskuje się przy źródle Hansa Christiana Ørsteda , około 20 metrów w lewo wzdłuż ścieżki przy wejściu do Ekkodalen naprzeciwko Ekkodalshuset. Źródło było starożytną świętą studnią. Uważano, że jego bardzo czysta i smaczna woda była lecznicza. W latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku nazywany był także Źródłem Radium Ørsteda.

Obszary naturalne


Newsletter
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Facebook