Nexo

Nexø położone jest we wschodniej części Bornholmu.

Nexø jest miastem portowym. Miasto zbudowane jest na skale z piaskowca.

Na północ od miasta znajduje się jezioro, które powstało w dawnym kamieniołomie. Na południe od miasta znajdują się ładne piaszczyste plaże.

Nexø uważa się za centrum rybołówstwa bałtyckiego bazującego na połowach dorsza, śledzia i łososia. Znajdują się tutaj fabryka mączki rybnej, zakłady filetowania ryb, fabryka konserw, wiele wędzarni ryb. W mieście rozwinięty jest bardzo dobrze handel, zwłaszcza w sezonie turystycznym.


Historia miasta Nexø
Prawa miejskie otrzymało Nexø w 1346 roku od arcybiskupa Pedera z Lundu.

W 1510 roku miasto zostało zniszczone przez pożar, a w 1645 roku splądrowane przez wojska szwedzkie.

W późniejszych czasach pożary i epidemie wyludniały miasto. Dopiero od roku 1754 od rozpoczęcia wydobywania piaskowca w założonym przez króla Frederika V kamieniołomie miasto zaczęło się rozwijać na nowo.

W 1872 roku podczas sztormu przedostała się woda do kamieniołomu i zalała go.

Dopiero w 1922 roku można było ponownie wydobywać piaskowiec z tego kamieniołomu. Piaskowiec z Nexø używany był i jest w zdobnictwie budynków, na cmentarzach jako płyty nagrobkowe, jako materiał rzeźbiarski.

W roku 1945, 8-go i 9-tego maja miasto zostało zbombardowane przez wojsko rosyjskie. Uszkodzonych zostało ponad 90 % budynków.

Z miastem związane jest nazwisko duńskiego pisarza Martina Andersena Nexø, autora (sfilmowanej) powieści "Pelle Zwycięzca". Pisarz urodził się w Kopenhadze, ale dzieciństwo i młodość spędził w Nexø. Bardzo duża część jego pisarstwa inspirowana jest doświadczeniami z tamtych lat.

Co warto zwiedzić w Nexø
W Nexø zachowało się kilka budynków z XVIII wieku, np.:

budynek "Vangegemmerhuset" na ulicy Rønnevej 1,

"Sonnegården" na ulicy Købmagergade 33.

Zabytkowe budynki z XVIII i XIX wieku w centrum miasta.

Kościół z XIV wieku został przebudowany w XVIII wieku. Szachulcowa wieża kościelna pochodzi XVI wieku, ale sama iglica o cebulowatym kształcie pokryta miedzią pochodzi z 1910 roku. W 1985 roku kościół został odrestaurowany . Ołtarz i posadzka wokół niego wykonane są, z miejscowego różowego piaskowca.

Nexø Museum mieści się w budynku z 1796 roku. Muzeum zawiera zbiory regionalne i związane z żeglugą i ratownictwem morskim.

Atrakcje w Nexø
Rynek - fontanna z lokalnego piaskowca przedstawiająca Trytona, bóstwo morskie, pół człowiek półryba. Rzeźba wykonana jest przez Maxa Andersena w 1945 roku dla upamiętnienia ważnych wydarzeń historycznych miasta.

Na rynku stoi też rzeźba z wodą do picia z wkomponowanym kamieniem brukowym z inicjałami H.A.. H.A. kryje w sobie nazwisko Hans Andersen, ojciec pisarza Martina Andersena Nexø. Hans Andersen był jednym z pierwszych, którzy wykładali drogi kostką brukową w Nexø.

Izba Pamięci Martina Andersena Nexø (Martin Andersen Nexøs Mindestuer) - znajduje się na ulicy Ferskesøstræde 36.

Bornholms Sommerfuglepark & Tropeland / Bornholmski Park Motyli i Tropiku znajduje się na ulicy Gl. Rønnevej 14.

Atrakcje w pobliżu
Paradisbakkerne - 3 km na zach. , (Rajskie Wzgórza), specyficzny skalny krajobraz dolin, jeziorek i wzgórz pokrytych wrzosowiskami i lasem. W Paradisbakkerne ścieżki są oznakowane i przystosowane dla turystów.

Snogebæk - 4 km na płd. osada rybacka z portem z 1889 roku. Znajduje się tutaj wiele restauracji i sklepików ze sztuką użytkową.

Dueodde - 8 km na płd., cypel na południu wyspy z piaszczystą plażą, wydmami i lasem.


 

Tweet
BORNHOLM


Bornholms Museum

orllo

Nasi Partnerzy

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram