O Bornholmie
Bornholm

turystyczny raj

Bornholm oferuje przede wszystkim piękne widoki, ponad 235 km dróg rowerowych, pola golfowe, tropikalny park motyli, liczne zabytki oraz świetne warunki do windsurfingu i wspinaczki skałkowej.

Ta niewielka wyspa (588 km2), położona niecałe 100 km od polskiego wybrzeża, od ponad stu lat przyciąga turystów swoją niezwykłą atmosferą, wspaniałą przyrodą i wyjątkowymi krajobrazami. Oprócz znajdujących się na północy klifów, Bornholm znany jest również z ogromnego lasu Almindingen, trzeciego co do wielkości kompleksu leśnego w Danii, będącego doskonałym miejscem na piesze wycieczki wśród starych drzew bukowych, skał i leśnych jezior.

Południe wyspy to raj dla miłośników plaż, ciągnących się kilometrami piaszczystym wybrzeżem. Piękne widoki to jednak nie wszystko, co oferuje Bornholm.

Na turystów czeka Hammershus - największy w Skandynawii kompleks ruin średniowiecznego zamku. Ważnym elementem historii wyspy jest również Louiselund - jedno z największych w Danii skupisk tajemniczych menhirów. Kompleks, który odgrywał istotną rolę w życiu duchowym Bornholmczyków, składa się 51 ogromnych kamieni kultowych, z których najwyższe mają około 2 m wysokości.

Bornholm

historia duńskiej wyspy

Bornholm

natura, klimat i kultura

Natura Bornholmu

Natura małej wyspy Bornholm jest naprawdę urzekająca i mieści w sobie wszystko: porywające swym dramatyzmem klify na północnym Bornholmie, tajemniczy stary las Almindingen na środku wyspy ze swymi urokliwymi małymi jeziorkami i łagodne plaże na wybrzeżu wschodnim.

2/3 powierzchni wyspy to granit liczący sobie ponad 1,4 mld lat, wydobywany od wieków i zdobiący wiele budynków w Kopenhadze (np. budynek duńskiego parlamentu Folketing), a nawet w Szkocji czy w Rydze na Łotwie.

Klifowe wybrzeża północnego Bornholmu fascynują do dziś malarzy i turystów. Muzeum Sztuki w Rø przy tzw. Świętych Skałach (Helligdomsklipperne) zyskało dzięki nim malowniczą i groźną oprawę.

Granitowemu podłożu wyspy zawdzięczać też można powstanie leżącego niedaleko od Rø wodospadu Døndalen i pełnych uroku Rajskich Wzgórz (Paradisbakkerne) czy Doliny Echa (Ekkodalen).

Klimat Bornholmu

Klimat: łagodny, o największej w Danii ilości godzin nasłonecznienia, stosunkowo mało opadów; wiosna nieco późniejsza niż w pozostałych regionach Danii, długie ciepłe lata oraz pogodne jesienie i stosunkowo łagodne zimy.

Chociaż Bornholm jest niewielki, nawet tu występują spore różnice temperatury i ilości opadów. W położonym w centrum wyspy lesie Almindingen temperatura jest przez cały rok na ogół niższa o kilka stopni niż na wybrzeżach wyspy, zaś przeciętna ilość rocznych opadów wyższa o ok. 200 ml rocznie niż w odległym o zaledwie 15 km Rønne.

Latem temperatura powietrza na wyspie może osiągnąć nawet ponad 30 st Celsjusza, zaś wody - do 22., wyspa od kilkudziesięciu lat nazywana jest ‘Majorką Północy’ oraz ‘Słoneczną Wyspą’ przez odwiedzających ją turystów.

Te opinie potwierdzają również świetnie się w tym klimacie czujące i pięknie tu dojrzewające drzewa figowe oraz morwowe. Marynowane figi to ponadto jeden z bornholmskich specjałów, niedostępnych w pozostałych regionach Danii.

Kultura Bornholmu

Bornholm to nie tylko urokliwa natura, piękna pogoda i mile spędzone wakacje. Wyspa ma również głęboko zakorzenione tradycje kulturalne.

Najlepszym tego dowodem jest fakt, że teatr w Rønne, zbudowany w r.1823 to najstarszy czynny do dziś teatr w Danii.

Dumą wyspy jest słynny duński malarz Oluf Høst, którego nastrojowe obrazy podziwiać można w bornholmskim Muzeum Sztuki w Rø oraz znany pisarz Martin Andersen z Nexø, którego dom rodzinny udostępniony jest zwiedzającym.

Rzemiosło artystyczne na wyspie zapoczątkowane zostało poprzez produkcję tzw. zegarów bornholmskich (przypominają znane w Polsce zegary gdańskie i ich kolekcję można obejrzeć w Muzeum Bornholmu w Rønne). Dziś tradycję rzemiosła artystycznego podtrzymują licznie tu osiadli twórcy ceramiki artystycznej i szkła artystycznego oraz wyrobów tekstylnych.

Latem wyspa tętni życiem muzycznym, odbywa się tu bowiem wiele festiwali i koncertów muzyki poważnej oraz jazzowych; wszystkie z udziałem czołowych muzyków duńskich i zagranicznych.

Administracja

Położenie geograficzne: 15 stopni długości geograficznej wschodniej 55 stopni szerokości geogr. północnej

Czas: w płd. części Bornholmu istnieje punkt przecięcia przez południk wyznaczający długość geogr.wyspy, a zarazem określający tzw.czas środkowo-europejski (zwany w Danii "czas Gudhjem")

Powierzchnia: 588 km kw.

Długość linii brzegowej: 140 km

Odległości: do Szwecji (Ystad) 30 km do Kopenhagi 130 km do Świnoujścia: 90 km

Klimat: łagodny, o największej w Danii ilości godzin nasłonecznienia, stosunkowo mało opadów; wiosna nieco późniejsza niż w pozostałej Danii, długie ciepłe lata, pogodne jesienie, łagodne zimy

Ukształtowanie terenu: nizinny, lekko pofałdowany, najwyższy punkt Rytterknægten 162 n.p.m.

Liczba ludności: ok. 45.000, głównie rdzenni bornholmczycy oraz ludność napływowa z pozostałej Danii, niewielka ilość z Niemiec, Szwecji i Polski

Religia: protestantyzm (ponad 20 jego odmian), katolicyzm (w b.niewielkim stopniu)

Język: duński (wraz z lokalnym dialektem bornholmskim)

Języki obce: niemiecki, angielski, szwedzki (niektórzy mieszkańcy zaczęli sie również uczyć polskiego)

Główne zajęcia ludności i działy gospodarki: rolnictwo, rybołówstwo, przemysł spożywczy i wydobywczy, usługi, sektor publiczny, turystyka a ostatnio - rozwój nowoczesnego przemysłu maszynowego, informacji technologii, edukacji we współpracy międzynarodowej

Podział administracyjny: do r. 2001 było to województwo (najmniejsze w Danii), podzielone na 5 gmin + Christiansø . Od r. 2002 wprowadzona została reforma administracyjna pod hasłem: "Jedna wyspa - jedna jednostka administracyjna", czyli Bornholm stał się jedną gminą regionalną (Bornholms Regionskommune) z ogólnobornholmskimi oddziałami rozsianymi po całej wyspie. I z jedynym reprezentantem administracyjnym, czyli tzw. Burmistrzem Bornholmu, którym jest obecnie p. Thomas Thors, były burmistrz miasta Rønne (socjaldemokracja).

Infrastruktura: 2 duże porty (plus wiele pomniejszych na całym wybrzeżu wyspy), lotnisko, szpital, liceum, kompleks szkół zawodowych, ośrodek badawczo-naukowy, regionalna stacja radiowa i TV. Współpraca regionalna: Bornholm współpracuje aktywnie z innymi krajami w rejonie M. Bałtyckiego w dziedzinie edukacji, turystyki i ochrony środowiska. W r. 2002 podpisana została także umowa o regionalnej współpracy w ramach regionu EuroBaltic, m.in. z okręgiem kaliningradzkim i polskim województwem warmińsko-mazurskim. Umowa dotyczy współpracy w dziedzinie m.in. rolnictwa, nauki, kultury i spraw socjalnych.

Tweet
BORNHOLM


Bornholms Museum

orllo

Nasi Partnerzy

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram