Kalendarz dni wolnych w Danii i na Bornholmie

W Danii, większość dni ustawowo wolnych od pracy wywodzi się z tradycji religijnej i dyktowana jest przez Duński Kościół Narodowy. Duński kalendarz świąt państwowych zbliżony jest do norweskiego i szwedzkiego, sąsiednich krajów skandynawskich, gdzie dominują również wpływy Kościoła Luterańskiego. Niedziela jest dniem powszechnie wolnym od pracy, z wyłączeniem sektora usługowego i handlowego.

Święta państwowe w Danii w 2019/2020 roku:

 
2019 NAZWA 2020
1 stycznia (wtorek) Nowy Rok 1 stycznia (środa)
14 kwietnia (niedziela) Niedziela Palmowa 5 kwietnia (niedziela)
18 kwietnia (czwartek) Wielki Czwartek 9 kwietnia (czwartek)
19 kwietnia (piątek) Wielki Piątek 10 kwietnia (piątek)
21 kwietnia (niedziela) Wielkanoc 12 kwietnia (niedziela)
22 kwietnia (poniedziałek) Poniedziałek Wielkanocny 13 kwietnia (poniedziałek)
17 maja (piątek) Dzień Modlitwy 1 maja (piątek)
30 maja (czwartek) Wniebowstąpienie 21 maja (czwartek)
9 czerwca (niedziela) Zielone Świątki/Zesłanie Ducha Świętego 31 maja (niedziela)
10 czerwca (poniedziałek) Poniedziałek Zielonoświątkowy 1 czerwca (poniedziałek)
25 grudnia (środa) Boże Narodzenie 25 grudnia (piątek)
26 grudnia (czwartek) Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia 26 grudnia (sobota)

Pozostałe dni świąteczne

W przeciwieństwie do wielu innych krajów na świecie, Dania nie posiada świąt regionalnych. Istnieje jednak wiele okazji uznawanych za świąteczne, podczas których część osób decyduje się na wzięcie wolnego.

O ile w przypadku tych dni pracodawca nie jest zmuszony prawnie do wypłacenia wynagrodzenia za nieprzepracowany czas, w praktyce, wiele zależy od dobrej woli zatrudniającego i tradycji panujących w danej firmie.

Ostatki – przygotowanie do postu

Ostatnie dni karnawału, od tłustego czwartku, aż po wtorek poprzedzający Środę Popielcową, nie są w Danii dniami wolnymi od pracy, posiadają jednak wymiar świąteczny. Duńskie święto karnawałowe, znane pod nazwą Fastelavn, obchodzone jest 7 tygodni przed niedzielą wielkanocną ma jednak zaskakująco mało wspólnego z tradycją religijną. Wręcz przeciwnie, w przeszłości, Kościół starał się go zabronić, jako obrządku pogańskiego.

Jednym z kluczowych elementów obchodów duńskich ostatków jest zabawa w ‘kota w beczce’ która oryginalnie polegała na zamknięciu żywego, czarnego kota w drewnianej beczce, w którą uderzać należało kijami do czasu jej rozbicia. ‘Uwolnienie kota’ chronić miało domostwa przed chorobami i innymi plagami. Tradycja ta jest nadal żywa i niezmiernie popularna, zwłaszcza wśród najmłodszych, z tym jednak, iż kot występuje w niej jedynie w formie wizerunku umieszczanego na beczce, a raczej imitującym ją pojemniku wypełnionym słodyczami.

9 kwietnia – Dzień Okupacji Danii

Dnia 9 kwietnia 1940 roku siły niemieckie zajęły niemal całe terytorium duńskie (z wyłączeniem Wysp Owczych, znajdujących się pod kontrolą sił brytyjskich). Wydarzenia te wspominane są powszechnie co roku 9 kwietnia, kiedy to na terenie całego kraju flagi opuszczane są do połowy masztu.

Święto Pracy w Danii

Data pierwszy maja wzbudza rokrocznie wątpliwości, co do tego, czy jest to dzień wolny od pracy. Choć oficjalne Międzynarodowe Święto Pracy nie jest świętem państwowym w Danii, wielu pracodawców decyduje się na przyznanie całego, lub połowy dnia wolnego. Festyny, pikniki oraz wiece polityczne to tradycyjny sposób świętowania 1 maja.

5 maja – Dzień Wyzwolenia

Udział Danii w II Wonie Światowej zakończył się formalnie 5 maja 1945 roku, wraz z kapitulacją wojsk niemieckich (na Bornholmie nastąpiło to 4 dni później). Duch patriotyczny odczuwany jest tego dnia na terenie całego kraju. Wszędzie wywieszane są flagi narodowe, powszechnie organizowane są również parady wojskowe.

Dzień Konstytucji – 5 czerwca

Duńska konstytucja, w formie, w jakiej znamy ją dzisiaj, zatwierdzona została 5 czerwca 1849 roku. Do dnia obecnego wprowadzone zostały jedynie dwie poprawki, z których jedna dotyczyła prawa głosu dla kobiet, nadanego w 1915 roku. O ile Dzień Konstytucji nie ma statusy święta państwowego, prawo zakazuje otwierania sklepów tego dnia.

Wigilia Bożego Narodzenia i Nowy Rok w Danii

24 grudnia, jak i ostatni dzień roku nie są w Danii dniami ustawowo wolnymi od pracy. Jak w przypadku innych okazji świątecznych, w gestii pracodawcy jest decyzja, czy zwolni on swoich pracowników tego dnia. Zgodnie z duńskim kodeksem handlowym jednak, w obydwa dni sklepy otwarte są jedynie do godziny 15-tej.

 
Tweet
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram