Aakirkeby

Aakirkeby- miasto w centrum wyspy
 

Aakirkeby lub Åkirkeby jest trzecim co do wielkości miastem na Bornholmie. Było to główne miasto zlikwidowanej obecnie gminy Aakirkeby .

Miasto położone jest w połowie południowej części Bornholmu, między Rønne i Nexø. Aakirkeby można przetłumaczyć na "miasto nad strumieniem", ponieważ A lub Aa oznacza strumień.

Aakirkeby zwane jest "miastem kwiatów", gdyż w kwiatach tonie całe miasto - rosną one na miejskich klombach, w przydomowych ogrodach. Sam rynek jest uderzająco pięknie ozdobiony kwiatami, co daje orzeźwienie i relaks po odwiedzeniu pobliskich sklepów i atrakcji.
 

mapa-aakirkeby
 
miasto Aakirkeby

Historia miasta Aakirkeby

Aakirkeby otrzymało prawa miasta kupieckiego w 1346 roku, jest najstarszym miastem z prawami kupieckimi na Bornholmie. W średniowieczu Aakirkeby było najważniejszym miastem na wyspie, z siedzibą władz sądowniczych i kościelnych. Dopiero po roku 1776, po przeniesieniu tych władz do Rønne, Aakirkeby straciło swoje dotychczasowe znaczenie.

Aakirkeby posiadało swój własny port na południe od miasta, ale na początku 18-tego stulecia zasypany został naniesionym przez wody Bałtyku piaskiem. Następstwem tego była utrata znaczenia miasta, ponieważ nie mogło ono sprostać konkurencji z innymi miastami portowymi Bornholmu.

Obecnie w tym miejscu znajduje się przepiękna, piaszczysta plaża- Boderne.

Co warto zwiedzić w Aakirkeby:

Aa Kirke, kościół w Aakirkeby jest najstarszym i największym kościołem na Bornholmie. Został on zbudowany ok. roku 1150 z lokalnego kamienia w stylu romańskim. Odznacza się on nietypową dla kościołów duńskich wieżą zakończoną dachem w formie dwu dwuspadowych dachów. W kościele znajduje się chrzcielnica z XII wieku, która jest dziełem mistrza Sigraffa z Gotlandii. Wyrzeźbiona jest ona w piaskowcu. Wygrawerowany jest na niej napis pismem runicznym. Należy ona do najcenniejszych zabytków sakralnych tego okresu w Danii.

Sankt Hans Hospital - Szpital św. Jana , budynek przy kościele po jego południowej stronie. W średniowieczu poza granicami Aakirkeby leżał szpital dla trędowatych. W roku 1680 szpital został przeniesiony do miasta, do domu koło kościoła. Budynek poszpitalny jest, po kościele, najstarszym domem w mieście.

Det gamle Rådhus - Stary Ratusz , budynek został zbudowany w 1867 roku oraz sam rynek, gdzie znajduje się ułożona ze skał mapa w kształcie Bornholmu.

aakirkeby-ratusz
 
aakirkeby-rynek
 
aakirkeby-muzea
 
naturbonholm-muzeum

Muzea

Dla pasjonatów motoryzacji atrakcją będzie Bornholms Automobilmuseum- gdzie można zobaczyć m.in. Rolls-Royce, Harleya Davidson, a także Fiata 125p.

 


NaturBornholm - nowoczesne muzeum, centrum naukowo-pedagogiczne pokazujące rozwój Bornholmu przez 1700 milionów lat. Większość wystaw ma charakter edukacyjny i multimedialny. Na szczególną uwagę zasługuje granica geologiczna Tornquista-Teisseyer'a - jest to jedyne takie miejsce w Europie.

Atrakcje w pobliżu

Almindingen- na północ 3 - 5 km, leży największy las Bornholmu, powierzchnia 2400 ha. Almindingen stanowi największe skupisko jezior na wyspie, największe z nich to Bastemose. Ze wzgórza Rytterknægten , 162 m npm, z wieży z platformy widokowej na wysokosci 184 m npm. można podziwiać ciekawy krajobraz wyspy. Do wartych uwagi miejsc lasu Almindingen należą też mury obronne dwóch leśnych warowni Gamleborg i Lilleborg. Pierwszą warownię wybudowali wikingowie, a druga należała do króla Danii.

Dolina Echa czyli Ekkodalen to dobrze zachowana dolina szczelinowa, w której każdy dźwięk niesie się niesamowitym echem wśród skał. Obok doliny znajduje się parking, gdzie można zaparkować samochód lub rower.

almindingen

 

ekkodalen

Newsletter
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Facebook