Ronne

Rønne

 

Największe miasto na Bornholmie, położone jest na południowo-zachodnim, wysokim, skalistym brzegu wyspy. Różnica poziomów między portem a centrum miasta dochodzi do ok. 10 m.

Wybrzeże poniżej skał jest piaszczyste i nadaje się do kąpieli morskich. Kąpiel na skalistym wybrzeżu może być jednak niebezpieczna ze względu na głęboką wodę przy skałach i również dlatego, że skały mogą być pokryte porostami.

Rønne posiada duży port rybacki, gdzie odbywają się aukcje ryb. W mieście ma swoją siedzibę wiele przedsiębiorstw przemysłowych i usługowych. Dużą rolę odgrywa turystyka

W mieście znajduje się polski konsulat honorowy. Miasto ma prawie 14 000 mieszkańców.

mapa-ronne
 
ronne

Historia Rønne

Rønne znane było już w średniowieczu jako osada rybacka, centrum połowów śledzi na Bałtyku. W XV wieku miasto otrzymało prawa miasta kupieckiego.

W Rønne w XVIII wieku rozwinęło się zegarmistrzostwo i garncarstwo. Wysokie stojące zegary, które cieszyły się powodzeniem w całej Danii, wytwarzane głównie w Rønne, nazywano zegarami bornholmskimi.

Z tradycji garncarskiej wywodzi się zapewne wiele warsztatów ceramicznych, gdzie artyści projektują, formują i wypalają swoje naczynia żeby je zaprezentować turyście. Podobnie jest z wyrobami ze szkła dmuchanego i szkła stapianego, które to artyści , nie tylko w Rønne, ale na całym Bornholmie, wytwarzają w swoich warsztatach i zapraszają turystów do oglądania procesu tworzenia tych przedmiotów, i oczywiście w rezultacie do ich kupna.

Dzisiaj wyroby z granitu, w Rønne z czarnego, są chętnie kupowane przez turystów na Bornholmie, jako użyteczne pamiątki: świeczniki, lampy, małe rzeźby, biżuteria.

W roku 1945, 8-go i 9-tego maja, miasto zostało zbombardowane przez wojsko rosyjskie.

Co warto zwiedzić w Rønne:

Latarnia morska przy (Havnebakken), z roku 1880

 

Charakterystyczna, biała budowla przyciąga wzrok podróżnych dopływających do Rønne, to kościół Św. Mikołaja - Sct. Nicolaus Kirke

latarnia
 
ronne-kosciol
 
maly-domek
 
muzeum

Atrakcje w Rønne

Najmniejszy domek w Rønne ma charakterystyczne niebieskie drzwi, do których prowadzą drewniane schodki. Domek ten jest częścią jednego z najładniejszych miejsc w Rønne.  Ulice wyłożonw są "kocimi łbami", stoją tam kolorowe domki przy których rosną kwiaty.

Bornholms Museum - można w nim poznać historię wyspy i jej mieszkańców od czasów prehistorycznych. Przy budynku muzeum, w ogrodzie jest schron z czasów II wojny światowej, obszerna ekspozycja z tamtych czasów na pewno uzupełni wiedzę na ten temat.

Atrakcje w pobliżu Rønne

Nyker - 3 km na pn., Nykirke, najmniejszy z 4 okrągłych kościołów na Bornholmie, pochodzi z ok. 1150 roku. Freski na ścianach pochodzą z ok. 1400 roku. W kruchcie kościoła znajduje się tablica z liczbami ofiar epidemii w roku 1618 i 1654 . Na cmentarzu stoi zbudowana dużo później dzwonnica o konstrukcji sztachulcowej.

Arnager, 7 km na płd.-wsch., mała osada rybacka, której początki sięgają XVI wieku. Mieszkańcy osady przez wiele lat próbowali zbudować tutaj port rybacki, ale był on zasypywany piaskiem. Dopiero w 1884 roku po zbudowaniu drewnianego mostu w głąb morza o długości 184 mogły  dopływać statki do Arnager.

nyker

 

arnager

Newsletter
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Facebook